more_horiz
Wiadomości

Pomorskie: wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic, nad jeziorami trzy są zamknięte

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:51
W środę rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nadaje się do kąpieli - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Zakwit sinic sprawił natomiast, że zamknięte są trzy kąpieliska położone nad jeziorami.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zamieścił w na swojej stronie internetowej. Z danych tych wynika, że we wszystkich – około 60 - nadmorskich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

jezioro mazurt policja swiadkowie pap 1200.jpg
Tragedia na jachcie na Mazurach. Nie żyje 18-latek, który zszedł z łodzi do wody

Zakwity sinic uniemożliwiają kąpiel w jez. Dobrogoszcz w powiecie kartuskim (kąpielisko zorganizowane we wsi Dobrogoszcz), jez. Przywidzkim w powiecie gdańskim (kąpielisko w Przywidzu przy ul. Jeziornej) oraz jez. Żuczek w powiecie człuchowskim (kąpielisko w Debrznie).

Decyzje ratowników i Sanepidu

Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także w jeziorach często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie po powierzchni wody przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu, od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem