more_horiz
Wiadomości

Polska uczciła bohaterów. Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonął Ogień Pamięci

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 07:00
Rozpalenie ogniska pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie zakończyło obchody 76. rocznicy powstańczego zrywu. Ognisko zostało zapalone ogniem przyniesionym z warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza przez sztafetę pokoleń, czyli m.in. harcerzy i strażników miejskich. Jak powiedział Jakub Jabłoński, drużynowy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, to symbol ognia walk powstańczych.
Uroczyste zapalenie Ognia Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie
Uroczyste zapalenie Ognia Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na stołecznym MokotowieFoto: PAP/Rafał Guz

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej. 

pap_pw1200.jpg
76. rocznica Powstania Warszawskiego. Program oficjalnych obchodów i harmonogram uroczystości

W tym roku obchody zaplanowano w innej niż zazwyczaj formule z uwagi na pandemię koronawirusa. Część wydarzeń odbędzie się w Internecie, w innych udział jest możliwy po wcześniejszej rejestracji ze względu na ograniczoną liczbę osób.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia związane z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

21:28

W rocznicę powstania warszawskiego na stronie internetowej Białego Domu przypomniano o przemówieniu prezydenta USA Donalda Trumpa na placu Krasińskich z lipca 2017 roku. Artykuł o tym zatytułowany jest "Bohaterowie zachodniej cywilizacji: 76 lat po Powstaniu Warszawskim".

"Niewiele ponad trzy lata temu prezydent Trump wygłosił na placu Krasińskich w Warszawie jedno z najważniejszych przemówień swojej prezydentury. Stojąc przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, wezwał do obrony cywilizacji zachodniej przed wszystkimi wrogami, którzy chcą ją zniszczyć" - przypomina w sobotę Biały Dom.

21:10

O 20.30 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczął się tradycyjny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki".. Jego uczestnicy wspólnie wykonują piosenki powstańcze. Słuchają też wspomnień uczestników walk.

21:10

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego powiedział, że zatrzymaniem się w godzinę "W" w każdą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Polacy pokazują i tłumaczą światu swoją historię. Gość TVP Info podkreślił niezwykłość tego momentu.

20:52

Marsz Powstania Warszawskiego zakończył się w sobotę wieczorem na placu Krasińskich w Warszawie apelem działaczy Stowarzyszenia Marszu Niepodległości o obronę wartości, o które walczyli i ginęli m.in. Powstańcy Warszawscy, takich jak wolność, honor i wiara.

20:48
20:14

- Powstanie Warszawskie było najbardziej heroiczną bitwą o Polskę, walką o godność, stało się drogowskazem ku wolności dla kolejnych pokoleń – mówili w sobotę w Lublinie uczestnicy obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 17.00 na placu Litewskim w centrum Lublina od włączenia syren, które przypomniały godzinę "W", następnie orkiestra wojskowa odegrała hymn państwowy.

19:54
19:49

Z powodu sytuacji epidemicznej upamiętnienie na terenie Wielkiej Brytanii rocznicy wybuchu powstania warszawskiego miało w tym roku dość ograniczoną formę.

W piątek, w przededniu rocznicy, ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki oraz attache obrony przy ambasadzie, płk Mieczysław Malec złożyli kwiaty na symbolicznym grobie gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, który jako komendant główny Armii Krajowej podjął decyzję o wybuchu powstania warszawskiego.

19:36

- Pamięć jest nam potrzebna, jak woda i powietrze; dobrze, że cała Polska dziś pamięta o powstańcach warszawskich - ocenił w sobotę minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

19:35

- Uroczystości i zgromadzenia upamiętniające Powstanie Warszawskie cały czas trwają i do tej pory przebiegają spokojnie - przekazał rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

18:52

Zapaleniem zniczy oraz złożeniem kwiatów na mogiłach polskich lotników RAF, którzy zginęli, dostarczając zaopatrzenie uczestnikom powstania warszawskiego, uczczono w sobotę w godzinę "W" w Solymar, pod Budapesztem, 76. rocznicę wybuchu powstania.

Organizatorem obchodów była jak co roku najstarsza organizacja polonijna na Węgrzech, Polskie Stowarzyszenie Kulturalne im. Józefa Bema.

18:45

Mieszkańcy stolicy oddający cześć uczestnikom Powstania Warszawskiego w "Godzinę W", o 17 w centrum Warszawy. Mieszkańcy stolicy oddali cześć uczestnikom Powstania Warszawskiego
18:36

W Parku Powstańców Warszawy na Woli posadzono drzewo pamięci. W tym miejscu przy Cmentarzu Powstańców powstanie Izba Pamięci, poświęcona wszystkim poległym w walkach o wolność stolicy 76 lat temu.

Podczas uroczystości Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka powstania i przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy mówiła, że to dla niej wyjątkowy dzień. - Wreszcie spełniło się moje wielkie marzenie, że będzie izba pamięci, bo cmentarz sam o sobie by nie opowiedział - zaznaczyła.

18:35

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapalili znicze przed pomnikami ofiar katastrofy smoleńskiej oraz Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na stołecznych Powązkach Wojskowych.

18:08

Posłuchaj
00:50 10553705_1.mp3 Tysiące osób w centrum Warszawy w Godzinę "W". Relacja Karola Darmorosa (IAR)

 

17:55

Kilkadziesiąt jednostek, na czele ze statkiem Dar Mazowsza, popłynęło w sobotę po południu w corocznym, uroczystym rejsie pod hasłem "Wisła, godzina W". O godz. 17 uczestnicy rejsu przy Bulwarze Flotylli Wiślanej, miejscu zatopienia statku "Bajka", oddali hołd Powstańcom Warszawskim.

17:28
17:27
17:17

Przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach w godzinę "W" przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także weterani i mieszkańcy miasta oddali hołd powstańcom warszawskim.

17:16

Warszawa oddała hołd powstańcom warszawskim Warszawa oddała hołd powstańcom warszawskim
17:13
17:05

Punktualnie o 17.00, czyli w godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego, Polacy oddali hołd walczącym za ojczyznę w sierpniu 1944 r.

16:29

Kilkudziesięciu powstańców warszawskich żyje w Stanach Zjednoczonych. Większość za ocean wyemigrowała z przymusu. Doskonale pamiętają wydarzenia sprzed 76 lat.

Uczestnicy Powstania Warszawskiego do USA wyjeżdżali po zakończeniu drugiej wojny światowej. Za ocean wyemigrowało kilkaset osób. - Warszawa przechodziła straszny terror. Była chęć zemsty - mówi o okolicznościach wybuchu powstania 91-letni Tadeusz Gubała, pseudonim "Tabaka". Mieszkaniec Chicago w 1944 roku służył w Szarych Szeregach.

16:11

Posłuchaj
00:52 10553566_1.mp3 Płoną znicze na grobach powstańców na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego hołd bohaterom oddają nie tylko mieszkańcy stolicy. Wszystkim towarzyszy zaduma i wzruszenie (IAR)

 

16:03

- W czasie Powstania Warszawskiego pełniłem rolę łącznika, ale jak potrzeba było, to i na barykadzie stanąć musiałem, roznosić broń, amunicję. Miałem ochotę walczyć, żeby Niemcom zapłacić za to, co oni zrobili przez te 5 lat - powiedział w TVP Info Janusz Walendzik ps. "Czarny" .

Janusz Walendzik ps. "Czarny" Janusz Walendzik ps. "Czarny"
15:50
15:37

- Dbając o pamięć, róbmy absolutnie wszystko, żeby już nigdy żadne pokolenie Polek i Polaków nie musiało doświadczać losów mieszkańców Warszawy z 1944 r. – powiedział w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał, że dbanie o pamięć to nasz wspólny obowiązek.

15:27
15:20

Posłuchaj
00:49 10553509_1.mp3 Polonia oraz Polacy mieszkający w Niemczech także oddają hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)

 

15:11

Mieszkańcy woj. świętokrzyskiego w 76. rocznicę Powstania Warszawskiego upamiętnią uczestników i ofiary heroicznego zrywu niepodległościowego w stolicy. W regionie w godzinę "W" zawyje ponad tysiąc syren alarmowych.

15:05

Posłuchaj
00:49 10553470_1.mp3 Weterani Powstania Warszawskiego, władze państwowe i samorządowe upamiętniają 76. rocznicę niepodległościowego zrywu stolicy. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

 

14:53
14:48

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher przypomniała na swoim profilu na Twitterze słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, podczas wizyty w Polsce.

14:41

Z przykrością informujemy, że nie żyje Józef Wiłkomirski, założyciel i wieloletnie dyrektor Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, uczestnik Powstania Warszawskiego. Dyrygent i kompozytor miał 94 lata.

Spotkanie autorskie z Józefem Wiłkomirskim Spotkanie autorskie z Józefem Wiłkomirskim
FOT: DARIUSZ GDESZ / POLSKAPRESSE
14:35

- Codziennie, powoli odchodzą od nas powstańcy warszawscy, dlatego przekazywanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim następnym pokoleniom jest takie ważne - podkreśliła w sobotę, w 76. rocznicę wybuchu zrywu w stolicy, marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

14:34

Polonia oraz Polacy mieszkający w Niemczech także oddają hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego odbędzie się pokaz filmu "Konspiratorki - Zapomniane Polki na frontach II wojny światowej" w reżyserii Paula Meyera.

Z kolei na podhamburskim cmentarzu Neuer Friedhof przy pomniku-mogile Powstańców Warszawskich odbędzie się spotkanie modlitewne. W większości polskich kościołów zostaną odprawione msze święte w intencji powstańców.

13:47
13:25

Grupa 46 żołnierzy NATO stacjonujących w Polsce zapoznaje się z historią Powstania Warszawskiego i wojenną historią Polski. W ramach projektu "Zwiastun" przygotowanego przez Polską Fundację Narodową odwiedzili w sobotę Muzeum Powstania Warszawskiego.

Żołnierze NATO będą też na Cmentarzu Wolskim. O godz. 17.00 - podczas godziny "W" - wezmą udział w uroczystościach na Powązkach.

13:11

12:56

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska pseudonim "Sławka", sanitariuszka w Powstaniu, apeluje do młodych ludzi, by pamiętali, że Powstanie było ciężką walką.

- Powinni wiedzieć, że Powstanie Warszawskie wybuchło po to, żeby było lepiej dla kraju - mówi Halina Jędrzejewska. - Ci, co to zrobili, i ci, którzy brali w tym udział, wierzyli, że Powstanie skończy się pomyślnie. Przecież myśmy święcie w to wierzyli, że to się uda - dodała.

12:48

12:27
12:24

12:08
12:05
11:39
11:23

W ramach uroczystości zorganizowanej przez PGE wicepremier, szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także pracownicy oraz kierownictwo spółki oddali w sobotę hołd energetykom walczącym w Powstaniu Warszawskim w obronie Elektrowni Powiśle.

Ceremonia była częścią organizowanych przez PGE obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Spółka jest inicjatorem akcji "Energetycy w Powstaniu", w ramach której - obok innych inicjatyw - na elewacji jej siedziby na ulicy Mysiej 2 przez 63 dni wisieć będzie wielkoformatowa siatka z napisem "Energetycy w Powstaniu Warszawskim. Pamiętamy".

10:50

- Dziękuję, że w symboliczny sposób wspominamy bohaterstwo i służbę mieszkańców Woli i lekarzy szpitala wolskiego pomordowanych w rzezi tej dzielnicy - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że polegli dali wielkie świadectwo bohaterstwa.

Prezydent Duda w sobotę rano oddał hołd mieszkańcom warszawskiej Woli, którzy zginęli w rzezi tej dzielnicy w 1944 r. Prezydent złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym likwidację szpitala wolskiego przez Niemców.

- To wielkie świadectwo cierpienia mieszkańców Woli, pacjentów szpitala, ale przede wszystkim to wielkie świadectwo bohaterstwa, służby i oddania pacjentom do samego końca lekarzy i całego personelu medycznego szpitala wolskiego - powiedział Andrzej Duda.

10:40

W rocznicę wybuchu Powstania premier złożył w Muzeum Powstania Warszawskiego kwiaty pod tablicą pamiątkową, poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, i pod dzwonem generała Antoniego Chruściela "Montera", dowódcy Powstania.

10:32
10:26
10:21

- Oddajemy hołd tym, którzy pokazali, że Polska jest najważniejsza; że dla nich dobro ojczyzny jest cenniejsze niż własne życie - powiedział w sobotę wiceminister rodziny Paweł Wdówik, upamiętniając powstańca warszawskiego Antoniego Godlewskiego ps. Antek Rozpylacz pod symbolicznym grobem mieszczącym się w bramie śródmiejskiej kamienicy przy ul. Brackiej 5.

10:18

10:15

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z uczestnikiem Powstania Warszawskiego kpt. Władysławem Rosińskim.

Fot: PAP/Mateusz Marek Fot: PAP/Mateusz Marek
10:11

10:06

Prezydent składa wieniec przed pomnikiem upamiętniającym ofiary likwidacji Szpitala Wolskiego

10:05

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, powiedział, że pamięć o Powstaniu Warszawskim jest fundamentem, na którym wznosimy naszą tożsamość. - To buduje naszą wspólnotę. Powstanie Warszawskie jest jednym z najważniejszych elementów budujących nasz polski kod kulturowy. Bez Powstania Warszawskiego nie można zrozumieć współczesnych dziejów Polski - mówił przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez pułkownika Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania.

09:52

Weteran, pisarz Bogdan Bartnikowski podczas uroczystości przy tablicy upamiętniającej podpisanie rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego przy ul. Filtrowej.

Fot: PAP/Marcin Obara Fot: PAP/Marcin Obara

09:25

Chwila ciszy w godzinę "W", wciągniecie na maszty flag z kotwicą i spotkania z żyjącymi jeszcze powstańcami. Tak Polacy w Stanach Zjednoczonych będą obchodzić 76. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Najważniejsze uroczystości odbywają się w Chicago i Nowym Jorku. Głównym punktem obchodów w Nowym Jorku będzie wciągnięcie na maszt biało-czerwonej flagi z kotwicą - symbolem Polski Walczącej. 

09:04

Przy okazji Powstania Warszawskiego można oddać się refleksjom. Pokolenie kombatantów pokazuje nam, że jest to jedno z najpiękniejszych pokoleń, które wkroczyło w dorosłość, tracąc jednocześnie piękny okres – powiedział portalowi DoRzeczy.pl dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

08:53
08:33

Brak rozliczenia wielu zbrodni niemieckich popełnionych w czasie II wojny światowej jest dla Polski podwójną traumą - mówi szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska. Historia katów Warszawy pokazuje, jak (nie) działał niemiecki system sprawiedliwości - dodaje.

- Za zbrodnie podczas tłumienia Powstania Warszawskiego zostały skazane zaledwie cztery osoby: dwóch żołnierzy dostało w NRD bardzo niskie kary więzienia i dwóch oficerów skazano na początku lat 80. za wydanie rozkazu rozstrzelania więźniów na Rakowieckiej na 9 i 4 lata więzienia - zwraca uwagę Radziejowska.

08:32

- Wiedza Niemców na temat Powstania Warszawskiego nadal jest znikoma - mówi PAP prof. Jerzy Maćków z Uniwersytetu w Ratyzbonie. Profesor ocenia jednocześnie, że coraz częstsze gesty na płaszczyźnie politycznej (np. obniżanie 1 sierpnia flagi do połowy masztu przez niemiecką ambasadę) to też efekt wzrostu znaczenia politycznego i gospodarczego Polski.

Zdaniem politologa znikoma wiedza o powstaniu w Niemczech to rezultat wielu lat komunizmu w Polsce i brak zainteresowania historią wśród młodych Niemców.

W ocenie profesora, najbardziej znaczące wydarzenie w Niemczech, jeśli chodzi o upamiętnienie Powstania miało miejsce w 2015 r., kiedy w porze wysokiej oglądalności w telewizji publicznej ZDF wyemitowano film "Miasto 44".

08:27

Ambasada Niemiec w Polsce opuściła flagi do połowy masztu. Jak wyjaśniła na Twitterze, to gest "na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością Warszawy podczas Powstania Warszawskiego". Ambasada poinformowała też, że jej chargé d'affaires złożył kwiaty pod pomnikiem powstańców.

08:10

W Programie 1 Polskiego Radia prezes PGE Wojciech Dąbrowski przypomniał walki o elektrownię Powiśle.

08:03
06:46

W Zamku Królewskiego w Warszawie przez 63 dni - dokładnie tyle, ile trwały powstańcze walki - będzie można zobaczyć film "Kartka z Powstania". Dzięki technologii VR widzowie będą mogli przenieść się do pierwszych dni sierpnia 1944 roku.

06:42

Polskie Radio włącza się w obchody rocznicy walki o wyzwolenie stolicy. Żeby upamiętnić ten szczególny dzień, Polskie Radio przygotowało wyjątkowe koncerty, słuchowiska, a także specjalne wydania audycji ze wspomnieniami tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę.

Zobacz, co przygotowały poszczególne anteny

06:37

Rozpoczęła się V edycja akcji "BohaterON - włącz historię". Jej celem jest upamiętnianie Powstańców Warszawskich, pomaganie im oraz promowanie historii. Nieodłącznym elementem akcji są także kartki z podziękowaniami dla Powstańców, także ręcznie pisane, które trafiają do uczestników Powstania. W tym roku kartkę możemy wysłać tylko online poprzez stronę BohaterON.pl

Zobacz także

Zobacz także