Niezwykły wyścig w Warszawie. W rolach głównych bolidy F1 i polscy sportowcy
Do niecodziennego pojedynku między bolidami Formuły 1 doszło o świcie w Warszawie. W celu uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej PKN Orlen zorganizował wyścig między kierowcą wyścigowym Robertem Kubicą, a Bartłomiejem Marszałkiem kierującym motorowodnym bolidem F1H2O.
2020-08-09, 16:45
- W niedzielę w Warszawie odbył się niecodzienny wyścig. Stanęli do niego Robert Kubica w bolidzie F1 i Bartłomiej Marszałek w wyczynowej łodzi wyścigowej
- Pojedynek najszybszych Polaków zorganizował PKN Orlen
- W wydarzeniu wzięła również ORLEN Grupa Akrobacyjna "Żelazny", która na niebie wykonała flagę Polski
- Samolotom akrobacyjnym towarzyszył Boeing 737 "Marszałek Józef Piłsudski" należący do Polskich Sił Zbrojnych
- Film z tego wydarzenia będzie miał premierę w mediach społecznościowych Orlenu w niedzielę, 15 sierpnia - w rocznicę Bitwy Warszawskiej
Powiązany Artykuł
Dr Agnieszka Kamińska: wspaniałe wydawnictwo Polskiego Radia o bitwie, która ocaliła Europę
Hołd złożony bohaterom
Prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że firma angażuje się w projekty, które krzewią pamięć o najważniejszych wydarzeniach historycznych, a dzisiejszy wyścig był hołdem złożonym bohaterom biorącym udział w bitwie w roku 1920. - Taka forma upamiętnienia ma dotrzeć przede wszystkim do młodych ludzi i przypomnieć im, że Cud nad Wisłą wpłynął na historię Polski i Europy - mówił Daniel Obajtek.
Posłuchaj
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: składamy hołd uczestnikom Bitwy Warszawskiej, w ciekawej, współczesnej odsłonie (IAR) 0:21
Dodaj do playlisty
Powiązany Artykuł
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"
Starcie najszybszych
Robert Kubica po wyścigu nie krył zadowolenia. - Nie przypuszczałem, że kiedykolwiek będę się ścigał z motorowodnym bolidem F1H2O, na dodatek w Warszawie. Bardzo podobał mi się format naszej rywalizacji z Bartkiem Marszałkiem - powiedział. - Muszę też przyznać, że mój rywal poprzeczkę zawiesił wysoko, ale wyniku naszej rywalizacji jeszcze nie zdradzę - zastrzegł.
- Dzisiaj miało miejsce coś niesamowitego, współczesny Cud nad Wisłą - skomentował Bartłomiej Marszałek. - Dla mnie jest to wspaniała możliwość oddania hołdu dla ludzi, którzy przelali krew i dzięki którym żyjemy w takim pięknym kraju - zaznaczył.
Obaj kierowcy wystąpili w specjalnie malowanych kaskach. Projekt grafiki na kask dla Bartłomieja Marszałka przygotował Amadeusz Mierzwa. Autorem wzoru malowania na kask dla Roberta Kubicy oraz identyfikacji wizualnej wydarzenia jest wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Patryk Hardziej.
REKLAMA
Autorem muzyki do finalnej wersji nowego filmu wizerunkowego jest jeden z najbardziej rozpoznawanych na świecie współczesnych polskich kompozytorów Radzimir Dębski, pseud. Jimek. - To bardzo symboliczne, że ci wszyscy ludzie spotykają się razem, żeby upamiętnić Cud nad Wisłą. Moim zadaniem jest to, żeby oprawa muzyczna tego wydarzenia napawała nas pozytywną emocją - powiedział. - Będą i elementy nowoczesne, i orkiestrowe fragmenty, będzie wysokie tempo - zdradził Radzimir Dębski.
"Pełna koncentracja"
Obok polskich przedstawicieli świata Formuły 1, gościnny udział w wydarzeniu wzięła również Orlen Grupa Akrobacyjna "Żelazny", która na niebie wykonała flagę Polski. - Dla nas to wielka chwila, wcześniej wykonywały to tylko ekipy wojskowe - powiedział płk Krzysztof "Szopa" Szopiński. - Była pełna koncentracja z racji lotu nad Wisłą, do tego koordynacja z przejazdem Roberta Kubicy i przepłynięciem Bartka Marszałka. Cieszymy się, że to wszystko się udało - podkreślił.
Przelot Grupy Żelazny nad Wisłą w Warszawie, z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej (fot. mat. prasowe PKN Orlen)
W ramach upamiętnienia rocznicy, Grupie Żelazny towarzyszył Boeing 737 "Marszałek Józef Piłsudski" należący do Polskich Sił Zbrojnych.
REKLAMA
Wyścig nie został wcześniej zapowiedziany, a cały projekt utrzymywany był w ścisłej tajemnicy. Z wydarzenia powstała relacja filmowa i zdjęciowa. Wyniki rywalizacji Roberta Kubicy i Bartłomieja Marszałka poznamy 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej.
mbl
REKLAMA