"Rozwojowa współpraca i relacje dwustronne". Rozmowa telefoniczna szefów MSZ Polski i Jordanii

- Relacje dwustronne, w tym kontakty w ramach Globalnej Koalicji do walki z ISIS i obecność w Jordanii Polskiego Kontyngentu Wojskowego, a także aktualna sytuacja w regionie były tematami rozmowy telefonicznej szefów MSZ Polski i Jordanii Jacka Czaputowicza i Ajmana Safadiego - poinformowało MSZ.

2020-08-12, 22:38

"Rozwojowa współpraca i relacje dwustronne". Rozmowa telefoniczna szefów MSZ Polski i Jordanii
Jacek Czaputowicz. Foto: Tymon Markowski/ MSZ/ Twitter/ @MSZ_RP

Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowało, że w środę szef polskiej dyplomacji rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego Ajmanem Safadim. Jak podano w komunikacie, ministrowie omówili stan relacji dwustronnych i aktualną sytuację w regionie. Rozmowa odbyła się na wniosek strony jordańskiej.

"Obaj rozmówcy wyrazili zadowolenie ze stanu relacji dwustronnych, zwracając uwagę na współpracę rozwojową między oboma państwami, kontakty w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim i obecność w Jordanii Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Ministrowie omówili również plany przyszłych kontaktów dwustronnych" - czytamy w komunikacie.

Powiązany Artykuł

1200 białoruś (1).jpg
"Powstrzymanie się od użycia siły". Apel szefów MSZ Polski, Litwy i Ukrainy do władz Białorusi

Współpraca polsko-jordańska

Jak podają służby prasowe MSZ, Czaputowicz wyraził uznanie dla pozytywnej roli, jaką Jordania odgrywa w regionie, w tym również w bliskowschodnim procesie pokojowym; Safadi podziękował za konsekwentne poparcie Polski dla rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego w oparciu o model dwupaństwowy.

- Odnosząc się do aktualnej sytuacji w Libanie Czaputowicz poinformował o polskim wsparciu dla tego kraju - poinformowano. "Obaj ministrowie zgodzili się co do konieczności aktywnego zaangażowania społeczności międzynarodowej w pomoc Libanowi w obliczu obecnych wyzwań" - czytamy w komunikacie.

Czytaj także:

Jak podano, Jordania należy do kluczowych w regionie Bliskiego Wschodu krajów polskiej pomocy humanitarnej. W 2020 r. realizowane są dwa projekty w ramach konkursu "Pomoc humanitarna na Bliskim Wschodzie" przez Caritas Polska oraz Polską Misję Medyczną, o łącznej wartości 1,2 mln PLN. Działania pomocowe obejmują wsparcie dla sektora medycznego, szkół oraz ludności borykającej się z ciężarem kryzysu uchodźczego z Syrii - poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej