"Tak dla rodziny, nie dla gender". Projekt wypowiedzenia konwencji stambulskiej w Sejmie
Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla rodziny, nie dla gender" złożył w Sejmie projekt mający na celu wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Pod projektem zebrano prawie 3 i pół tysiąca podpisów.
2020-08-18, 14:31
Jak powiedział Polskiemu Radiu pełnomocnik Komitetu "Tak dla rodziny, nie dla gender" Marek Jurek rejestracja projektu w Sejmie otwiera także rozpoczęcie prac nad Międzynarodową Konwencją Praw Rodziny - dokumentem chroniący rodzinę przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
Powiązany Artykuł
Wniosek premiera przyjęty. Trybunał Konstytucyjny oceni zapisy konwencji stambulskiej
Marek Jurek powiedział, że konwencja stambulska jest zakłamana. - Wystarczy porównać artykuły 12 i 17 konwencji, 12 - mówi o wykorzenianiu tradycji, tak jakby to tradycja, czy stereotypowe role, matki i ojca były zagrożeniem dla bezpieczeństwa rodziny - podkreślił.
Posłuchaj
"Paradoksalny cel"
Marek Jurek powiedział, że Komitet "Tak dla rodziny, nie dla gender" jest gotowy do wsparcia wszelkich zmian w kodeksie karnym, które służą w walce z przemocą domową. - Paradoksalnie to my jesteśmy zainteresowani tym, żeby deklarowany w konwencji cel, to znaczy badanie źródeł przemocy realizować, ale wiemy, że ci, którzy najgłośniej popierają konwencję, jednocześnie tę jej dyspozycje ignorują - zaznaczył.
Powiązany Artykuł
Zaostrzenie kar za przestępstwa seksualne wobec kobiet. Zbigniew Ziobro złoży projekt
Według autorów projektu konwencja stambulska uderza w podstawy polskiej konstytucji, kwestionując autonomię i tożsamość rodziny oraz ogranicza prawo do wychowania dzieci przez rodziców. Ich zdaniem, konwencja nakazuje, aby władze wykorzeniały tradycje i zwyczaje dotyczące ról kobiet oraz mężczyzn.
REKLAMA
- Zbigniew Ziobro: złożyłem formalny wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej
- Jacek Liziniewicz: dyskusja o konwencji stambulskiej przykrywa inne tematy
jp
REKLAMA