more_horiz
Wiadomości

"Newsweek" pisał nieprawdę nt. Piotra Glińskiego i Ministerstwa Kultury. Jest wyrok sądu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 18:29
13 sierpnia 2020 Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok w sprawie MKiDN przeciwko redaktorowi naczelnemu tygodnika "Newsweek Polska". Sąd utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji - mają zostać opublikowane trzy punkty sprostowania - poinformowało we wtorek MKiDN. Wyrok skomentowali dla portalu PolskieRadio24.pl pełnomocnicy ministerstwa.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoFoto: shutterstock.com/SpandowStockPhoto

Sprostowanie dotyczy artykułu zatytułowanego "Minister Piotr Gliński kontra artyści" Aleksandry Pawlickiej, który ukazał się w "Newsweeku" 8 września 2019 roku. Autorka pisała na temat działań resortu kultury pod kierownictwem prof. Piotra Glińskiego.

Czytaj więcej
Gazety 1200 free.jpg
"To w interesie państwa polskiego". Edward Siarka o dekoncentracji mediów

Ministrowi zarzucono m.in., że rzekomo częściej jest w siedzibie premiera niż w budynku własnego resortu, że "zamknął drzwi przed twórcami" i cofnął dotację dla Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Trzy fragmenty do sprostowania

W sprawie fragmentów artykułu sąd nakazał sprostowanie. Jeden z punktów ma brzmieć: "Nie jest prawdziwa informacja, jakoby minister kultury bywał w Ministerstwie raz w tygodniu. Zdecydowana większość spotkań wicepremiera odbywa się w siedzibie MKiDN".

Drugi punkt sprostowania dotyczy cytowanej przez autorkę artykułu wypowiedzi anonimowego pracownika MKiDN. Sąd nakazał sprostować tę informację zdaniem: "Nie jest prawdziwa informacja, że minister Gliński zamknął drzwi ministerstwa przed twórcami, w tym m.in. przed Krzysztofem Pendereckim. Ludzie kultury zawsze są przyjmowani i wysłuchiwani przez ministra, nie tylko podczas oficjalnych spotkań".

Trzeci punkt sprostowania dotyczy zawartej w artykule fałszywej informacji o wrocławskim Teatrze Polskim. W sprostowaniu ma znaleźć się zdanie: "Nie jest również prawdziwa informacja, że minister kultury cofnął dotację wrocławskiemu Teatrowi Polskiemu »w ogóle nie oglądając spektaklu, który wzbudził kontrowersje«. Ani dotacja podmiotowa, ani dotacja celowa MKiDN dla Teatru Polskiego we Wrocławiu nie uległa zmniejszeniu".

Czytaj także:

"Odczuwamy satysfakcję"

Wydany wyrok skomentowali też w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl pełnomocnicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mec. Dorota Malanowska i dr Janusz Malanowski - radcy prawni z kancelarii Malanowski i Wspólnicy.

Czytaj więcej
urban 1200 pap.jpg
Urban "królem internetu" według "Newsweeka". Pęk: to sojusz plugawej postkomuny z mediami niemieckiego kapitału

- Prawomocne nakazanie opublikowania przez redaktora naczelnego "Newsweek Polska" sprostowania realizuje konstytucyjne uprawnienie społeczeństwa do otrzymywania rzetelnej informacji prasowej. Odczuwamy satysfakcję z powodu prawomocnego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Warszawie - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Janusz Malanowski.

Z kolei mec. Dorota Malanowska podkreśliła, że wyrok - jako prawomocne orzeczenie sądu - podlega wykonaniu. W związku z tym, zgodnie z prawem prasowym, przedmiotowe sprostowanie powinno zostać opublikowane przez redaktora naczelnego na łamach jednego z najbliższych wydań tygodnika.

jp

Zobacz także

Zobacz także