Polskie Radio dla Zagranicy. "Misją przekazywanie rzetelnej i obiektywnej informacji"

Polskie Radio dla Zagranicy jest anteną Polskiego Radia - medium publicznego - nadającą program o charakterze informacyjno-publicystycznym, stanowiący kanał komunikacji, dialogu i rozpowszechniania informacji z Polski, z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.

2020-08-21, 10:40

Polskie Radio dla Zagranicy. "Misją przekazywanie rzetelnej i obiektywnej informacji"
Studio Polskiego Radia. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

Powiązany Artykuł

Białoruś PAP-1200.jpg
Polskie Radio uruchamia specjalny program dla Białorusi

Misją Polskiego Radia dla Zagranicy jest przekazywanie rzetelnej i obiektywnej informacji na temat życia społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego Polski oraz polskiego społeczeństwa. Założenia programowe Polskiego Radia dla Zagranicy formułowane są w oparciu o najwyższe standardy wolności słowa, prawa człowieka, szerzenie zasad społeczeństwa obywatelskiego i wartości demokratycznych, wiarygodności informacji, braku uprzedzeń narodowych, etnicznych, czy politycznych.

Historia programu dla Zagranicy Polskiego Radia

Historia Polskiego Radia dla Zagranicy sięga 1936 r. - 1 marca rozpoczęto nadawanie  stałych audycji radiowych w języku polskim dla Polonii oraz Polaków za granicą. W roku bieżącym program dla Zagranicy obchodził 84 rocznicę powstania.

II wojna światowa przerwała statutową działalność Polskiego Radia.

Po wojnie wraz z umacnianiem się PRL-owskiej rzeczywistości działalność programów dla zagranicy wprzęgnięta została się w aparat propagandy. Program dla zagranicy zatrudniał ponad 600 osób, skupionych w kilkunastu redakcjach i zespołach programowych.

REKLAMA

Po przełomie w 1989 r. Program dla Zagranicy zaczął funkcjonować w nowej rzeczywistości. Wyeliminowano zadania i funkcje propagandowe, podstawowa działalność programowa została przeorientowana z kierunku zachodniego na Wschód. Inicjatorem powstania redakcji wschodnich był ówczesny wicedyrektor Programu - Ryszard Michalski, wybitny dziennikarz radiowy, twórca wieluset audycji literackich, teatralnych i historycznych.

W 1991 r. powstały redakcje litewska i ukraińska, a w 1992 r. czeska, słowacka oraz redakcja białoruska, która była autorskim projektem prof. Niny Barszczewskiej - pracownika naukowego i Kierownika Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Po akcesji Polski do NATO i Unii Europejskiej oraz innych organizacji międzynarodowych rola i zadania Polskiego Radia dla Zagranicy zostały przeformułowane  i dziś głównym zadaniem PRdZ jest promocja Polski w świecie jako kraju dojrzałej demokracji ze społeczeństwem obywatelskim i prezentowanie polskiej racji stanu.

Zadania te realizuje zespół, który tworzy program w sześciu językach: polskim, angielskim, białoruskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim.

REKLAMA

Charakterystyka redakcji językowych: 

Audycje w j. angielskim oraz portal radiopoland.pl (thenews.pl) osiągnęły pozycję czołowego regionalnego źródła informacji o Polsce i łącznika pomiędzy Unię Europejską a krajami Europy Wschodniej.

Strategią redakcji jest kierowanie treści w j. angielskim do środowisk opiniotwórczych na arenie międzynarodowej - decision makers, polityków, urzędników UE, dziennikarzy, biznesmenów także poprzez media społeczne (Twitter, Facebook).

Wiadomości gospodarcze i polityczne - tworzone są z myślą o rosnącej grupie inwestorów i analityków zainteresowanych polskim rynkiem.

Niemniej ważna dla Redakcji Angielskiej jest szeroka i licząca się diaspora polska na całym świecie, w tym rodziny polonijne, w których język polski jest stopniowo wypierany przez język angielski.

REKLAMA

Redakcja Angielska przygotowuje dwie premierowe audycje dziennie o czasie trwania 60 minut każda, z emisją o 14.00 CET i 20.00 CET oraz 30-minutowe audycje typu features emitowane w 24-godzinnym Kanale Zachód.

Portal radiopoland.pl ma oglądalność przekraczającą 1,2 miliona odsłon rocznie (dane Google Analytics za 2018 r.). Jest również doskonale rozpoznawalny przez niezależne rankingi portali internetowych. Kilka lat temu "The Economist" uznał portal radiopoland.pl za "najlepsze źródło informacji i Polsce w j. angielskim". Portal radiopoland.pl jest stale obserwowany i cytowany przez światowe media np.: "New York Times", CNN, BBC, "Arab News" czy portal "Telegraph".

Program w języku polskim

Grupą docelową, programu w języku polskim jest polska diaspora na świecie. Audycje tworzone są w duchu partnerskiej współpracy z Polonią i Polakami za granicą, prowadzącej do uzyskania zrozumienia i skutecznego poparcia dla polskiej racji stanu i polskiej polityki zagranicznej.

Osiągnięcie tego celu pozwala korzystać z potencjału Polonii i Polaków za granicą do promocji i budowy pozytywnego wizerunku Polski w świecie. Program w j. polskim to źródło codziennej i rozszerzonej informacji, tworzonej ze świadomością, że potencjalni odbiorcy mieszkają za granicą, polskie sprawy są dla nich bardzo ważne, ale ponieważ funkcjonują poza głównym nurtem problematyki krajowej, mają trudności ze zrozumieniem często skrótowego i lakonicznego komunikatu, płynącego z polskich mediów.

REKLAMA

Program Polskiego Radia dla Zagranicy wykorzystany w całości, we fragmentach przez media polonijne, jest także często inspiracją dla powstawania programów własnych w polonijnych stacjach radiowych lub portalach informacyjnych. Audycje Redakcji Polskiej mają profil analityczny, przedstawiają polski i europejski punkt widzenia, objaśniają Polskę i świat, kierując się optyką polskiej racji stanu. Materiały publicystyczne wykorzystywane są przez redakcje językowe PRdZ.

Redakcja Polska przygotowuje dwie 30-minutowe audycje premierowe. Emisja programu w j. polskim: 17.30-18.00 CET oraz 22.00-22.30 CET. Audycje premierowe oraz ich powtórzenia emitowane są w ramach 24-godzinnego kanału Wschód.

Redakcja Wschód - powstała w celu poszerzenia obszaru merytorycznego, skuteczniejszego dotarcia do słuchacza na Wschodzie oraz bardziej racjonalnego zarządzania kadrą dziennikarską - w której skład wchodzą sekcje (dawniej redakcje: białoruska, rosyjska i ukraińska). Taka struktura umożliwia lepsze dostosowanie profilu działalności PRdZ do założeń i priorytetów polskiej polityki zagranicznej oraz skuteczniejsze wykonywanie misji Polskiego Radia dla Zagranicy.

Program w języku białoruskim

Program w j. białoruskim pełni klasyczną rolę radia kompensacyjnego, wypełniającego lukę w zapotrzebowaniu na wolne słowo na Białorusi. W audycjach informujemy o łamaniu praw człowieka na Białorusi, braku poszanowania dla  praw i swobód obywatelskich, funkcjonowaniu państwa Alaksandra Łukaszenki - ostatniej dyktatury w Europie.

REKLAMA

Jako przeciwwaga w programie prezentowany jest demokratyczny model Unii Europejskiej,  współpraca gospodarcza państw Europy Środkowo-Wschodniej, organizacje pozarządowe jako podstawa społeczeństwa obywatelskiego. Program tworzony i nadawany przez Polskie Radio dla Zagranicy w j. białoruskim, ma na celu popularyzację, utrwalanie i podnoszenie rangi tego języka wśród Białorusinów wobec wszechobecnego tam języka rosyjskiego, ma także wpływ na kształtowanie tożsamości narodu białoruskiego.

Język białoruski został uznany przez UNESCO za jeden z języków zagrożonych wyginięciem. W ciągu dziesięciu lat, które minęły między dwoma ostatnimi spisami powszechnymi - od 1999 do 2009 r. - odsetek osób, które mówią po białorusku w domu, spadł z 37 do 23 proc. Liczba osób mówiących stale w tym języku obniżyła się od 2009 do 2012 r. z 5,8 do 3,9 proc.

Emisja: CET 15.30-16.00, 21.00-22.00 oraz powtórzenia w 24-godzinnej ramówce Wschód.

***

Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję o pilnym zmodyfikowaniu obowiązującej ramówki i wprowadzeniu na antenie Programu 1 Polskiego Radia specjalnych serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które będą poświęcone obecnej sytuacji w tym kraju. Dzięki należącym do PR S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim, Program 1 jest dostępny z "powietrza" na falach długich o częstotliwości 225 kHz na terenie prawie całej Europy i pokrywa zasięgiem całe terytorium Białorusi.

REKLAMA

Czytaj więcej:

Program w języku rosyjskim

Sekcja Rosyjska w swoich audycjach przedstawia całą różnorodność życia Polaków, funkcjonowania państwa i społeczeństwa obywatelskiego oraz prezentację polskiego punktu widzenia na wydarzenia międzynarodowe. Szczególne miejsce zajmuje tematyką z zakresu obrony praw człowieka, tematyka historyczna, w tym trudne problemy polsko-rosyjskiej historii. W audycjach prezentowany jest także polski i europejski punkt widzenia na rosyjską aneksję i okupację Krymu, a także przeciwdziałanie prowadzonej przez Rosję wojnie hybrydowej przeciwko państwom NATO oraz UE.

Emisja: 15.00-15.30 CET, 17.00-17.30 CET - audycje premierowe oraz powtórzenia i 30-minutowe audycje features nadawane w kanale Wschód.

Program w języku ukraińskim

Przesłaniem tworzenia programu w j. ukraińskim jest bezstronne informowanie o wydarzeniach w Polsce, UE oraz na świecie z akcentem na ocenę sytuacji na Ukrainie.

REKLAMA

Priorytetami programowymi są: współpraca gospodarcza Polski i Ukrainy, polskie poparcie eurointegracyjnych dążeń Ukrainy oraz prezentacja sukcesu transformacji w Polsce, dyskusja o trudnej wspólnej historii obu narodów, informacje o życiu i działalności Ukraińców w Polsce, w tym także o obecności już blisko dwa milionów obywateli Ukrainy na polskim rynku pracy.

Emisja: 19.00-19.30 LOC oraz powtórzenia w kanale Wschód.

Program w języku niemieckim

Program Redakcji Niemieckiej informuje o najważniejszych wydarzeniach w kraju i Europie. Audycje składają się z części informacyjnej, która zawiera wiadomości, przeglądy prasy i komentarze ekspertów oraz z części publicystycznej. Magazyn składa się z materiałów reporterskich, reportaży oraz wywiadów. Codzienne audycje skierowane są przede wszystkim do odbiorców obszaru niemieckojęzycznego (Niemcy, Austria, Szwajcaria).

Emisja: 13.30-14.00 CET oraz powtórzenia na kanale Zachód.

REKLAMA

Rozpowszechnianie programu PRDZ

Program Polskiego Radia dla Zagranicy rozpowszechniany jest poprzez dwa 24-godzinne kanały audycji premierowych i powtórkowych: Kanał Wschód i Kanał Zachód.

Nadawanie satelitarne

Audycje w językach: angielskim i niemieckim emitowane są w ramach 24-godzinnego strumienia audio Zachód. Program w języku angielskim rozpowszechniany jest przez sieć konsorcjum Encompas z terytorium Wielkiej Brytanii w kanałach językowych: WRN Europe, WRN North America, WRN Asia, Africa.

Na 24-godzinny internetowy strumień Wschód składają się audycje w językach: polskim, rosyjskim oraz ukraińskim i białoruskim. Audycje emitowane są satelitarnie przez EUTELSAT HotBird.

Audycje PRdZ dostępne są także z nadajników naziemnych.

REKLAMA

Analogowe kanały multimedialne FM/AM (retransmisje naziemne)

  • na fali średniej 1386 AM na obszarze całej Europy - audycje w j. angielskim, białoruskim, niemieckim, polskim, rosyjskim i ukraińskim
  • na terytorium Litwy i północnej Białorusi - audycje w j. polskim, białoruskim na częstotliwości 103.8 FM z anteny Radia Znad Wilii
  • na terytorium Ukrainy: audycje w j. ukraińskim - na częstotliwościach Radia Hromadske, audycje w j. polskim z anteny Radia Niezależność, Lwów 106,7 FM
  • USA Nowy Jork (j. angielski) Radio Rampa 620 AM, Spokane (Washington) KSFC 91,9 FM, Rihnelander (Wisconsin) WXPR 97,1 FM
  • Kanada (j. polski) 1430 AM 88,9 FM na antenie Fairchild Radio

Cyfrowe kanały multimedialne DAB

  • kanał DABplus emitowany w Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Gdańsk, Katowice, Wrocław, Szczecin, Koszalin, Olsztyn, Białystok, Lublin, Kielce, Opole, Rzeszów, Zielona Góra)

Oprócz produkcji audio Polskie Radio dla Zagranicy redaguje internetowe portale informacyjne:

  • polskojęzyczny
  • anglojęzyczny (thenews.pl)
  • białoruskojęzyczny
  • niemieckojęzyczny (auslandsdienst.pl)
  • rosyjskojęzyczny
  • ukraińskojęzyczny

Wiadomości, publikowane na portalach, cytowane są regularnie przez media w krajach, do których kierowany jest program PRdZ w danym języku. Teksty w j. polskim są źródłem informacji i inspiracji dla mediów polonijnych.

Program PRdZ dostępny jest w aplikacjach na smartfony: PolskieRadio.pl, TuneIn, Stitcher, w portalach społecznościowych i na kanale Youtube.

REKLAMA

***

Polskie Radio dla Zagranicy jest członkiem Grupy G5  zrzeszających międzynarodowych nadawców. Do Grupy  należą, oprócz PRdZ - Radio Canada International - RCI, Radio Romania International - RRI, Radio Praga oraz Swiss Info.

Celem organizacji jest wymiana doświadczeń w dziedzinie strategii programowej międzynarodowych nadawców, wyzwania wobec postępujących zmian technologicznych dotyczących nie tylko produkcji audycji, ale także środków i sposobów rozpowszechniania programów, których adresatem jest społeczność międzynarodowa.


pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej