more_horiz
Wiadomości

Zaplanowano uroczysty pogrzeb obrońców Westerplatte. MKiDN podało datę

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 11:30
- Uroczysty pogrzeb polskich obrońców z Westerplatte, których identyfikację ogłoszono podczas uroczystości w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbędzie się najprawdopodobniej w 2022 r. - zapowiedział we wtorek wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.
Pomnik Obrońców Wybrzeża w Gdańsku
Pomnik Obrońców Wybrzeża w GdańskuFoto: Patryk Kosmider/ Shutterstock

Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie poinformowali we wtorek, że zidentyfikowali szczątki pięciu polskich żołnierzy poległych na Westerplatte. Zostaną one pochowane na cmentarzu, który chce zbudować na półwyspie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- Dzisiaj doszło do bardzo poruszającej i sensacyjnej historii - otóż z tych dziewięciu żołnierzy Westerplatte, których odkryliśmy w ramach badań archeologicznych rok temu, pięciu już zidentyfikowaliśmy dzięki pracy Muzeum II Wojny Światowej, Instytutowi Pamięci Narodowej, Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Szczecinie. Zidentyfikowaliśmy pięciu żołnierzy, znanych (teraz) z imienia i nazwiska - mówił w TVP Info Sellin, przypominając, że w czasie porannych uroczystości na Westerplatte w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej wręczono noty identyfikacyjne rodzinom poległych obrońców Polski.

Czytaj więcej
westerplatte 1200 pap.jpg
Cześć i chwała Bohaterom! Uroczystości państwowe na Westerplatte [RELACJA]

- Czekamy jeszcze na identyfikację czterech pozostałych i kiedy już będziemy mieli całą dziewiątkę zidentyfikowaną, to dokonamy uroczystego pochówku na nowym cmentarzu, nowo zorganizowanym, również obejmującym ten teren, gdzie ci żołnierze spoczywali - 20-50 cm pod ziemią i od 80 lat nikt się tym nie zainteresował i nikt nie wiedział, że oni tam spoczywają - zrzuceni bezładnie przez Niemców do jam śmierci - zwrócił uwagę Sellin.

Uroczysty pogrzeb obrońców Westerplatte

Wiceszef MKiDN zapowiedział też uroczysty pogrzeb polskich obrońców z Westerplatte. - To będzie najprawdopodobniej rok 2022, kiedy odbędzie się ta uroczystość - podał Sellin.
Zidentyfikowane przez naukowców szczątki żołnierzy, którzy walczyli na Westerplatte, odnaleziono w ubiegłym roku na terenie półwyspu Westerplatte podczas prac archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).

Wiceszef MKiDN zaznaczył też, że Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 będzie otwierane dla zwiedzających etapami, w latach 2021-2026. - Finał w roku 2026 - podkreślił Sellin.

Identyfikacji szczątków dokonał Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Kierownik tego zakładu dr Andrzej Ossowski poinformował, że ustalono tożsamość pięciu żołnierzy, którzy w większości zginęli w Wartowni nr 5 zbombardowanej przez Niemców 2 września 1939 r. Wśród zidentyfikowanych są: kapral Jan Gębura, plutonowy Adolf Petzelt, kapral Bronisław Perucki, starszy strzelec Władysław Okrasa oraz legionista Józef Kita.

pap_20190924_0WW_ekshumacje na Westerplatte_1200x660.jpg
Znamy tożsamość pięciu obrońców Westerplatte. Szczątki żołnierzy odnaleziono rok temu

Pamięć o ofiarach

- Identyfikacja 5 poległych żołnierzy z Westerplatte jest dla nas wyjątkowym wydarzeniem z kilku względów. Są to jedni z pierwszych żołnierzy Września zidentyfikowani metodami genetycznymi, to bardzo ważne dla rodzin ofiar, że pamiętamy także o tych ofiarach i skutecznie doprowadzamy do ich odnalezienia i identyfikacji. Polska dzięki tym badaniom wchodzi do elitarnego grona państw takich jak USA czy Wielka Brytania, które to państwa poszukują i identyfikują swoich poległych mimo przeszło 70 lat od zakończenia II wojny światowej - podkreślił w komunikacie Ossowski.

Od 2016 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku prowadzi na terenie półwyspu prace archeologiczne - to pierwsze kompleksowe badania tego terenu. Ich celem jest przebadanie możliwie największego obszaru dawnej składnicy. Po zakończeniu prac Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku chce utworzyć na tym terenie placówkę prezentującą historię tego miejsca i przebieg walk, do jakich doszło tu we wrześniu 1939 r.

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem