X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: Ukraińcy ratujący Polaków podczas rzezi wołyńskiej pozostaną wzorem człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 13:25
"Ukraińcy ratujący Polaków podczas rzezi wołyńskiej pozostaną na zawsze wzorem człowieczeństwa" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników corocznego spotkania środowisk Radia Maryja i Telewizji Trwam "Dziękczynienie w Rodzinie". W sobotę w Toruniu upamiętnione zostaną takie osoby.
Pomnik Rzezi Wołyńskiej na warszawskim Żoliborzu
Pomnik Rzezi Wołyńskiej na warszawskim ŻoliborzuFoto: Bartosz KRUPA/East News

W mszy świętej w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II uczestniczą m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, a także władze miejskie i tłumy wiernych.

O godzinie 15.00 rozpocznie się w parku Pamięci Narodowej "Zachowali się jak trzeba" uroczystość upamiętnienia obywateli Ukrainy zamordowanych przez banderowców za ratowanie Polaków podczas rzezi wołyńskiej. W sobotę odsłonięte zostaną tablice z 300 nazwiskami Ukraińców. W uroczystości mają wziąć udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak.

Andrzej Duda Free prezydent pl-1200.jpg
Świadczenia wyrównawcze dla opozycjonistów. Prezydent podpisał ustawę

"Cieszę się, że toruńskie Sanktuarium NMP wzbogaca się o kolejne miejsce przekazujące prawdę o bohaterskich i tragicznych dziejach naszego narodu" - napisał Duda w liście, która odczytała podczas uroczystości w Toruniu dyrektor generalna prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.

"Bliźni z heroiczną odwagą"

Prezydent podkreślał, że w Toruniu upamiętniani są bliźni narodowości ukraińskiej, którzy "z heroiczną odwagą, opierając się naciskom swoich rodaków nacjonalistów i ryzykując własnym życiem, nieśli ratunek Polakom podczas rzezi wołyńskiej".

Duda dodał, że wielu z tych sprawiedliwych straciło życiem razem z tymi, których chcieli uchronić przed śmiercią.

"Swoją podstawą zaświadczyli, że chrześcijańska etyka i solidarność międzyludzka są silniejsze niż terror, zbrodnie i ludobójstwo" - podkreślił prezydent.

"Pielęgnowanie pamięci niezwykle ważne"

Ocenił, że niezwykle ważne jest współcześnie pielęgnowanie pamięci o tych osobach i bohaterskich postawach.

"Niech przykład ludzi, którzy poddani najcięższej próbie dochowali wierności uniwersalnym wartościom i zasadom, stając w obronie niewinnie prześladowanych, pozostanie na zawsze wzorcem człowieczeństwa, które daje moc ocalenia i przetrwania nawet najtrudniejszych doświadczeń" - napisał Duda.

kad

Czytaj także

Anna Sarzyńska: Andrzej Duda jest politykiem koncyliacyjnym, nie dąży do konfrontacji

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 19:00
- Andrzej Duda jest politykiem dosyć koncyliacyjnym, nie dąży do jakichś ostrych konfrontacji. Końcówka kampanii wyborczej była ostra, ale była wbrew naturalnemu zachowaniu prezydenta - wbrew temu, co pokazał przez 5 lat kadencji - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Sarzyńska z TVP. Gościem audycji był także Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". 
rozwiń zwiń