Prof. Zaleśny: zaufanie wielopokoleniowe podstawą budowania skutecznej polityki prorodzinnej
- Dzieci nie biorą się z zasiłków i dotacji, ale najczęściej z miłości rodzinnej. Jeżeli nie ma związków rodzinnych, to siłą rzeczy ten proces demograficzny ulega zniekształceniu - przekonywał w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Zaleśny, prawnik i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
2020-09-07, 13:55
Prof. Jacek Zaleśny wymienił w rozmowie elementy konieczne polityki prorodzinnej, które mogą doprowadzić do skutecznego wzrostu dzietności.
- Dzieci nie biorą się z zasiłków i dotacji, ale najczęściej z miłości rodzinnej. Jeżeli nie ma związków rodzinnych, to siłą rzeczy ten proces demograficzny ulega zniekształceniu. Jeżeli polityka prorodzinna nie jest oparta na strukturze hierarchicznej i stosunki rodzinne nie są uporządkowane, to pojawiają się te zniekształcenia - ocenił politolog.
- Wicemister rodziny: 500+ działa lepiej niż zakładaliśmy - resort nie planuje zmian
- "Wspólnie brońmy rodziny". Marsz dla Życia i Rodziny przeciw atakom środowisk LGBT
Dodał, że podstawą budowania skutecznej polityki prorodzinnej zaufanie wielopokoleniowe. - Jeżeli chcemy, aby finansowe stosunki publiczne były uporządkowane, to trzeba je ściśle powiązać z polityką budowania więzi społecznych - rodzinnych, sąsiedzkich, parafialnych i wszystkich innych. Poprzez te więzi amortyzuje się negatywne konsekwencje sytuacji życiowych, zawodowych i gospodarczych - podkreślił.
REKLAMA
W dalszej części nagrania mowa była o skutkach pandemii koronawirusa w Polsce.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Jacek Zaleśny (UW)
Data emisji: 07.09.2020
Godzina emisji: 13.09
REKLAMA
Polskie Radio 24/st
REKLAMA