more_horiz
Wiadomości

Forum Ekonomiczne. Paneliści: obecny kryzys to czas sprzyjający fuzjom

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 20:00
Kryzys wywołany przez COVID-19 to czas sprzyjający fuzjom i przejęciom firm - ocenili paneliści biorący udział w Forum Ekonomicznym w Karpaczu. We wtorek odbył się panel zatytułowany "Fuzje i przejęcia - szansa na rozwój polskich przedsiębiorstw".
Panel Fuzje i przejęcia - szansa na rozwój polskich przedsiębiorstw
Panel "Fuzje i przejęcia - szansa na rozwój polskich przedsiębiorstw"Foto: Twitter/GPW_WSExchange
  • We wtorek w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbył się panel zatytułowany "Fuzje i przejęcia - szansa na rozwój polskich przedsiębiorstw"
  • Prezes GPW Marek Dietl podkreślił, że obecny kryzys jest odmienny, jeśli chodzi o fuzje i przejęcia, ponieważ łączy się z niespotykaną wcześniej skalą interwencji publicznej
  • - Z jednej strony mamy dodruk pieniądza, a jednocześnie - szczególnie w Europie Zachodniej i USA - olbrzymi spadek konsumpcji i inwestycji, a więc te pieniądze nie są, upraszczając przekaz, pożytkowane na rozwój gospodarczy, tylko trafiają na rynki kapitałowe - mówił Dietl

Marek Dietl dodał, że dziś kapitał jest bardzo łatwo osiągalny. - Stąd pewnie ten (...) kryzys będziemy wspominać jako moment, w którym tych przejęć i fuzji było relatywnie dużo - mówił Dietl.

Prezes GPW podkreślił, że w głównych sektorach (energetyczno-paliwowym – przyp. red.) polska gospodarka potrzebuje silnych firm, by móc konkurować o globalny kapitał i pozyskiwać go tanio, tak jak duże światowe firmy, które powstały z wyniku fuzji.

20908264-e-1200.jpg
Emilewicz: Polska jest dziś jednym z tych państw, które notują najpłytszą recesję

"Wydaje się, że w czasach kryzysu to jest dobry kierunek"

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych Hubert Nowak podkreślił zaś, że rynek zamówień publicznych w Polsce to, rok do roku, kontrakty o wartości 200 mld zł. - Wydaje się, że w czasach kryzysu to jest dobry kierunek, o który warto zabiegać i te zamówienia uzyskiwać - powiedział prezes.

Dodał, że w kontekście pozyskiwania zamówień publicznych przez firmy bardzo ważna jest kwestia fuzji i przejęć. - W zamówieniach publicznych są stawiane duże wymagania związane z doświadczeniem firm; takie doświadczenie firmy zdobywają m.in. poprzez nabywanie innych firm z danego obszaru - mówił Nowak.

Prezes UZP wyraził opinię, że okres kryzysu gospodarczego spowodowany pandemią będzie dobrym czasem dla fuzji. - Za rok, półtora, zobaczmy, czy była to szansa na fuzje, zobaczymy to po zawartych kontraktach - mówił.

Dodał, że UZP opracowuje obecnie platformę zamówień zsynchronizowaną z nowym prawem zamówień publicznych. - Tam będziemy mieli informacje o kontraktach od momentu ich planowania. Czyli to, co dla rynku jest bardzo ważne – informacja od inwestora publicznego, że zamierza dokonać takich a takich zakupów, w takim i takim okresie - mówił Nowak, podkreślając, że jest to bardzo ważna informacja dla rynku prywatnego.

Platforma ma pozwolić na śledzenie zamówień publicznych, od momentu planowania takich zamówień, aż po wykonanie zamówienia i jego efektu. - Będzie można prześledzić rynek zamówień publicznych, czy sektorowo, czy regionalne, czy pod kątem określonego produktu - mówił prezes.

jaro 120.jpg
Minister funduszy: zebraliśmy 2,5 tys. pomysłów i przedsięwzięć, które składają się na Krajowy Plan Odbudowy

"Pierwsze wyniki lepsze od planowanych"

Paweł Stańczyk, prezes zarządu PGNiG Termika, podkreślił, że jeśli chodzi o sferę energetyki, okres kryzysu spowodowany pandemią jest "bardzo dobry dla przejęć". - W tym sektorze widzimy, że już występują procesy konsolidacyjne; pierwsze półrocze tego roku dla PGNiG Termika to wyniki finansowe lepsze od planowanych. To oznacza, że rynek energetyki to trwały element gospodarki - mówił.

Dodał, że fuzje firm energetycznych będą związane m.in. z szeregiem dużych inwestycji związanych z ograniczeniem zużycia węgla w miksie energetycznym.

- Fuzje wynikną też z tego, że duże firmy chcą być integratorami na rynku energetycznym (…), z drugiej strony jest to obecnie rynek mocno rozproszony - ocenił.

ks

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem