more_horiz
Wiadomości

Forum Ekonomiczne 2020. Krzysztof Mazur: chcemy tworzyć fabryki odporne na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 09:18
- Cały świat podąża w kierunku robotyzacji, więc myślę, że nasze rozwiązania będą naśladowane przez inne kraje. Chcemy tworzyć takie fabryki, które są odporne na przykład na COVID-19 - ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl na Forum Ekonomicznym w Karpaczu Krzysztof Mazur, wiceminister rozwoju. W ten sposób polityk odniósł się do planowanej ulgi na robotyzację.
Krzysztof Mazur
Krzysztof MazurFoto: PR24

Ministerstwo Rozwoju chce, by już w przyszłym roku przedsiębiorcy, dzięki uldze, mogli dodatkowo odliczać od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację.

nowicki 1200.jpg
Więcej tanich mieszkań na wynajem. Będzie ponadpartyjna zgoda?

Dotyczyć to ma nabycia lub leasingowania nowych robotów i kobotów wraz z osprzętem i urządzeniami BHP, czy szkoleń.

- Ścigamy się na innowacyjność. Chcemy tworzyć takie fabryki, które są odporne na przykład na COVID-19. Cały świat podąża w kierunku robotyzacji, więc myślę, że nasze rozwiązania będą naśladowane przez inne kraje - ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl na Forum Ekonomicznym w Karpaczu Krzysztof Mazur, wiceminister rozwoju.

Konsultacje ws. Krajowego Planu Odbudowy

Mazur mówił też o Krajowym Planie Odbudowy (KPO). We wtorek wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała bowiem, że w najbliższym tygodniu ruszą w tej sprawie konsultacje.

Czytaj również:

Przypomnijmy, że w ramach uzgodnionego na unijnym szczycie w lipcu br. Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności Polska ma mieć do dyspozycji około 23 mld euro na dotacje (w cenach stałych) i około 34,2 mld euro na pożyczki (w cenach bieżących).

Te pieniądze - o ile decyzja Rady Europejskiej zostanie zatwierdzona przez Parlament - będzie mogła inwestować w ramach Krajowego Planu Odbudowy. 

Największe Forum Ekonomiczne w Europie Środkowo-Wschodniej 

Hasłem tegorocznego Forum Ekonomicznego, które odbywa się wyjątkowo w Karpaczu, jest "Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota". W trzydniowym wydarzeniu, którego organizatorem jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, biorą udział eksperci, politycy, przedstawiciele rządu i przedsiębiorcy z kraju oraz zagranicy.

Forum Ekonomiczne jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee.

Klaudia Dadura, PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także