Rada ds. zwierząt przy MSWiA. Szef Forum Młodych PiS wskazał jej główne zadania

2020-09-14, 20:42

Rada ds. zwierząt przy MSWiA. Szef Forum Młodych PiS wskazał jej główne zadania
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Krysja/shutterstock

- Chcemy, aby Rada do spraw zwierząt była takim organem przy MSWiA, który zapewni stałe miejsce w administracji publicznej, gdzie wszystkie problemy w zakresie ochrony zwierząt będą na bieżąco podnoszone - poinformował przewodniczący Forum Młodych PiS Michał Moskal.

Proponowana przez PiS "piątka dla zwierząt" przewiduje m.in. utworzenie Rady ds. zwierząt przy MSWiA. Zasiadać ma w niej 9 członków, a jej kadencja ma trwać cztery lata. Wśród jej zadań byłoby coroczne sprawozdanie w zakresie dobrostanu zwierząt.

Powiązany Artykuł

pap_norka1200.jpg
Nowe normy ochrony zwierząt. PiS złożyło projekt ustawy w Sejmie

- Chcemy, aby Rada do spraw zwierząt była takim organem przy MSWiA, który zapewni stałe miejsce w administracji publicznej, gdzie wszystkie problemy w zakresie ochrony zwierząt będą na bieżąco podnoszone - powiedział szef Forum Młodych PiS, który zapowiedział zmiany w przepisach wraz z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w ubiegłym tygodniu.

Rada ma się skupiać na funkcjonowaniu schronisk i opiece nad zwierzętami bezdomnymi, co należy do zadań samorządu. Między innymi także z tego względu rada będzie organem doradczym ministra właściwego do spraw administracji publicznej, czyli aktualnie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Rola MSWiA, jak zaznaczył Moskal, jest również "szczególna w sprawach interwencyjnych".

To minister spraw wewnętrznych i administracji wybierze członków rady spośród organizacji społecznych zajmujących się ochroną zwierząt, lekarzy weterynarii, hodowców i instytucji naukowych. - Mają to być organizacje i instytucje, które cieszą się nieposzlakowaną opinią i nie ma żadnych zarzutów czy wątpliwości co do słuszności ich działań - podkreślił przewodniczący Forum Młodych PiS.

Powiązany Artykuł

morawiecki_shutter1200.jpg
"Zakaz hodowli zwierząt to ludzka przyzwoitość". Premier odpowiada na nominację prezesa PiS

"Mocna rola kontrolna" rady

- Rada będzie się składała i z elementu społecznego, czyli z organizacji pozarządowych, i z przedstawicieli przedsiębiorców czy hodowców. To pozwoli na szerokie omówienie problemów. Mamy też nadzieję, że stworzy przestrzeń między różnymi grupami społecznymi, które mogą mieć odmienne podejście w kwestiach szczegółowych i nie tylko - zaznaczył Moskal.

Zgodnie z proponowanymi przepisami członkostwo w radzie będzie miało charakter nieodpłatny. W związku z tym, jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, organ ten nie będzie generował kosztów, poza kosztami administracyjnymi, organizacyjnymi i technicznymi.

Tego typu organy doradcze do spraw ochrony zwierząt funkcjonują już w wielu państwach unijnych, w tym Holandii, w Belgii i na Malcie.

Czytaj także:

PiS projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, nazwany "piątką dla zwierząt", złożyło w Sejmie w piątek. Przewiduje on zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, wzmocnienie społecznej kontroli warunków, w jakich zwierzęta są przetrzymywane, zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi i określenie minimalnych wymiarów kojców oraz ograniczenie możliwości uboju rytualnego. Za znęcanie się ma zostać uznane także przetrzymywanie zwierzęcia bez pomieszczenia chroniącego go przed zimnem, upałami lub opadami.

itom

Polecane

Wróć do strony głównej