Zjednoczona Prawica wyraźnym liderem. PSL i Lewica poza Sejmem

39 proc. Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, zamierzało we wrześniu głosować na PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, 26 proc. chciało poprzeć KO. W Sejmie znalazłaby się też inicjatywa polityczna Szymona Hołowni - Polska 2050 oraz Konfederacja. Pod 5-procentowym progiem są PSL i Lewica.

2020-09-14, 20:42

Zjednoczona Prawica wyraźnym liderem. PSL i Lewica poza Sejmem
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter/KancelariaSejmu

Według sondażu we wrześniu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskuje Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem (39 proc.).

Na drugim miejscu, z poparciem na poziomie 26 proc., uplasowała się Koalicja Obywatelska.

      Powiązany Artykuł

      _Duda Morawiecki kolaż free shutter 1200.jpg
      Prezydent i premier z jednakowo wysokim poparciem wśród Polaków

      Polska 2050 i Konfederacja powyżej progu

      Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, po raz pierwszy uwzględniany w cyklicznym badaniu Kantar preferencji partyjnych, zostałby poparty przez 11 proc. wyborców. Do Sejmu dostałaby się również Konfederacja, uzyskująca 6 proc. głosów.

      Do Sejmu nie dostałyby się natomiast ugrupowania Lewica oraz PSL-Koalicja Polska razem z Kukiz’15 uzyskując po 4 proc. poparcia. Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 10 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

      REKLAMA

      Czytaj również:

      Ponad 70 proc. osób chce zagłosować

      We wrześniu 72 proc. Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, po epidemii koronawirusa. 34 proc. respondentów zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 proc. badanych raczej planuje wziąć udział w wyborach.

      Przeciwne stanowisko wyraża 19 proc. respondentów – 9 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, oraz 10 proc. osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 10 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

      ***

      Badanie przeprowadzono 4-9 września 2020 roku na reprezentatywnej próbie 977 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=699 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach), techniką: wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

      REKLAMA

      ms

      Polecane

      REKLAMA

      Wróć do strony głównej