"Pamięć nie uległa przemocy". 81 lat temu Armia Czerwona napadła na Polskę

W południe na warszawskim Muranowie przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbędzie się uroczystość w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji na Polskę. 81 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wdarł się oddziały Armii Czerwonej. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów.

2020-09-17, 05:50

"Pamięć nie uległa przemocy". 81 lat temu Armia Czerwona napadła na Polskę
Armia Czerwona. Foto: Grisha Bruev/Shutterstock

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że podczas uroczystości przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Wojciecha Ziembińskiego.

Był to działacz opozycji antykomunistycznej, orędownik powstania w centrum Warszawy pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie - pomnika-wagonu z krzyżami, symbolizującego konsekwencje radzieckiej agresji na Polskę. W uroczystości wezmą między innymi udział uczestnicy Ogólnopolskiego Zjazdu Formacji Niepodległościowych, którzy jak przypomina szef Urzędu, walczyli w PRL-u od lat 70. ubiegłego wieku także o to, by "pamięć nie uległa przemocy".

Posłuchaj

Szef UdsKiOR o agresji sowieckiej na Polskę - 1 (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Uroczystość będzie jednym z elementów Ogólnopolskiego Zjazdu Formacji Niepodległościowych, który zakończy konferencja naukowa w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Fundacji Nowe Horyzonty (początek 13.30).

Powiązany Artykuł

pap_19921002_00F Borne Sulinowo_663x364.jpg
27 lat temu wojska radzieckie opuściły Polskę

"Określa się tę agresję mianem ciosu w plecy"

Jan Józef Kasprzyk przypomina, że agresja sowiecka pozbawiła Polskę możliwości skutecznej obrony przed agresją niemiecką. "Określa się tę agresję mianem ciosu w plecy, Polska walczyła od 1 września z Niemcami i losy kampanii wrześniowej nie były jeszcze przesądzone. Agresja sowiecka przekreśliła jakiekolwiek nadzieje na to, że jesteśmy wojnę obronną wygrać - pokonać Niemców".

REKLAMA

Posłuchaj

Szef UdsKiOR o agresji sowieckiej na Polskę - 2 (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że 17 września rozpoczęła się tragedia Polaków mieszkających na terenach zajmowanych przez Armię Czerwoną. Od samego początku sowieci rozpoczęli represje wobec Polaków, konsekwencją ataku było także wymordowanie polskich jeńców: oficerów, policjantów urzędników, naukowców w Katyniu, Miednoje, Charkowie. Sowieci przeprowadzili także kilka masowych deportacji Polaków mieszkających na Kresach, wywożąc kilkaset tysięcy osób na Syberię czy w stepy Kazachstanu.

Po ataku na nasz kraj 17 września 1939 roku Związek Sowiecki zajął terytorium Polski o powierzchni blisko 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkane przez około 13 milionów osób. Wśród nich było około 5 milionów Polaków, pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi.

ks

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej