13. Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku. Poznaliśmy laureatów

W Łazienkach Królewskich w Warszawie w Pałacu na Wyspie zostały wręczone nagrody 13. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Plebiscyt organizuje Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Jednym z patronów medialnych jest Polskie Radio.

2020-09-23, 19:43

13. Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku. Poznaliśmy laureatów

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas gali podkreślał, że twórcy projektów zgłoszonych do plebiscytu spełniają niezwykle ważną społecznie rolę. Podkreślił, że na naszym pokoleniu ciąży odpowiedzialność, aby historię opowiedzieć od nowa, aby Polacy mieli swój głos w dziejach świata. Zaznaczył, że wszystkie projekty, które są nagradzane w ramach konkursu, przyczyniają się do stworzenia własnej opowieści, w której my jako Polacy możemy opowiedzieć historię z własnego punktu widzenia.

Posłuchaj

Nagrody 13. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku wręczone. Relacjonuje Witold Banach (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_wydarzenie.jpg
Wydarzenie Historyczne Roku 2019. Dziś odbędzie się gala wręczenia nagród

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podkreślał, że wartość plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku ma wiele wymiarów. Zwycięzców wyłaniają internauci, więc to werdykt oddolny i demokratyczny. Jarosław Sellin powiedział, że to przyczynia się do poznania historii i instytucji, które uczestniczą w konkursie. Podkreślił, że plebiscyt jest znakomitą okazją do wspierania wartościowych i mądrych przedsięwzięć promujących nasze dzieje w Polsce i za granicą. Jarosław Sellin powiedział, że plebiscyt jest przeglądem najciekawszych projektów i wydarzeń historycznych zrealizowanych w danym roku, a także podpowiedzią, gdzie i co warto zobaczyć.

Przewodniczący jury plebiscytu, które wybiera po 5 najlepszych projektów, na które mogą głosować następnie internauci, profesor Andrzej Szczerski podkreślał, że poziom wszystkich zgłoszonych wydarzeń był niezwykle wysoki. Zaznaczył, że jest to ważny element historii publicznej, czyli tej tworzonej przez wielkie instytucje oraz często przez osoby indywidualne, miłośników historii. Profesor Andrzej Szczerski podkreślił, że pasjonaci potrafią wydobyć na światło dzienne to, czego czasem wielkie instytucje nie potrafią dostrzec.

W kategorii "Wydarzenie" w głosowaniu internautów zwyciężyły "Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego" zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Dyrektor Muzeum Halina Bieda z radością przyjęła statuetkę i wyjaśniała, że obchody były wydarzeniem wielowymiarowym. Zaznaczyła, że główne uroczystości odbyły się w Piotrowicach koło czeskiej Karwiny, bo w okolicach tej miejscowości wybuchło powstanie i tam odsłonięto tablicę pamiątkową. W ramach uroczystości odbył się także koncert oraz wydarzenia sportowe.

W kategorii "Wystawa" najwięcej głosów internautów zdobyła ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" przygotowana przez Instytut Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego, oddział w Berlinie. Dyrektor Instytutu Wojciech Kozłowski podkreślał, że na tej wystawie można poznać historię Witolda Pileckiego, który jako ochotnik przeniknął do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przedostał się tam, aby budować ruch oporu, a także informować świat o tym, co tam się dzieje. Wojciech Kozłowski powiedział, że dzięki Witoldowi Pileckiemu poznajemy historię niemieckiej okupacji w Polsce, ponieważ jest ona ściśle związana z decyzjami i wyborami, które podejmował.

REKLAMA

Ponad 200 przedsięwzięć

- Poznajemy historię kurierów, którzy dostarczali informacje do naszej placówki w Bernie, która z kolei mogła przekazywać je do Londynu. Dowiadujemy się także, czym był obóz Auschwitz, jaką był częścią niemieckiej ludobójczej polityki na ziemiach polskich - dodał Wojciech Kozłowski.

Wystawa została przygotowana w języku niemieckim i angielskim, ukazuje również działania komunistycznych władz, które za wszelką cenę próbowały zatrzeć pamięć o bohaterstwie Witolda Pileckiego.

Czytaj także:

W kategorii "Edukacja i multimedia" internauci uznali za najciekawszą stronę internetową "Powstańcy Śląscy" stworzoną przez Archiwum Państwowe w Opolu i Archiwum Państwowe w Katowicach. Dyrektor Archiwum w Opolu profesor Mirosław Lenart mówił, że o wyjątkowości tej strony stanowi możliwość poznania losów powstańców walczących o polskość Śląska. Zaznaczył, że internauci mogą ich poszukiwać po imionach i nazwiskach. Baza będzie cały czas uzupełniana. Mirosław Lenart powiedział, że strona cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dodał, że na stronie zamieszczono również dokumenty związane z powstaniami śląskimi.

REKLAMA

Ideą plebiscytu jest wyróżnienie różnorakich inicjatyw związanych z promowaniem polskiej historii i uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. W tym roku do plebiscytu zostało zgłoszonych ponad 200 przedsięwzięć z kraju i zagranicy.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej