X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

PKW odrzuciła sprawozdania finansowe Konfederacji i Zielonych za rok 2019

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 21:06
Sprawozdania finansowe Zielonych oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość za rok 2019 odrzucone - ustaliło Polskie Radio. Uchwały w tej sprawie podjęła dziś Państwowa Komisja Wyborcza. Dla partii otrzymującej subwencję może to oznaczać czasową utratę prawa do budżetowych środków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ASkwarczynski/Shutterstock

Jak przekazał Polskiemu Radiu Krzysztof Lorentz, dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych w Krajowym Biurze Wyborczym, w przypadku Konfederacji, odrzucenie sprawozdania jest konsekwencją "naruszenia zasad finansowania kampanii wyborczej" przez komitet wyborczy tego ugrupowania.

Chodzi o opisane w uchwale PKW z 7 lipca uchybienia w sprawozdaniu finansowym Konfederacji z ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. W dokumencie Komisja wytknęła komitetowi wyborczemu między innymi przyjęcie korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym wartych 20 tysięcy złotych więcej niż wstępnie zadeklarowano.

shutterstock urna wyborcza free wybory free 1200.jpg
Komunikaty o ważności głosu. Trwa dochodzenie ws. podszywania się pod organy wyborcze

Niewłaściwe przyjęcie środków

"Korzyści te polegały na roznoszeniu ulotek, rozmieszczaniu plakatów, udostępnianiu powierzchni do ekspozycji materiałów wyborczych oraz na pomocy w pracach biurowych i były świadczone wyłącznie przez osoby fizyczne" - głosi lipcowa uchwała PKW. W sumie Komisja wskazała na naruszenia 4 przepisów Kodeksu wyborczego. Ostatecznie jednak, wskazując na uchybienia, Komisja przyjęła sprawozdanie finansowe Konfederacji za ubiegłoroczne wybory.

W przypadku Zielonych przesłanką odrzucenia rocznego sprawozdania finansowego partii było "przyjęcie środków od osób niespełniających wymogów art. 25 ust. 1 ustawy o partiach politycznych". Przepis ten - co do zasady - nakazuje, że środki finansowe na rzecz partii politycznej mogą przekazywać jedynie obywatele polscy mający stałe miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj także:

Jak poinformował Krzysztof Lorentz, treść obu uchwał wraz ze szczegółowymi uzasadnieniami zostanie we wtorek zamieszczona na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. Partia, której sprawozdanie zostało odrzucone, może, w terminie 7 dni od dnia doręczenia uchwały PKW, zaskarżyć uchwałę do Sądu Najwyższego. W przypadku oddalenia skargi, partia polityczna uprawniona do otrzymywania subwencji, straci przez rok prawo do budżetowej dotacji.

pkr

Czytaj także

Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. PiS z samodzielną większością

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 21:29
W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 235 mandatów; Koalicja Obywatelska - 134 mandaty, KW SLD - 49, PSL - 30, Konfederacja - 11, a Mniejszość Niemiecka - jeden mandat - poinformował w poniedziałek wieczorem przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To rekord wyborów w XXI wieku". PKW podała dane dot. frekwencji

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 09:35
Według cząstkowych, nieoficjalnych wyników na podstawie 99,97 proc. protokołów, frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła ponad 68,12 proc. Przewodniczący PKW, sędzia Sylwester Marciniak podkreślił, że to rekordowy wynik.
rozwiń zwiń