more_horiz
Wiadomości

"Koronawirus ostro mnie przeczołgał". Dziennikarz opowiedział o przebiegu choroby

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 14:19
"Nie byłem w stanie ustać. Wirus mnie ostro przeczołgał" - tak dziennikarz Igor Zalewski relacjonował swoją walkę z koronawirusem. Mimo że zachorował na COVID-19 w sierpniu, wciąż czuje się bardzo osłabiony i apeluje do "covidosceptyków" o stosowanie środków ostrożności.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SARATSTOCK/shutterstock

Publicysta "Do Rzeczy" w rozmowie z Tygodnikiem TVP przyznał, że początkowo uznał wysoką gorączkę za objaw grypy. "Dopiero po kilku dniach, gdy ani gorączka, ani poważne osłabienie nie ustępowały, zaczął podejrzewać COVID-19. Wtedy jednak okazało się, że nie ma siły nawet pojechać na test" - relacjonował Tygodnik TVP.

"Raz chciałem się wykąpać. Udało mi się nawet wziąć prysznic, ale nie miałem siły się wytrzeć. Zrobiłem kilka rozpaczliwych kroków i mokry po prostu rzuciłem się na łóżko. Nie wyobrażałem sobie, że będąc dorosłym mężczyzną, mogę być tak słaby" - zaznaczył.

"To musi być piekło"

Jak zaznaczył, podczas chwilowej poprawy udało mu się dotrzeć do pobliskiego szpitala zakaźnego. Test okazał się pozytywny i w szpitalnej izolatce spędził jedenaście dni. "Pierwsze sześć głównie spałem. Byłem wykończony gorączką, która średnio wynosiła 38,5-39 stopni i utrzymywała się przez prawie dwa tygodnie" - opowiedział.

shutterstock koronawirus free paryż 1200.jpg
"Musimy się przyzwyczaić". Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o rekordach zakażeń koronawiursem

"Okazało się, że infekcji covidowej towarzyszy zapalenie płuc. Miałem mocno (w 60 proc.) zaatakowane płuca. Ale kłopotów z oddychaniem już nie. To znaczy przez rurki do nosa podawano mi tlen, ale respirator nie był potrzebny. Co prawda troszkę się zatykałem, krztusiłem, kiedy brałem głębszy oddech, lecz było to dalekie od ataków duszności, które muszą być koszmarne. Jak sobie spróbuję wyobrazić, że do tego wszystkiego doszłyby jeszcze duszności. To musi być piekło" - ocenił dziennikarz.

Czytaj także:

Zalewski pochwalił "niezwykle empatyczną i troskliwą" opiekę pielęgniarek i salowych, a także "doskonałą" opiekę lekarzy szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej w Warszawie. "Jednej bardzo wylewnie podziękowałem, a ona odpowiedziała, że traktuje mnie tak, jakby sama chciała być traktowana, gdyby tutaj trafiła. To było bardzo poruszające, ludzkie doznanie. I jeżeli miałbym w tej okropnej chorobie szukać czegoś pozytywnego, to właśnie tego, jak dużo człowieczeństwa doznałem. I za to jestem, podobnie jak za profesjonalną opiekę lekarską, niesamowicie wdzięczny" - zaznaczył Zalewski.

"Róbmy, co możemy"

Mimo że od infekcji minął ponad miesiąc, dziennikarz wciąż jest bardzo osłabiony i apeluje także do "covidosceptyków" o odpowiedzialność. "Po prostu róbmy, co możemy. Nośmy maseczki. Nawet jeżeli jesteśmy covidosceptykami, to niech będzie to przejaw szacunku i troski wobec innych. Irytuje mnie, jak w miejscach publicznych pojawiają się ludzie bez masek. Niektórzy robią to demonstracyjnie. Ja się nie wykłócam, nie zwracam im uwagi, ale myślę o nich nie najlepiej" - przyznał dziennikarz.

W jakim stopniu chronią maseczki? W jakim stopniu chronią maseczki?

itom

Zobacz także

Zobacz także