Sytuacja epidemiczna na Mazowszu. Wojewoda: kolejne szpitale muszą wydzielić większą liczbę łóżek

2020-10-07, 13:08

Sytuacja epidemiczna na Mazowszu. Wojewoda: kolejne szpitale muszą wydzielić większą liczbę łóżek
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podczas konferencji prasowej "Aktualna sytuacja epidemiologiczna na Mazowszu". Foto: PAP/Mateusz Marek

- Praktycznie codziennie podejmuję decyzje o tym, że kolejne szpitale muszą wydzielić większą liczbę łóżek i respiratorów, które są dedykowane leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem - mówił w środę wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Posłuchaj

Posłuchaj

Konstanty Radziwiłł poinformował, które miejsca na terenie Mazowsza są najbardziej zagrożone (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Wojewoda mazowiecki podkreślił w środę na konferencji prasowej, że wraz ze zmieniającymi się wytycznymi ministerstwa zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, zmienia się także przygotowanie Mazowsza do walki z epidemią COVID-19.

Powiązany Artykuł

covid free koronawirus free medyk free shut 1200_BY .jpg
Ostatniej doby wykonano 44 tys. testów. Rzecznik MZ: to najwięcej od początku epidemii

- Dzisiaj ta strategia, którą można obserwować w ciągu ostatnich kilku tygodni, ma charakter bardzo zmieniający się i właściwie nie ma dnia, kiedy wojewoda nie podejmowałby decyzji, poleceń w stosunku do szpitali, które korygują, dostosowują przygotowanie mazowieckiej służby zdrowia do zmieniających się potrzeb - mówił.

- Praktycznie codziennie podejmuję decyzje o tym, że kolejne szpitale muszą wydzielić większą liczbę łóżek, większą liczbę respiratorów, które są dedykowane leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem - dodał.

Zobacz: konferencja wojewody mazowieckiego

Źródło: TVP Info

Reakcja na zmieniające się potrzeby

Wyliczył, że w ostatnim czasie podjął decyzje o zwiększeniu liczby łóżek oraz łóżek respiratorowych w stosunku m.in. do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, CSK MSWiA w Warszawie, Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce, Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim, Zespołu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Sochaczewie oraz Szpitala Wolskiego w Warszawie i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach.

Powiązany Artykuł

covid ulica ludzie koronawirus maseczka Warszawa shutterstock 1200.jpg
"Warszawa, niemalże z pewnością, będzie od soboty żółtą strefą". Resort zdrowia o obostrzeniach w związku z pandemią

- Wszystkie te decyzje mają charakter reakcji na zmieniające się potrzeby - powiedział. - Zdając sobie sprawę z tego, że mamy ograniczone zasoby, dedykujemy je tym, którzy aktualnie ich rzeczywiście potrzebują, pacjentom z różnymi schorzeniami, ale także pacjentom zakażonym COVID-19 - podkreślił wojewoda.

Konstanty Radziwiłł zwrócił uwagę, że mimo, iż przypadków zachorowań jest dużo, to Mazowsze w przeliczeniu na jednego mieszkańca nie jest w najgorszej sytuacji.

- Mazowsze w różnego rodzaju informacjach podawane jest jako miejsce z największą bezwzględną liczbą zakażeń - i to jest prawda. Nie należy przy tym jednak zapominać, że Mazowsze jest zdecydowanie największym województwem, mieszka tu 5,5 mln osób - mówił wojewoda.

Powiązany Artykuł

20a07103-1200.jpg
"Będziemy mieli do czynienia z dość dużą liczbą zgonów". Rzecznik MZ o pandemii

Najbardziej zagrożone miejsca

Wyjaśnił, że wczoraj region pod względem zachorowań na COVID-19 zajmował 10 miejsce. Poinformował, że obecnie są dwa powiaty, które znajdują się w strefie fioletowej, gdzie najbardziej możliwe jest przyspieszenie epidemii. Są to miasto Warszawa i powiat garwoliński.

W strefie żółtej, gdzie zachorowań jest więcej są powiaty przasnyski i żyrardowski i w strefie czerwonej, gdzie zachorowań jest najwięcej znajduje się powiat otwocki. Konstanty Radziwiłł podkreślił, że miejsca, w których epidemia może rozwijać się szczególnie intensywnie to placówki medyczne, domy pomocy społecznej oraz niektóre zakłady pracy. Z wyliczeń wojewody mazowieckiego wynika, że w regionie jest 1019 łóżek dla pacjentów z COVID-19, z czego zajętych jest 471.

Konstanty Radziwiłł zwrócił też uwagę, że na Mazowszu jest ogromna liczba respiratorów - 800 a na dzisiaj dedykowanych zakażonym pacjentom jest 76 stanowisk, z czego 46 jest zajętych.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej