"Ten proces staje się groźny". Zbigniew Ziobro o aktach prawnych UE, które odwołują się do ideologii

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uważa, że w UE pojawia się coraz więcej aktów prawnych odwołujących się do ideologii. - Ten proces staje się groźny kiedy elity brukselskie pod pretekstem obrony mechanizmów demokracji chcą wymuszać wprowadzanie zmian w obszarze kultury, wartości - stwierdził szef MS.

2020-10-15, 12:31

"Ten proces staje się groźny". Zbigniew Ziobro o aktach prawnych UE, które odwołują się do ideologii

W czwartek przed południem na stadionie PGE Narodowym rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Zderzenie kulturowe w UE. Czy Polska ma szansę?" organizowana przez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Powiązany Artykuł

czarnek 1200 pap.jpg
Ataki na Przemysława Czarnka. Prof. Kisielewicz: to ma związek z lewicową rewolucją kulturalną

Minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski inaugurując konferencję mówił, że dyskusja dziś nie jest teoretyczna, ale "zakorzeniona w rzeczywistości". - Ona ma być rzeczywistą fotografią tego, co dziś się dzieje, gdzie jesteśmy, w jakim momencie tych kulturowych zmian związanych z walką wartości, o tożsamość - powiedział Ziobro.

Według niego, w wielu krajach Europy Zachodniej "zwyciężyło myślenie mające de facto swoje oparcie w ideologiach postmarksistowskich jak niektóry je trafianie definiują, ideologii gender, ideologii związanej z ruchem LGBT+, które to idee i wartości przeniknęły do świata polityki, a ze świata polityki do świata prawodawstwa i codziennego życia społeczeństw".

Zmiany w systemie prawnym

Jak mówił w tych krajach pojawia się chęć "dzielenia się tymi wartościami nie tylko przez formy miękkiej perswazji, ale coraz częściej chęć używania narzędzi już związanych z realną władzą".

Wskazał tu na zmiany w systemie prawnym począwszy od konwencji prawa międzynarodowego, Konwencję stambulską, czy rozwiązania prawne w ramach UE.

Czytaj również:

- Dla mnie jako dla polityka pewnym wyzwaniem jest podejmowanie konkretnych decyzji, które łączą się z wytwarzaniem przestrzeni sporów w polityce. Takie decyzje, dla przykładu, w 2016 r. musiałem podjąć w sporze z Komisją Europejską, decyzje o zawetowaniu rozwiązań prawnych, które miały tylnymi drzwiami wprowadzić do Polski możliwość adopcji przez związki homoseksualne, małżeństwa homoseksualne, w konsekwencji de facto wprowadzałyby tym samym do polskiego systemu prawnego właśnie tego rodzaju fundamentalne zmiany w zakresie postrzegania rodziny i łączyłoby się to z daleko idącymi konsekwencjami - mówił Ziobro.

Napięcia w relacjach na forum unijnym

Jak dodał tego rodzaju napięcia w relacjach na forum unijnym zdarzają się niejednokrotnie i bywa tak, że Polska wspólnie z Węgrami, czasem przy wsparciu innych krajów, toczy kuluarowe spory o zapisy poszczególnych dokumentów, gdzie "na siłę współpracujący z nami partnerzy w ramach unijnego organizmu, w którym funkcjonujemy, usiłują narzucić nam lewicowe wartości, które są na kursie kolizyjnym z tym wszystkim z czego wyrasta polska kultura, polska tożsamość i co broni polska konstytucja".

Ziobro stwierdził, że ten proces przyspiesza. - Jako polityk zauważam coraz więcej dokumentów, aktów prawnych, które wprost odwołują się do tego rodzaju ideologicznych rozwiązań nie mających czasem żadnego związku z zapisami prawnymi, których dotyczą - mówił.

Mechanizm mający wiązać kwestię praworządności z budżetem UE

Szef MS stwierdził też, że mechanizm mający wiązać kwestię praworządności z budżetem UE jest bardzo "szeroko ujęty".

- Nie dotyczy, wbrew temu co czasami słyszymy, wyłącznie sfery sądownictwa, czy działania prokuratury, ale dotyczy sfery rodziny, kultury, edukacji; dotyczy wszystkich tych obszarów, które mają fundamentalne dla określenia naszej tożsamości i które są związane z nasz do tej pory suwerenną decyzją, jeżeli chodzi o kształtowanie tych obszarów naszego życia społecznego - mówił.

Ziobro ocenił, że stoimy przed bardzo ważnymi decyzjami, ale, aby je podejmować w sposób roztropny, przemyślany i rozsądny, trzeba dokładnie widzieć procesy, w ramach których te decyzje polityczne będą podejmowane.

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej