X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Aplikacja ProteGO Safe powiadomi Cię o kontakcie z osobą zakażoną. Tłumaczymy, jak z niej korzystać

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 15:00
Niemal półtora miliona Polaków korzysta już z aplikacji STOP COVID, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Sprawdzamy jak działa i tłumaczymy jak z niej korzystać.
Aplikacja ProteGO Safe ma pomóc w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa
Aplikacja ProteGO Safe ma pomóc w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusaFoto: East News/Tomasz Jastrzębowski
1200_kobieta_shutterstock.jpg
"Może skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się COVID-19". Sukces aplikacji ProteGO Safe

Aplikacja to obok noszenia maseczki, zachowywania dystansu i dbania o higienę, kolejny element ochrony przed koronawirusem. Nie zastępuje maseczki, ani podstawowych środków ostrożności. Uzupełnia je. Jak to robi? Wysyłając powiadomienia o kontakcie z koronawirusem.

Aplikacja jest dla dostępna dla systemu:

Do sklepów z aplikacjami - Google Play i App Store - trafiła najnowsza wersja apki. Nowość to możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Będą mogły z niej skorzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, będzie niepokojący. 

Tak to będzie wyglądało w praktyce:

  1. W aplikacji dostaje się powiadomienie o możliwym kontakcie z koronawirusem.
  2. Wypełnia się (całkowicie anonimowo) dostępny w apce test oceny ryzyka, jego wynik jest niepokojący.
  3. Jest możliwość zapisania się na test na COVID-19.

Aplikacja poprowadzi przez kolejne kroki. Informacja o możliwości zapisu na test na COVID-19 wyświetli się na ekranie telefonu po wykonaniu testu oceny ryzyka. Działaj zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

1200_Morawiecki_EN.jpg
Premier: zachęcam wszystkich do zainstalowania aplikacji STOP COVID

Fakty o aplikacji

Jeśli jeszcze nie masz aplikacji, pobierz ją już dziś. Nie wiesz jak działa? Już tłumaczymy.

Po pierwsze jest całkowicie bezpieczna. Aby skutecznie działała, nie musisz podawać żadnych swoich danych. Szanujemy Twoją prywatność. To nasz priorytet. Aplikacja spełnia wyśrubowane normy bezpieczeństwa i ochrony danych. Przygotowaliśmy ją we współpracy z Komisją Europejską i największymi światowymi firmami technologicznymi - Google i Apple.

Aplikacja nie śledzi lokalizacji danej osoby, nie ma dostępu do jakichkolwiek danych i plików, które trzymasz w telefonie. Identyczne rozwiązanie wprowadziły inne kraje Unii Europejskiej, w tym np. Niemcy. Prace nad aplikacją od początku prowadzimy transparentnie (jej kod źródłowy jest ogólnie dostępny), współpracujemy z niezależnymi ekspertami, aplikacja przeszła zaawansowane testy bezpieczeństwa (ich wyniki też publikujemy, są dostępne na tej stronie).

Działanie aplikacji jest oparte o system Bluetooth. To dzięki niemu parujemy nasze telefony np. z samochodowymi zestawami głośnomówiącymi.

Dzięki temu rozwiązaniu aplikacja szuka w Twoim otoczeniu innych telefonów, na których jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut - zapamięta je na 14 dni.

Jeśli w tym czasie osoba, z której urządzeniem się spotkaliśmy, zachoruje - dostajemy powiadomienie.

WAŻNE! Powiadomienie jest w pełni anonimowe (nie dowiesz się kto je wysłał), a jego otrzymanie nie oznacza, że dana osoba choruje na koronawirusa, ani że trzeba na kwarantannę. To tylko ostrzeżenie o kontakcie z wirusem. Wraz z powiadomieniem dostaniemy za to praktyczne informacje i wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić.

Twoje bezpieczeństwo - nasz priorytet

Tak jak wspominaliśmy - jeśli dzięki powiadomieniu zrezygnujemy ze spotkania z bliskimi lub znajomymi możesz pomóc w zahamowaniu rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. I taki właśnie jest cel aplikacji STOP COVID.

Kolejna ważna sprawa - jeśli chcemy dostawać takie ostrzeżenia, przy uruchomieniu aplikacji należy włączyć system powiadamiania. Aplikacja podpowie jak to zrobić. To nic groźnego - system nie monitoruje położenia. Jego jedynym zadaniem jest wyszukiwanie w pobliżu urządzeń (nie użytkowników!), na których aplikacja jest zainstalowana.

Nie wierzysz? Przeczytaj wyniki niezależnych audytów bezpieczeństwa.

A jak to się dzieje, że aplikacja wie o kontakcie z koronawirusem?

Do każdej osoby, która odbiera pozytywny wynik testu na COVID-19 dzwonią pracownicy Centrum Kontaktu. Wśród pytań o m.in. stan zdrowia pytają także o to, czy dana osoba korzysta z aplikacji STOP COVID (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z aplikacji - pracownik Centrum Kontaktu przekazuje mu unikalny numer PIN. Instruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer - najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni (chory nie wie kim są), wyświetla się odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić.

Daj sobie szansę

Do dziś system powiadamiani uruchomiło już kilkaset osób. W walce z koronawirusem warto korzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi, także tych które dają nam nowe technologie. Zwłaszcza, że jak pokazują najnowsze badania aplikacje monitorujące ryzyko zakażenia i wysyłające powiadomienia o kontakcie z koronawirusem (a taką jest STOP COVID) - niezależnie od liczby osób, które z nich korzystają - mogą skutecznie zmniejszyć liczbę zakażeń, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. A przecież na tym nam wszystkim zależy.

Korzystajcie ze STOP COVID. Aplikacja jest bezpłatna i dobrowolna.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MZ: ponad 15 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 92 osoby

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 10:52
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 578 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Od niedzieli zmarły 92 zakażone osoby, spośród których 85 miało choroby współistniejące. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 7 818 zakażonych osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: tylko zjednoczeni i przestrzegając zaleceń służb jesteśmy w stanie wygrać z epidemią

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:57
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do uczestników protestów po wyroku TK ws. aborcji o rozmowy. Zapewnił także przedsiębiorców, którzy odnotują straty w wyniku zamknięciu cmentarzy, że rząd udzieli im wsparcia finansowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden z najszybszych i najbardziej czułych. Polski test na SARS-CoV-2 już dostępny na rynku

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 15:00
Pierwszy polski test genetyczny na SARS-CoV-2, opracowany przez naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, jest już dostępny na rynku. Czułość reakcji wykrywających wirusa sięga w nim ponad 99 proc.
rozwiń zwiń