more_horiz
Wiadomości

"Przyjmuję ją z wielkim uznaniem". Stanisław Gądecki o decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 20:30
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki oświadczył, że z wielkim uznaniem przyjął dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z konstytucją.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław GądeckiFoto: twitter.com/@EpiskopatNews

Metropolita poznański zauważył, że "tą decyzją stwierdzono, że koncepcja życia niewartego życia stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego".

1200_Spychalski_PAP.jpg
"Wyrażamy satysfakcję". Rzecznik prezydenta o decyzji TK ws. aborcji eugenicznej

"Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo" - dodał arcybiskup Stanisław Gądecki.

Apel metropolity poznańskiego

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że stosunek do najsłabszych jest - zgodnie z nauką świętego Jana Pawła II - "miarą demokracji i dobroci społeczeństwa".

"Każdy człowiek prawego sumienia zdaje sobie sprawę z tego, jak niebywałym barbarzyństwem jest odmawianie prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego chorób" - napisał w oświadczeniu arcybiskup.

Czytaj również:

Metropolita poznański zaapelował, aby "ciesząc się ogromnie z tej epokowej zmiany prawa", pamiętać teraz o tym, aby dzieci - do których bezpośrednio odnosi się dzisiejsza decyzja Trybunału Konstytucyjnego - oraz ich rodziny "otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła".

Orzeczenie TK

Trybunał Konstytucyjny uznał dziś, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją.

Wniosek w tej sprawie złożyła w 2019 roku grupa ponad stu posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji. Trybunał analizował przepisy ustawy z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Pozwalały one na zabicie dziecka nienarodzonego ze względu na stwierdzoną prenatalnie niepełnosprawność lub chorobę. Orzeczenie zapadło większością głosów.

kad

Zobacz także

Zobacz także