Rząd przedstawił informację o programie "Za życiem". Opozycja paraliżowała prace Sejmu
Posłowie wysłuchali informacji rządu na temat funkcjonowania programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", programów finansowanych ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz ewentualnych skutków, jakie wywołuje w ich realizacji wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku. Opozycja sparaliżowała obrady, które po przerwie zostały wznowione o 11.30.
2020-10-27, 10:35
Niespokojnie na obradach
Do przepychanek na sali sejmowej doszło we wtorek po tym, jak Joanna Scheuring-Wielgus złożyła wniosek o dołączenie do porządku obrad projektu ustawy Lewicy, liberalizującego dostęp do aborcji. Wicemarszałek Ryszard Terlecki poprosił o interwencję Straż Marszałkowską i wykluczył z obrad dwoje posłów KO.
Posłuchaj
W Sejmie protest posłów Lewicy i Koalicji Obywatelskiej (IAR) 0:44
Dodaj do playlisty
Wicemarszałek Ryszard Terlecki wykluczył z obrad Sejmu Klaudię Jachirę (KO) i Sławomira Nitrasa (KO). Wicemarszałek Terlecki zwołał Konwent Seniorów. Wezwał też dwoje posłów KO, których wykluczył z obrad do opuszczenia sali obrad, a straż marszałkowską do usunięcia ich z sali jeśli sami jej nie opuszczą.
Okrzyki "To jest wojna"
Gdy z wnioskiem formalnym o dołączenie do porządku obrad izby projektu ustawy klubu Lewicy, liberalizującego dostęp do aborcji wystąpiła Joanna Scheuring-Wielgus, przy mównicy towarzyszyła jej grupa posłanek Lewicy z tablicami "kobieta decyduje". Następnie cała grupa opuściła mównicę i stanęła w pobliżu miejsc PiS, gdzie siedzi Jarosław Kaczyński. Machały tablicami: "kobieta decyduje", "legalna aborcja".
REKLAMA
Posłanki krzyczały: "to jest wojna!" Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ogłosił przerwę i wezwał na salę Straż Marszałkowską.
We wtorek Sejm rozpoczął dwudniowe posiedzenie. - Ja z pewną przykrością stwierdzam, że na sali wśród posłów Lewicy i PO są posłowie, którzy mają maseczki ze znakami do złudzenia przypominającymi symbole Hitlerjugend i SS. Ale rozumiem, że opozycja totalna nawiązuje do totalitarnych wzorów i z przykrością to przyjmujemy - powiedział na początku obrad wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).
Głos zabrała posłanka KO Małgorzata Tracz, która miała na twarzy maseczkę z symbolem protestu przeciwko wyrokowi TK - czerwoną błyskawicą. - Panie marszałku, wysoka izbo na naszych oczach toczy się historia, od 6 dni tysiące młodych ludzi na ulicach polskich miast protestują, protestują w obronie swojej godności, w obronie swojej wolności, w obronie prawa do wyboru, w obronie prawa do aborcji. To jest wojna i wy tę wojnę przegracie. A kto jest za tę wojnę odpowiedzialny? Panie wiceministrze Kaczyński, to jest pana odpowiedzialność - mówiła Tracz zwracając się do prezesa PiS i rządzących.
REKLAMA
Wystąpienie minister rodziny i polityki społecznej
- Aby móc walczyć o godność, musimy móc żyć. Nie mamy prawa zabijać nienarodzonych dzieciąt – mówiła minister Marlena Maląg. Dodała, że działania podejmowane przez rząd mają ochronić i wspierać kobiety, rodziny i osoby z niepełnosprawnościami, które wsparcia potrzebują. Przekonywała, że orzeczenie TK odnosi się do zapotrzebowania na wszelkie formy wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin.
Informując o tym wsparciu mówiła, że "bardzo często zdarza się, że kobieta w przypadku urodzenia dziecka z poważną niepełnosprawnością pozostaje ze swoim heroizmem sama, dlatego wprowadziliśmy rozwiązania i uregulowania prawne sprzyjające egzekucji alimentów".
Powiązany Artykuł
"Skali agresji nie da się niczym uzasadnić". Premier o protestach związanych z wyrokiem TK
Asystent osoby niepełnosprawnej
- Nie sposób pominąć też innego instrumentu wsparcia osób niepełnosprawnych – Funduszu Solidarnościowego. Z niego od 1 października 2019 r. finansujemy m.in. świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w wysokości do 500 zł. W ramach tego funduszu sprawnie działają programy takie jak: asystent osoby niepełnosprawnej, usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, opieka wytchnieniowa czy też centra opiekuńczo-mieszkalne, tak bardzo potrzebne – mówiła minister.
- Dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, podjął takie efektywne i skuteczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Łącznie na programy z Funduszu Solidarnościowego w roku 2019 i obecnym przeznaczamy ponad 14 mld zł – podkreśliła.
REKLAMA
Szefowa MRiPS przekonywała również, że "w tym roku został również uruchomiony dodatkowy program świadczeń medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych, aby zapewnić im wsparcie w realizacji aktywności zawodowej".
Wskazywała na współpracę z pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych Pawłem Wdówikiem. Przekonywała, że z nim oraz ze środowiskiem osób niepełnosprawnych rząd "wsłuchuje się w potrzeby tych osób".
Plany obrad
Powiązany Artykuł
Protesty w Warszawie po orzeczeniu TK. Rzecznik KSP: na pl. Trzech Krzyży zatrzymano jedną osobę
Posłowie mają wysłuchać informacji rządu na temat funkcjonowania programów finansowanych ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz ewentualnych skutków, jakie wywołuje w ich realizacji wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku.
Posłuchaj
Prace Sejmu. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR) 0:55
Dodaj do playlisty
REKLAMA
Prace nad podatkiem dochodowym
Odbędzie się też drugie czytanie rządowego projektu projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który zakłada rozszerzenie możliwości korzystania z estońskiego CIT.
Z tego rozliczenia będą mogły skorzystać firmy, których obroty nie przekroczyły 100 milionów złotych.
Podawana wcześniej maksymalna kwota wynosiła 50 milionów złotych. Rozliczanie się według zasad estońskiego CIT będzie możliwe od przyszłego roku.
Sejm będzie też kontynuował prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Dziś premier przedstawił plan dot. wsparcia dla branż dotkniętych ograniczeniami
Rząd chce powiązać wysokość podatku płaconego przez duże przedsiębiorstwa - w szczególności firmy międzynarodowe - z faktycznym miejscem uzyskiwania przez nie dochodu. Nowe przepisy zakładają również rozszerzenie dostępności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz podniesienie limitu przychodów uprawniających do korzystania z obniżonej, 9-procentowej stawki podatku CIT.
Wotum nieufności, klauzula dobrego Samarytanina
Według wstępnego harmonogramu obrad, na 20.30 zaplanowano rozpatrzenie wniosku Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności, którego adresatem jest Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Wniosek ma negatywną opinię komisji sprawiedliwości.
Niewykluczone, że posłowie zajmą się też poprawkami Senatu niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Zakłada ona między innymi podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19 oraz wprowadza klauzulę "dobrego Samarytanina" - brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych koronawirusem.
IAR/PAP/in./pg
REKLAMA
REKLAMA