more_horiz
Wiadomości

Wszystkich Świętych a Zaduszki. Czym się różnią i jaką rolę pełnią w życiu wierzących?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 08:00
1 listopada wypada uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień później obchodzimy Zaduszki. Czym się różnią? Jakie mają tradycje? Jak ważną rolę pełnią w życiu wierzących? Poniżej zbiór najważniejszych informacji.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/katarinag
1200_cmentarz_shutterstock.jpg
Bez mszy św. i procesji na cmentarzach. Sprawdź, co się zmieniło ws. uroczystości Wszystkich Świętych
  • Dzisiaj obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych
  • Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły
  • 2 listopada wypadają Zaduszki
  • Czym się różnią wymienione wyżej święta? Co warto wiedzieć?
  • Zapraszamy do lektury

Uroczystość Wszystkich Świętych należy do ośmiu świąt nakazanych w kalendarzu liturgicznym. Co istotne, data jest stała i zawsze przypada na ten sam termin - 1 listopada. Jest to ustawowo dzień wolny od pracy. Wierni mają obowiązek uczestnictwa we mszy św.

Zaduszki nie są świętem nakazanym - wierni nie mają obowiązku uczestnictwa w nabożeństwie. Nie jest to również dzień wolny od pracy.

Pandemia wymusiła jednak pewne zmiany w tym względzie - o tym jednak za chwilę.

Na początek trochę historii...

Jaka jest geneza święta obchodzonego 1 listopada? Uważa się, że uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się ze wspominania w jednym, wybranym dniu wszystkich męczenników chrześcijańskich. Pierwsze takie obchody wprowadzono jeszcze w IV w. Świętowano głównie we wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez St. Luke's Church (@st.lukeschurch)

Oficjalne świętowanie rozpoczęto najprawdopodobniej w 741 r.

Z kolei Zaduszki (Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, po łacinie Commemoratio Omnium Fidelium Defunctorum) mają swoje korzenie przede wszystkim w wierzeniach przedchrześcijańskich. Nabożeństwa za zmarłych odprawiano już na początku VII w. Do przełomu doszło w 998 r. Wtedy to Odyn - opat klasztoru benedyktyńskiego - wybrał dzień 2 listopada na obowiązkowe modły za wszystkich zmarłych.

W 1311 r. Watykan zadecydował o wprowadzeniu Zaduszek do kalendarza oraz liturgii rzymskiej.

znicze f 1200.jpg
Dzień Wszystkich Świętych bez procesji i z limitami wiernych. Archidiecezja Warszawska informuje

Główne różnice?

Uroczystość Wszystkich Świętych - jak sama nazwa wskazuje - skupia się na oddawaniu czci zmarłym, którzy trafili do nieba i są świętymi. Czcimy więc obecnych tam oficjalnie, jak i... nieoficjalnie (bliskie nam osoby, o których sądzimy, że trafiły do raju).

1 listopada jest ponadto dniem radosnym - cieszymy się, że nasi bliscy są w niebie.

Zaduszki to święto wszystkich zmarłych, których dusze są jeszcze w czyśćcu. Modlimy się za to, aby trafiły do nieba.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Studio Apertura (@fotapertura)

Modlitwa w tym dniu jest szczególnie ważna - to jedyna pomoc, jakiej potrzebują i jaką jesteśmy w stanie im zaoferować. Wierzymy, że nasze wstawiennictwo spowoduje, że trafią oni ostatecznie do nieba.

Co z odpustem?

Wyjątkowe sytuacje wymuszają wyjątkowe zmiany. Zazwyczaj odpust zupełny można było uzyskać tylko przez osiem dni od uroczystości Wszystkich Świętych. W związku z pandemią koronawirusa Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret w tej sprawie. W tym roku odpust można uzyskać przez cały listopad.

Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane są cztery warunki:

  • spowiedź sakramentalna
  • komunia św.
  • modlitwa w intencji papieża (wystarczą modlitwy "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo")
  • brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

Odpust może być uzyskany tylko jeden raz danego dnia.

Odpust zupełny związany z Zaduszkami może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z ważnych powodów nie mogą opuścić domu, będą mogli uzyskać odpust zupełny pod warunkiem, że duchowo dołączą do pozostałych wiernych. Muszą również wykluczyć wszelkie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Gdy tylko będą mogli, powinni spełnić także zwyczajowe warunki.

Istotna uwaga na koniec...

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem, w tym roku w Polsce nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Zgodnie z dekretami wydanymi przez biskupów w poszczególnych diecezjach, eucharystie będą sprawowane w świątyniach.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że "w sobotę, niedzielę 1 listopada i poniedziałek zamknięte będą cmentarze". - Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - podkreślił szef rządu. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.


PAP/radiozet.pl/legnica.fm/ekai.pl/archidiecezja.lodz.pl/twitter.com/instagram.com
pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem