more_horiz
Wiadomości

Wojciech Pszoniak spocznie na Powązkach Wojskowych. Jest data pogrzebu aktora

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 16:59
Msza święta pogrzebowa za Wojciecha Pszoniaka zostanie odprawiona we wtorek 3 listopada o godz.12.30 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. Po mszy urna z prochami Wojciecha Pszoniaka zostanie pochowana na Powązkach Wojskowych - poinformował we wtorek na Facebooku ks. Andrzej Luter.
Wojciech Pszoniak zmarł w poniedziałek 19 października 2020 roku
Wojciech Pszoniak zmarł w poniedziałek 19 października 2020 rokuFoto: Michał Wozniak/East News

Luter przypomniał, że z powodu ograniczeń spowodowanych pandemią "na nabożeństwach może przebywać 1 osoba na 7 metrów kwadratowych, to oznacza, że w Kościele Środowisk Twórczych może uczestniczyć we mszy około 60 osób. Obowiązują maseczki zakrywające nos i usta, przy drzwiach wejściowych do kościoła będą płyny dezynfekcyjne do rąk". Zaapelował o zachowanie odpowiedniego dystansu od siebie.

Pszoniak Stoparczyk 1200.jpg
Wojciech Pszoniak. Ostatnia rozmowa z Katarzyną Stoparczyk

Msza św. będzie transmitowana na YouTube na kanale Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Warszawie. "Przyjdzie czas, kiedy ta pandemia się skończy, musi się skończyć przecież, wtedy pożegnamy Wojciecha Pszoniaka także na uroczystym wieczorze wspomnieniowym. Takie są plany, na pewno kiedyś ten wieczór wspomnień nadejdzie" - napisał ks. Luter.

Pogrzeb śp. WOJCIECHA PSZONIAKA. Proszę o udostępnianie tej informacji. Msza święta zostanie odprawiona Pogrzebowa my ... Opublikowany przez Andrzeja Lutra & nbsp; Wtorek, 27 października 2020

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 r. we Lwowie, a dorastał w Gliwicach. Był aktorem teatrów: Starego w Krakowie (1968-72) oraz Narodowego (1972-74) i Powszechnego w Warszawie (1974-80). W Starym zadebiutował w "Klątwie" Stanisława Wyspiańskiego reżyserowanej przez Konrada Swinarskiego (1968).

Czytaj także:

Drzwi do międzynarodowej kariery otworzyła mu rola Moryca Welta w filmie "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy. Wystąpił także w innych jego filmach: "Wesele", "Danton" i "Korczak". Występował też w Kabarecie pod Egidą.

Pszoniak.jpg
Wspomnienie o Wojciechu Pszoniaku

W latach 80. Pszoniak wyjechał do Paryża, gdzie zaczął występować w teatrach m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot. W Nanterre zagrał w sztuce "Ludzie nierozumni są na wymarciu" w reżyserii Claude'a Regy, w której występowali razem z Gerardem Depardieu i Danielem Olbrychskim. W tym samym teatrze grał w "Onych" Witkacego w reżyserii Wajdy.
W 2008 r. został odznaczony francuskim Oficerskim Orderem Zasługi za "wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury", a dziesięć lat później został komandorem orderu Arts et Lettres.

Czytaj także:

W 2007 r. został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2011 r. odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wystąpił w ok. 100 filmach. W Polsce zagrał m.in. Władysław Gomułkę w filmie "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł", opowiadającym o masakrze robotników w Gdyni w 1970 r. Wystąpił również w "Bitwie Warszawskiej 1920" Jerzego Hoffmana oraz filmach "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna i "Mała Matura 1947" Janusza Majewskiego.

Wojciech Pszoniak zmarł w poniedziałek 19 października.

paw/

Zobacz także

Zobacz także