Spór wokół tematu aborcji. Premier zaprosił opozycję do rozmów
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o wspólne rozmowy nt. prawa aborcyjnego i ponowił zaproszenie na spotkanie dla przedstawicieli opozycji.
2020-10-30, 19:10
Prezydent Andrzej Duda skierował w piątek do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jak oświadczył, propozycja, uwzględniając wskazania TK, przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych.
Powiązany Artykuł
Prezydent złożył projekt ustawy ws. aborcji
Trybunał Konstytucyjny orzekł w ub. tygodniu, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten straci moc, gdy orzeczenie TK zostanie opublikowane. Wyrok ten wywołał falę protestów w całym kraju.
Mateusz Morawiecki ocenił, że prezydent Andrzej Duda zaproponował w piątek projekt ustawy, "która w praktyczny sposób rozwiązuje te dylematy, wątpliwości, które stawiane były w przestrzeni publicznej".
Zaproszenie dla opozycji
Premier podkreślił jednocześnie, że jest gotów do rozmów z opozycją w tej sprawie. - Chcemy przeprowadzić te konsultacje bardzo szybko i proces legislacyjny również bardzo szybko - powiedział.
REKLAMA
- W czwartek była próba zaproszenia przedstawicieli opozycji do rozmów, jednak nie zostały przyjęte. Ponawiam swoje zaproszenie, ponieważ jesteśmy gotowi rozmawiać i przedstawiać propozycje kompromisowe - powiedział szef rządu.
- Jeśli będzie to możliwe po drugiej stronie, zapraszam przedstawicieli opozycji, jak najbardziej, w poniedziałek od rana, chociaż ja jestem gotów oczywiście nawet jutro, w sobotę, w niedzielę te rozmowy prowadzić - zapewnił Mateusz Morawiecki.
Dodał, że chodzi o uniknięcie luk w przepisach i wątpliwości prawnych.
Sporne przepisy
Dotychczas obowiązujące rozwiązania zawarte w ustawie z 1993 r. przewidują, że przerwanie ciąży może być dokonane w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety; gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (TK uznał tę przesłankę za niekonstytucujną); gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu, kazirodztwa).
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Ustawa prezydenta ws. aborcji. Premier: rozwiązuje dylematy i wątpliwości
Prezydent proponuje, by do ustawy wprowadzić z powrotem trzecią przesłankę dopuszczającą przerwanie ciąży - wtedy, gdy "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne". Nowela miałaby wejść w życie - zgodnie z projektem - w dniu następnym po jej publikacji.
jp
REKLAMA