"Bezpieczeństwo jest priorytetem". Pfizer o skuteczności i dostępności szczepionki na COVID-19

Wstępne dane o skuteczności szczepionki przeciw koronawirusowi podano 9 listopada. Kolejne analizy zostaną przedstawione w trzecim tygodniu listopada - przekazał koncern farmaceutyczny Pfizer. Bezpieczeństwo jest priorytetem - zaznacza firma.

2020-11-12, 07:37

"Bezpieczeństwo jest priorytetem". Pfizer o skuteczności i dostępności szczepionki na COVID-19
Pfizer udostępnił nowe informacje dot. szczepionki przeciw koronawirusowi. Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL/Press Association/East News

Koncern - w odpowiedzi na pytania Polskiej Agencji Prasowej - poinformował, że ma opracowane szczegółowe plany logistyczne oraz narzędzia zapewniające skuteczny transport, składowanie i ciągłą kontrolę temperatury szczepionek. Model dystrybucji opiera się na systemie JIT (just-in-time - dokładnie na czas) - zamrożone fiolki mają trafiać do punktów szczepień. Koncern deklaruje, że może wyprodukować do 50 milionów dawek szczepionki w 2020 r. oraz do 1,3 miliarda dawek w 2021 r.

Powiązany Artykuł

COVID-19 szczepionka badania pfizer F 1200.jpg
Szczepionka na COVID-19. KE zatwierdziła umowę

Pfizer zaznaczył, że na początkowym etapie pandemii zawarł umowy z administracjami publicznymi, poszczególnymi rządami dlatego będzie dostarczać dawki zgodnie z ich preferowanym kanałami i wyznaczonymi miejscami szczepień. Koncern podał, że w czasie niedawnych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami koncernu omawiano m.in. wyzwania, przed jakimi stoi Polska w dobie pandemii i możliwości szczepionki przeciwko COVID-19.

Jednorazowa czy sezonowa?

Pfizer informuje ponadto, że na obecnym etapie, trudno przesądzić, czy będzie to szczepionka jednorazowa czy sezonowa, ta kwestia jest badana. Konieczna jest - jak wyjaśnia - szersza wiedza m.in. o wirusie i właściwościach ochronnych szczepionek, które aktualnie są w opracowaniu. Koncern zauważa, że ważne jest posiadanie technologii, pozwalającej zarówno na powtarzanie szczepienia przypominającego w razie potrzeby, jak i na reakcje na możliwe mutacje wirusa. Technologia mRNA - jak akcentuje Pfizer - umożliwia jedno i drugie.

Koncern podał w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki na COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z BioNTech i Pfizer, przewidującą zakup do 300 milionów dawek szczepionki. Środowy kontrakt z konsorcjum jest czwartym, który zawiera Komisja. Do tej pory podpisano umowy z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK i Janssen Pharmaceutica NV. Zakończono też wstępne rozmowy z CureVac i Moderną.

REKLAMA

Badania nad szczepionką na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP) Badania nad szczepionką na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP)

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej