more_horiz
Wiadomości

Piotr Beczała laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. "Jestem zaszczycony"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 19:12
Piotr Beczała podziękował za uhonorowanie go Nagrodą Mediów Publicznych. Podkreślił, że jest zaszczycony wyróżnieniem, którego powodów upatruje między innymi w zajmowaniu się twórczością Stanisława Moniuszki.
Piotr Beczała
Piotr BeczałaFoto: PR

Tenor Piotr Beczała otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. W siedzibie Telewizji Polskiej trwa gala wręczenia nagród. Śpiewaka o międzynarodowej sławie doceniono "za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych świata, za wybitne umiejętności, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny i bohaterski oraz wszechstronny repertuar". Ze względu na pandemię koronawirusa Piotr Beczała nie mógł pojawić się na gali, ale przesłał nagranie z podziękowaniem. 

Posłuchaj
00:24 10744532_1.mp3 Piotr Beczała dziękuje za wyróżnienie (IAR)

Piotr Beczała na nagraniu dziękuje za wręczenie nagrody Piotr Beczała na nagraniu dziękuje za wręczenie nagrody (Fot. PAP/Albert Zawada)

CZYTAJ RÓWNIEŻ
nagrody mediow publicznych-2020_01a.jpg
Muzyka, Obraz, Słowo. Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji

Zaznaczył, że jednym z powodów otrzymania przez niego Nagrody Mediów Publicznych była praca nad twórczością Stanisława Moniuszki, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Źródło: Polskie Radio

Tenor mówił, że najsłynniejsze dzieło Moniuszki, opera "Halka", "jest mu bardzo bliska". - Cieszę się, że miałem okazję zaprezentować ją warszawskiej publiczności - mówił, nawiązując do swojego debiutu w partii Jontka w nowej inscenizacji "Halki" Stanisława Moniuszki, której reżyserem jest Mariusz Treliński.

Misja: propagowanie kultury

- Dla Polskiego Radia, nagroda dla tak wspaniałej postaci to wielki i zaszczyt i przyjemność w propagowaniu misji - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. To właśnie publiczny nadawca przyznawał nagrodę w kategorii "Muzyka". 

Posłuchaj
00:26 prezesPR-beczala.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska: Polskie Radio, jako nadawca publiczny, ma misję - propagowanie kultury (IAR)

 

Elitarny śpiewak

W ciągu swojej kariery Piotr Beczała występował między innymi w: Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, wiedeńskiej i berlińskiej Staatsoper i mediolańskiej La Scali oraz na scenach Hamburga, Frankfurtu nad Menem czy Monachium. To on doprowadził do wystawienia "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego na deskach Theater an der Wien. Piotr Beczała wystąpił w przedstawieniu w roli Jontka. Dyskografia śpiewaka obejmuje dziesiątki albumów między innymi z dziełami Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza.

Nagrodę w kategorii Muzyka przyznało Polskie Radio. Wśród nominowanych znaleźli się: dyrygent i były dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz; piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta Stan Borys; saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski i piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, wokalista zespołu Perfect Grzegorz Markowski.

"Szczerość przekazu, naturalna muzykalność"

Skrzypek, kompozytor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz wskazał w laudacji, że Piotr Beczała jest "obdarzony niepowtarzalnym głosem o niezwykle pięknej barwie i sile ekspresji", a jego interpretacje "odznaczają się szczerością przekazu i naturalną muzykalnością".

- Jego repertuar jest wszechstronny - oprócz licznych ról operowych artysta chętnie odnajduje się w dziełach oratoryjno-kantatowych, nie stroniąc od muzyki kameralnej i pieśni - podkreślił.

Jak powiedział, tenor "wspaniale wpisuje się w świetne tradycje polskiej szkoły operowej". - Wystarczy tu wymienić nazwiska Adama Didura, Jana Reszke, Jana Kiepury, Wiesława Ochmana czy niedawno zmarłego Bernarda Ładysza - zaznaczył.

Tomasz Radziwonowicz odczytuje laudację podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych (Fot. PAP/Albert Zawada) Tomasz Radziwonowicz odczytuje laudację podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych (Fot. PAP/Albert Zawada)
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Krzysztof Czabański EN 1200.jpg
Krzysztof Czabański: jesteśmy zwycięzcami, jeżeli poświęcamy się kulturze

Nagrody Mediów Publicznych

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański nazwał Nagrody Mediów Publicznych "ukłonem pod adresem twórców tej kultury" i dodał, że w czasach pandemii, kiedy jej negatywne skutki oddziałują w dużej mierze na środowiska twórcze, jest to wyciągnięcie do tych środowisk pomocnej dłoni.

Pierwszy raz wyróżnienia przyznano w 2008 roku – po raz drugi dopiero w 2019. - Przerwa była wymuszona przez opcję polityczną, która nie widziała przyszłości dla mediów publicznych. My tę przyszłość widzimy i demonstrujemy ją w czynach - wyjaśnił szef RMN.

Organizatorami i fundatorami Nagród Mediów Publicznych w każdej z kategorii są poszczególne media: TVP - Obraz, Polskie Radio - Muzyka i PAP - Słowo.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagród Mediów Publicznych, ze względu na pandemię, ma kameralny charakter - uroczystość od 22.35 będzie można śledzić w Programie 1 Polskiego Radia i w Polskim Radiu 24. Pokażą ją też TVP1 i TVP Polonia.

ms, Polskie Radio, IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także