"Adwokaturę wpisano w slogany kontrowersyjnych ruchów". Krytyczny list ws. wsparcia strajku kobiet
Zaniepokojenie i krytyczny stosunek do działań Naczelnej Rady Adwokackiej związanych z m.in. wsparciem adwokatury udzielanym uczestnikom tzw. strajków kobiet wyraziło 55 adwokatów w liście przesłanym PAP przez Fundację "Ordo Iuris".
2020-11-17, 18:24
W liście skierowanym do NRA adwokaci, w tym członkowie "Ordo Iuris" zaapelowali o powstrzymanie się władz samorządu adwokackiego od działań podważających charakter adwokatury jako wspólnoty zawodowej o pluralistycznym charakterze.
Powiązany Artykuł
Strajkowi Kobiet grozi rozłam. Część aktywistek nie zgadza się z radykalizmem postulatów
"Pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie wystąpieniami władz samorządowych, w których pogłębiona refleksja prawna zastępowana jest coraz częściej wpisaniem samorządu w dyskurs nastrojów i emocji społecznych, co nie tylko nie sprzyja osiągnięciu porozumienia, ale wręcz zaostrza spór utwierdzając jedną z jego stron w przekonaniu, że w odróżnieniu od oponenta, ma za sobą prawo" - oświadczyli sygnatariusze listu.
- "Wychodzenie poza administrowanie miastem". Dr Biskup o stanowisku władz Warszawy ws. protestów
- "W pełni profesjonalne, sterowane z zewnątrz". Miłosz Lodowski o protestach ws. decyzji TK
Prawnicy wskazali, że w ten sposób postrzegają szereg uchwał władz samorządowych, ich działania i publikacje, które sugerują jednolite poparcie dla postulatów politycznych i określonych ideologii.
REKLAMA
"Fikcyjny wizerunek jednolitości ocen wszystkich adwokatów"
"Zważywszy na przymusową przynależność do samorządu, takie działania odbierane są przez nas jako instrumentalnie zmierzające do budowy fikcyjnego wizerunku jednolitości ocen i przekonań wszystkich adwokatów" - wskazano w liście.
Według prawników działaniami "naruszającymi wymóg uszanowania dla pluralizmu środowiska adwokackiego, był wspólny udział Prezesa NRA Jacka Treli w konferencji prasowej Koalicji Obywatelskiej, podczas której ogłosił wsparcie adwokatury udzielane pro bono uczestnikom tzw. "Strajku Kobiet".
"W ten sposób Adwokaturę wpisano wprost w slogany i przesłania tworzone przez partie polityczne i kontrowersyjne ruchy społeczne, co nie jest akceptowane przez nas, adwokatów przeciwnych angażowaniu dorobku i autorytetu Adwokatury po jednej stronie sporu politycznego.(...) Nawet przekonanie o dominującym charakterze prezentowanych poglądów nie może prowadzić do marginalizacji tej części adwokatów, którzy ocen tych nie podzielają" - czytamy w liście.
Naczelna Rada Adwokacka to najwyższy organ samorządu zawodowego adwokatów w Polsce. Jak wynika z danych NRA na koniec 2019 r. w Polsce było 19 tys. 142 adwokatów czynnie wykonujących zawód.
dn
REKLAMA