Unikalne nagrania, archiwalia, multimedia. Specjalny serwis internetowy z okazji 95-lecia Polskiego Radia

2020-11-26, 05:51

Unikalne nagrania, archiwalia, multimedia. Specjalny serwis internetowy z okazji 95-lecia Polskiego Radia
Początki Polskiego Radia. Foto: NAC

Dokładnie 95 lat temu - 26 listopada 1925 roku - Próbna Stacja Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego wznowiła działalność po kilkumiesięcznej przerwie. Od tej pory Polskie Radio zaczęło nadawać regularny program radiowy. Z tej okazji wystartował nowy, multimedialny serwis internetowy poświęcony historii Polskiego Radia.

Na stronie 95lat.polskieradio.pl przekrojowo pokazane zostały najważniejsze dokonania Polskiego Radia. Serwis podzielony jest na osiem rozdziałów, dotyczących - między innymi - początków radia, najważniejszych wydarzeń historycznych zapisanych w dźwiękach, radiowego teatru wyobraźni, radiowej filharmonii czy sportu w Polskim Radiu.

- To jest jedyna w swoim rodzaju podróż przez świat wyobraźni, kultury, sportu i historii, która jest zapisana w niebywałym bogactwie dźwięków, które posiada Polskie Radio w swoich archiwach i które gromadzi od 95 lat - podkreśla wicedyrektor portalu polskieradio.pl Krzysztof Kossowski.

Posłuchaj

Krzysztof Kossowski o serwisie 95lat.polskieradio.pl (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

 

Powiązany Artykuł

95 lat Polskiego Radia. Zobacz serwis specjalny

​Unikalne nagrania

Serwis prezentuje wiele unikatowych nagrań z radiowego archiwum, jak na przykład uroczystość wręczenia buławy marszałkowskiej Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu czy słynne przemówienie sejmowe Józefa Becka z 5 maja 1939 roku w odpowiedzi na wypowiedzenie przez Hitlera polsko-niemieckiego paktu o nieagresji.

Posłuchaj

Specjalny serwis internetowy na 95-lecie Polskiego Radia. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Rozdział Radiowa Filharmonia przedstawia rolę Polskiego Radia w promowaniu muzyki klasycznej. To tutaj swoją ostoję znalazły takie legendy jak Władysław Szpilman, to w radiowych archiwach ocalało m.in. wyjątkowe nagranie IV Symfonii Karola Szymanowskiego i zapis głosu kompozytora. Osobny rozdział poświęcony jest także radiowemu teatrowi wyobraźni. W serwisie można usłyszeć między innymi fragmenty pierwszych odcinków nadawanych do dziś powieści radiowych "Matysiakowie" i "W Jezioranach".

Archiwalne publikacje

95 lat Polskiego Radia to też blisko sto lat sportowych emocji przekazywanych przez najwybitniejszych mistrzów komentarza sportowego. Z serwisem słuchacze będą mogli jeszcze raz przeżyć medal Kusocińskiego, olimpijski laur Orłów Górskiego czy Małyszomanię.

Posłuchaj

Krzysztof Kossowski: zainteresowanie tego typu produkcjami Polskiego Radia nie słabnie (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Na stronie 95lat.polskieradio.pl poza nagraniami znajdują się też archiwalne fotografie i publikacje prasowe. Serwis wpisuje się w obchody 95. urodzin Polskiego Radia, w ramach których na początku roku przeprowadzony został plebiscyt słuchaczy radia i czytelników portalu PolskieRadio.pl na piosenkę dziewięćdziesięciopięciolecia radia. Spośród 95 propozycji wybranych przez dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia głosujący przyznali laur zwycięstwa "Małgośce" Maryli Rodowicz.

ms

Polecane

Wróć do strony głównej