W oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła świeca upamiętniająca miliony ofiar Wielkiego Głodu

W oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła świeca dla uczczenia pamięci ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 na Ukrainie. Na stronie Kancelarii Prezydenta napisano, że to symboliczne światło upamiętnia cierpienie i tragizm milionów ludzi, którzy zostali skazani na śmierć głodową przez totalitarny system komunistyczny Związku Sowieckiego.

2020-11-28, 19:53

W oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła świeca upamiętniająca miliony ofiar Wielkiego Głodu
Symboliczne światło upamiętnia cierpienie i tragedię milionów ludzi, skazanych na śmierć głodową przez totalitarny system sowiecki - zaznaczyła Kancelaria Prezydenta. Foto: Kancelaria Prezydenta /Twitter

Powiązany Artykuł

hołodomor 1200 free
MSZ: składamy hołd milionom niewinnych ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie, sowieckiej zbrodni

W czwartą sobotę listopada Ukraina obchodzi Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. Upamiętnia on miliony ludzi, które zmarły w wyniku kryzysu żywnościowego sztucznie wywołanego przez Moskwę w latach 1932-1933.


Józef Stalin zarządził wtedy powszechną i przymusową kolektywizację płodów rolnych. Według niektórych szacunków śmierć głodową mogło ponieść do 10 milionów ludzi. Najwięcej osób zginęło na Ukrainie, ale głód spowodował również wiele ofiar na Kubaniu, Powołżu, w Zachodniej Syberii i w Kazachstanie. Wiele państw, w tym Polska, uznało tę tragedię za ludobójstwo.

REKLAMA

W ramach kolektywizacji rolnictwa indywidualne gospodarstwa zostały zabrane ich właścicielom. Na stworzonych w ten sposób sowchozach i kołchozach dawni właściciele ziem pracowali jako robotnicy. Państwo skupowało i eksportowało większą część produkcji rolnej, do jedzenia nie zostawało prawie nic.

W sierpniu 1932 roku ogłoszono "prawo pięciu kłosów" - kradzież nawet pięciu kłosów zboża była karana dziesięcioletnim więzieniem lub śmiercią. Do końca 1933 roku na podstawie tego paragrafu pozbawiono wolności 125 tysięcy ludzi, a niemal pięć i pół tysiąca skazano na karę śmierci.

Wielki Głód w latach 1932-133 pochłonął miliony ofiar - szacuje się, że w najgorszym okresie umierało dziennie do 25 tys. ludzi.

***

REKLAMA

PAP/IAR/in./

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej