Adwent, czyli czas błogosławiony. "Musimy pomyśleć, co tak naprawdę jest istotne w naszym życiu"

W Kościele katolickim rozpoczyna się adwent, a tym samym nowy rok liturgiczny. Adwent to okres oczekiwania na powtórne i ostateczne przyjście Zbawiciela. Przygotowuje też wiernych do świąt Bożego Narodzenia.

2020-11-29, 00:40

Adwent, czyli czas błogosławiony. "Musimy pomyśleć, co tak naprawdę jest istotne w naszym życiu"
Symbolem gotowości na przyjście Jezusa Chrystusa są cztery świece zapalane w kolejne tygodnie adwentu. Foto: shutterstock.com/katarinag

Powiązany Artykuł

polak 1200.jpg
"Przyjmijcie czas pandemii jako czas postu eucharystycznego". List adwentowy prymasa Polski

Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński, podkreślił, że adwent jest czasem błogosławionym. - Nie zawsze rozumieliśmy, że czas adwentu jest błogosławiony, a rzeczywiście tak jest. W tym okresie należy pomyśleć o tym, co tak naprawdę jest istotne w naszym życiu - wyjaśnił duchowny.

Czytaj także:

Hierarcha zachęcił, byśmy prócz wpuszczenia do domu bożego promienia, stali się tym promieniem dla innych. Biskup Kamiński podkreślił, że adwent jest też czasem pojednania. Wyjaśnił, że w tym okresie wspominamy dar Boga Ojca, jakim było posłanie na ziemię swojego Syna - Jezusa Chrystusa, którego zadaniem było pojednanie.

Posłuchaj

Początek Adwentu i Nowego Roku Liturgicznego (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

- W oczach Bożych jesteśmy kimś ważnym. Szanujmy to rozeznanie Boga i starajmy się w wielkiej pokorze być w swoim życiu naprawdę kimś ważnym. Z tego cieszy się Bóg i to jest dla nas bardzo potrzebne - dodał biskup warszawsko-praski.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

świece boże narodzenie 1200 free.jpg
"Niech adwentowe oczekiwanie nas przemieni". Apel biskupów do wiernych

Liczba czterech kolejnych niedzieli adwentowych nawiązuje do starotestamentowego opisu czterdziestoletniej wędrówki Izraelitów po wyjściu z niewoli egipskiej. W chrześcijaństwie łaciński termin adventus stał się synonimem przyjścia Chrystusa w sensie jego Wcielenia - epifaneia, a także powtórnego przyjścia w chwale - parusia.

Adwent w Polsce ubogacony jest roratami. Są one mszą św. wotywną ku czci Najświętszej Maryi Panny, celebrowaną codziennie przed świtem. Stanowią dla chrześcijan wezwanie do czujności w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela i gotowości na Sąd Ostateczny.

Nazwa "roraty" pochodzi od pierwszych słów pieśni towarzyszącej rozpoczęciu mszy św. w okresie adwentu Rorate coeli de super... (Niebiosa rosę spuście nam z góry - red.).

Według przekazów historycznych roraty sięgają XII w. Zwyczaj ten przyniosła do Polski prawdopodobnie bł. Kinga z Węgier, żona księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego.

REKLAMA

Symbolem gotowości na przyjście Jezusa Chrystusa są cztery świece zapalane w kolejne tygodnie adwentu. W Wigilię Bożego Narodzenia 4 palące się świece oznaczają przyjście Jezusa, który jest światłością świata.

Adwent trwa do Wigilii Bożego Narodzenia, czyli do 24 grudnia.

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej