Program "Kultura w sieci" z nagrodą specjalną. Piotr Gliński: jego efekty zostały docenione

2020-11-30, 15:36

Program "Kultura w sieci" z nagrodą specjalną. Piotr Gliński: jego efekty zostały docenione
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński ze statuetką "Strażnik Pamięci 2020". Foto: gov.pl

Program "Kultura w sieci" wyróżniony nagrodą specjalną "Strażnik Pamięci 2020". Przyznano ją za wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury poprzez narzędzia online.

Odbierając nagrodę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podkreślił, że dzięki autorskiemu programowi resortu 80 milionów złotych zostało przeznaczone na 3500 projektów.

Wicepremier dodał, że ten pomysł narodził się w momencie, kiedy uderzyła pandemia i została zamknięta kultura, która musiała przenieść się do internetu.

Piotr Gliński zaznaczył, że w bardzo krótkim czasie do programu "Kultura w sieci" aplikowało 12 tysięcy osób i instytucji. Dodał, że tak jak w innych programach wsparcia w okresie pandemii, środki musiały zostać jak najszybciej przekazane twórcom, "by utrzymać instytucje, utrzymać ludzi". Wyjaśniał, że program łączył w sobie kilka wymiarów. - Z jednej strony był programem, który miał podtrzymać istnienie sektora i pomóc ludziom, którzy nie mogli zarabiać, a z drugiej strony był programem merytorycznym - powiedział. Dodał, że choć program na początku był krytykowany, jego efekty zostały później docenione.

Powiązany Artykuł

shutterstock ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego free mkidn free 1200.jpg
Aktorzy, muzycy i naukowcy. Lista tegorocznych laureatów nagrody MKiDN

"Bez pamięci nie istnieją wspólnoty"

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu przyznał, że choć nowoczesne rozwiązania technologiczne, które z punktu widzenia zachowania najważniejszych wartości cywilizacyjnych są bardzo często krytykowane, mogą bardzo pomóc przy realizacji projektów dotyczących pamięci, zachowania tego, co najważniejsze. - Bez pamięci nie istnieją wspólnoty, nie jesteśmy społeczeństwem, nie jesteśmy narodem, a w sieci może być ona odnajdywana - powiedział wicepremier. Przypomniał, że w resorcie realizowanych jest wiele projektów online, jak chociażby wirtualne zwiedzanie instytucji kultury.

Kapituła Nagrody "Strażnik Pamięci" od siedmiu lat wyróżnia osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do przechowywania i przywracania pamięci o ważnych postaciach i wydarzeniach z historii Polski. W tym roku laureatem nagrody w kategorii "Twórca" został profesor Wojciech Roszkowski, a w kategorii "Instytucja" tytuł "Strażnika Pamięci" otrzymała Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Kapituła wyróżniła też PGE Polską Grupę Energetyczną, przyznając spółce nagrodę w kategorii "Mecenas".

Czytaj także:

Przyznano także nagrodę specjalną Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej imienia Wacława Felczaka pod patronatem tygodnika "Do Rzeczy", czyli "Nagrodę Dla Strażnika Wartości", którą otrzymała ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovacs.

pkr

Polecane

Wróć do strony głównej