"Do porozumienia dojdzie jeszcze w tym roku". Tomasz Pietryga o negocjacjach unijnego budżetu

- Nie ma twardych przesłanek, że następuje zmiękczenie stanowiska Niemiec - ocenił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej" i Agaton Koziński z "Wszystko Co Najważniejsze".

2020-12-03, 10:05

"Do porozumienia dojdzie jeszcze w tym roku". Tomasz Pietryga o negocjacjach unijnego budżetu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/Andrey_Kuzmin

Przyjęcie unijnego budżetu wraz z mechanizmem powiązania funduszy z praworządnością nadal stoi pod znakiem zapytania. Publicyści ocenili, czy możliwe jest jednomyślne przyjęcie tych warunków jeszcze w trakcie niemieckiej prezydencji w Radzie UE.

Tomasz Pietryga podkreślił, że "nie ma twardych przesłanek, że następuje zmiękczenie stanowiska Niemiec". - Informacja o 25 państwach, które mogą bez nas utworzyć fundusz wydaje się mało realna - ocenił i zauważył, że takie działanie byłoby sprzeczne z zasadą konkurencyjności panującą w UE. Jego zdaniem do porozumienia ws. budżetu dojdzie jeszcze w tym roku.

Powiązany Artykuł

Marek Ast 1200.jpg
"Element zdrady narodowej". Ast o zachowaniu opozycji ws. negocjacji unijnego budżetu

Podobnego zdania był Agaton Koziński, który ocenił, że mechanizm "pieniądze za praworządność" przejdzie, a nawet zostanie zatwierdzony przez Polskę i Węgry. - Ten mechanizm zostanie ograniczony do kwestii finansowych. Komisja Europejska będzie mogła go użyć w przypadku uzasadnionego podejrzenia korupcji czy zmów kontraktowych - nadużyć dotyczących bezpośrednio pieniędzy europejskich - podkreślił.

Czytaj także: Premier dla niemieckiego dziennika: UE przypomina "małżeństwo w kryzysie"

REKLAMA

Tomasz Sakiewicz zauważył nieścisłości mechanizmu, które mogą prowadzić do nadużyć. - Ponieważ instytucja która będzie nas karać, będzie robić to pozatraktatowo, to TSUE nie będzie tego rozstrzygać i oni nas ukarzą - stwierdził.

- Unia jest ciałem bezprawia i rządy silniejszego weszły tam w krew. Nie istnieje praworządność i traktaty - dokładnie każdy przepis można zinterpretować na korzyść tego, kto trzyma pistolet w ręku. (...) Unia jest na równi pochyłej - powiedział redaktor naczelny "Gazety Polskiej". Dodał, że "pistolety wymierzone w Polskę" są słabe.

Negocjacje z PSL

Powiązany Artykuł

1200 sejm.jpg
Libicki o współpracy PSL i PO: ta forma zakończyła się razem z "piątką dla zwierząt"

Goście Stanisława Janeckiego odnieśli się także do kwestii krajowej. Rozpad Koalicji Polskiej jest szansą dla partii rządzącej na poszerzenie Zjednoczonej Prawicy.

- Odejście Pawła Kukiza jest faktem. Pierwszą najważniejszą konsekwencją jest Senat i to, co tam się wydarzy - opozycja może utracić w nim większość - ocenił Pietryga.

REKLAMA

Koziński zauważył, że "PSL jest atrakcyjnym partnerem właściwie dla każdej partii w Polsce poza PiS i PO" ponieważ ma bardzo silne i rozbudowane struktury w całej Polsce.

Krytycznym co do ewentualnego porozumienia PSL z koalicją rządzącą był Sakiewicz, który przypomniał, że "PSL nie jest partią samodzielną". - Wyraźnie widać, że oni mogą tylko funkcjonować w dawnych układach władzy - powiedział i przypomniał o powiązaniach ze służbami poprzedniego systemu, a także korupcyjnych powiązaniach ludowców.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata poranka"

REKLAMA

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"), Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze"), Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 03.12.2020

Godzina emisji: 08.35

REKLAMA

Polskie Radio 24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej