"Ogromna zdrowotna operacja logistyczna". Premier nt. szczepień Polaków przeciw COVID-19
- Nikogo nie będziemy zmuszać do szczepień, ale za ich pomocą chcemy osiągnąć jedno - ochronić przed wirusem wszystkich Polaków - zapewnił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że szczepionki będą dobrowolne i darmowe.
2020-12-03, 21:30
"Planowane na początek przyszłego roku rozpoczęcie szczepień na COVID 19 to ogromna zdrowotna operacja logistyczna. Będzie ona poprzedzona kampanią informacyjną, która zapewni Państwu wszelkie niezbędne informacje dotyczące tego procesu i, na co liczę najbardziej, rozwieje wszelkie obawy i nieprawdziwe informacje" - napisał szef rządu na swoim profilu na Facebooku.
Powiązany Artykuł
Strach przed szczepieniem na COVID-19. Eksperci tłumaczą, czy obawy są uzasadnione
Jak zaznaczył, szczepionki będą dobrowolne i darmowe. Poinformował, że proces rejestracji placówek, które będą przeprowadzać szczepienia rusza już w piątek.
Mateusz Morawiecki zaznaczył, że procedura szczepień to "cztery proste kroki". W pierwszej kolejności szczepionki dostaną seniorzy powyżej 60 roku życia oraz pracownicy służby zdrowia i służb mundurowych. "Nikogo nie będziemy zmuszać do szczepień, ale za ich pomocą chcemy osiągnąć jedno - ochronić przed wirusem wszystkich Polaków - podkreślił szef rządu.
- "Będziemy musieli wybrać między szczepionką a chorobą". Prof. Gut o pandemii COVID-19
- Jak mogą wyglądać szczepienia przeciwko COVID-19?
Apel do wszystkich Polaków
Do wpisu premiera dołączono materiał wideo. Podkreślono w nim, że szczepienie przeciwko COVID to "ogromna operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków". Przypomniano, że Polska podpisała umowy na dostawy szczepionek z firmami: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca. Umowy dotyczą dostawy 45 mln dawek szczepionki "po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje".
Powtórzono, że szczepienia będą dobrowolne i darmowe, a 4 grudnia rusza nabór podmiotów, które będą organizowały punkty szczepień. Poinformowano, że na szczepienie będzie można zarejestrować się on-line, przez infolinię, u lekarza POZ, na specjalnej stronie internetowej lub na IKP.
Po zgłoszeniu do odpowiedniego punktu, chętny do zaszczepienia się zostanie do niego zakwalifikowany przez lekarza lub pielęgniarkę. Po zaszczepieniu się należy obserwować swój stan zdrowia - przypomniano. Po upływnie 21 dni, już bez rejestracji, będzie trzeba się zgłosić na powtórzenie szczepienia.
Powiązany Artykuł
COVID-19 w USA. Byli prezydenci chcą zaszczepić się przed kamerami
W filmie przypomniano też, że w pierwszej kolejności z możliwości zaszczepienia się będą mogli skorzystać pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL, osoby starsze powyżej 60 lat, służby mundurowe pracujące przy walce z pandemią (policja, wojsko).
REKLAMA
Szczepienia będą realizowane w stacjonarnych POZ-ach oraz innych stacjonarnych placówkach medycznych, a także przez mobilne zespoły szczepiące i centra szczepienne w szpitalach rezerwowych.
Film kończy się apelem: "Bądź odporny. Zaszczep się".
jp
REKLAMA
REKLAMA