more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: aby uniknąć trzeciej fali, rekomendujemy przedłużenie niektórych obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:03
- Niestety widmo trzeciej fali epidemii COVID-19 jest bardzo realne. Obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej może być bardzo duże. Żeby tego uniknąć, skala obostrzeń powinna pozostać na tym samym poziomie na kolejne okresy - powiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia na konferencji prasowej po spotkaniu poświęconym narodowej strategii szczepień w BBN
Minister zdrowia na konferencji prasowej po spotkaniu poświęconym narodowej strategii szczepień w BBNFoto: PAP/Marcin Obara

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele rządu rozmawiali o strategii szczepień na koronawirusa. Spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie poprzedzało zapowiadane na wtorek przyjęcie przez rząd Narodowego Programu Szczepień. W spotkaniu uczestniczyli również szef BBN Paweł Soloch, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski twitter free 1200.jpg
Minister zdrowia: 3,4 mln szczepień miesięcznie to minimalna wydolność systemu

"Widmo trzeciej fali epidemii jest bardzo realne"

Niedzielski poinformował na konferencji prasowej, że podczas spotkania strony rządowej z prezydentem Andrzejem Dudą przedstawiono głowie państwa "perspektywy, jakie są związane z rozwojem pandemii". Według ministra rozmowa miały dotyczyć tego, jak może wyglądać sytuacja pandemiczna po 28 grudnia, gdy skończy się przyjęty w listopadzie przez rząd okres epidemicznych.

- Przedstawiłem prezydentowi wizję, w której niestety widmo trzeciej fali jest bardzo realne - powiedział Niedzielski. Jak wyjaśnił, trzecia fala ma duże znaczenie dla systemu ochrony zdrowia. - Obecnie mamy około 10 tys. zakażeń dziennie, wiec jeżeli trzecia fala wystartowałaby z tego poziomu, to możemy się spodziewać bardzo dużej eskalacji i obciążenia systemu opieki zdrowotnej - ocenił szef Ministerstwa Zdrowia.

Wyjaśnił, że luty i marzec są to miesiące, w których dochodzi do szczytu zachorowań na grypę. - Żeby uniknąć scenariusza, kiedy w lutym nie będziemy mieli jeszcze efektu populacyjnego zaszczepienia na koronawirusa i żeby uniknąć tej trzeciej fali, rozmawialiśmy o tym, żeby obostrzenia i skala samoograniczenia pozostała co najmniej na tym samym poziomie na kolejne okresy - przyznał Niedzielski.

Dodał, że szczegółowe decyzje będą podejmowane na rządowym zespole zrażania kryzysowego.

Minister zdrowia był pytan,y czy będzie przedłużenie obostrzeń związanych z pandemią. Niedzielski podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier.

- Ale z mojej strony będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a szczególnie tych obostrzeń - przyjrzenie się im, przeanalizowanie, które dotyczą okresu feryjnego - tak, żebyśmy w ferie rzeczywiście zostali w domach i spędzili je bezpiecznie, po to właśnie, by uniknąć trzeciej fali - powiedział Niedzielski.

Dodał, że jeśli ta trzecia fala koronawirusa rozpoczęłaby się z tego poziomu zakażeń, który obecnie notujemy - to według niego już po wynikach "tydzień do tygodnia" widać, że "tempo malenia" nie jest już takie duże jak w drugiej części listopada.

- Dlatego będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń do 17 stycznia - oświadczył Niedzielski.

"Prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy zero"

Podczas briefingu po spotkaniu w BBN minister zdrowia był też pytany, kiedy planowany jest kolejny etap po tzw. etapie zero, czyli szczepieniu medyków. - To zależy od zgłaszalności poszczególnych grup - odpowiedział. - Najważniejszą grupą oczywiście są medycy, bo oni stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem - dodał.

Przyznał też, że według wyliczeń około milionów osób pracuje w służbie zdrowia, ale nie są to tylko zawody medyczne, ale też np. pracownicy administracyjni w szpitalach czy przychodniach. - Jeżeli weźmiemy pod uwagę tę deklarację dostarczenia ponad miliona dawek, co mniej więcej oznacza możliwość zaszczepienia połowy tej grupy zerowej, czyli tych pracowników zatrudnionych w przychodniach, szpitalach, to na pewno styczeń upłynie nam pod znakiem szczepienia, prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy zero - mówił.

- Udało się osiągnąć deklarowaną wcześniej liczbę ponad 8 tys. zespołów szczepieniowych - poinformował Niedzielski i dodał, że obecnie trwa "nanoszenie ich na mapę". - Jeszcze nie mamy gotowej prezentacji, ale myślę, że w okolicach środy, najpóźniej czwartku przedstawimy ją - zapowiedział.

Zaznaczył, że zgłoszone punkty są teraz weryfikowane. - Chcemy dokładnie znać ich lokalizacje, gdzie będą umiejscowione - zaznaczył szef Ministerstwa Zdrowia.

Zaznaczył, że obecnie Polska ma zadeklarowane 1 mln 100 tys. szczepionek przeciwko COVID-19, zastrzegł jednak, że "deklaracje zmieniają się z miesiąca na miesiąc". - Jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia z deklaracją dostarczenia blisko 2 mln szczepionek, to uległo zmianie - powiedział minister. Niedzielski zapewnił, że rząd robi wszystko, by przyspieszyć ich dostawę.

"Prezydent wspiera program rządu"

- Narodowy Program Szczepień przeciwko koronawirusowi ma szansę zadziałać tylko wtedy, kiedy stanie się naprawdę narodowym, absolutnie masowym programem; cel strategiczny to zapanowanie nad epidemią w 2021 roku - powiedział po spotkaniu w BBN szef KPRM Michał Dworczyk.

Podkreślił, że Narodowy Program Szczepień ma szansę zadziałać tylko wtedy, kiedy stanie się "naprawdę narodowym, absolutnie masowym programem", który ponad wszelkimi podziałami połączy wszystkie środowiska w celu przeprowadzenia masowych szczepień.

Dworczyk mówił, że szczepienia mają pozwolić osiągnąć cel strategiczny, czyli zapanowanie nad epidemią w 2021 r. - Wyszczepienie tak dużej części populacji, żeby rzeczywiście można było zacząć powrót do normalności - podkreślił.

- Prezydent Andrzej Duda udziela pełnego wsparcia działaniom rządowym w zakresie szczepień przeciwko koronawirusowi i jest przekonany, że ten program odniesie sukces - powiedział z kolei szef BBN Paweł Soloch po spotkaniu prezydenta z szefem rządu Mateuszem Morawieckim.

Jak dodał, w poniedziałek zapadły uzgodnienia premiera i prezydenta ws. programu. - To wsparcie będzie przez pana prezydenta nadal z całą intensywnością udzielane i pan prezydent jest przekonany o tym, że ten program rzeczywiście odniesie sukces - poinformował Soloch.

Konsultowany program

Rządowy program szczepień przez ostatnie dni był szeroko konsultowany. W pierwszym etapie mają zostać zaszczepieni medycy, seniorzy, przedstawiciele służb zaangażowanych w walkę z epidemią oraz mieszkańcy DPS-ów i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 opublikowano we wtorek na stronie gov.pl. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli i dzieci w wieku od 12 lat (PAP)Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 opublikowano we wtorek na stronie gov.pl. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli i dzieci w wieku od 12 lat (PAP)

ms

Zobacz także

Zobacz także