more_horiz
Wiadomości

"Widać już światło w tunelu". Premier o walce z pandemią koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 19:45
- Światełko już widzimy, są nim szczepienia, jeśli dostawy preparatów będą przebiegać według planu i ludzie masowo będą zgłaszać się do zaszczepienia, to w drugim kwartale przyszłego roku zaczniemy powoli wychodzić z epidemii - ocenił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Gazetą Polską".
Premier Mateusz Morawiecki apeluje o zdrowy rozsądek i stosowanie się do zaleceń
Premier Mateusz Morawiecki apeluje o zdrowy rozsądek i stosowanie się do zaleceńFoto: PAP/Radek Pietruszka
dane shutterstock_1691500918 1200.jpg
Ponad 11 tys. zakażeń koronawirusem, zmarło prawie 500 osób. Nowe dane MZ

Portal niezalezna.pl zamieścił fragment wywiadu, który z premierem przeprowadziła "Gazeta Polska". Podczas rozmowy - jak czytamy w serwisie - poruszono temat ewentualnej trzeciej fali epidemii koronawirusa i tego, jak wyhamować liczbę zakażeń, by nie wchodzić w nią z poziomu 20 tys. zakażeń.

Czytaj także:

- Proszę przypomnieć sobie, jak szybko przyrastała druga fala. Jak szybko liczby zakażonych się zwielokrotniały. Zaczynaliśmy od kilkuset, a skończyliśmy na prawie 30 tys. Dzisiaj nie startujemy z poziomu kilkuset, tylko około 10-12 tys. Gdyby założyć, iż ta trzecia fala doprowadzi tylko do pięciokrotnego wzrostu, to mielibyśmy 50 tys. chorych każdego dnia. To by oznaczało wyczerpanie możliwości naszego systemu zdrowotnego, jego załamanie. Wtedy nasza czwarta linia obrony, szpitale rezerwowe, mogłaby nie wystarczyć - powiedział szef rządu.

chwedoruk663.jpg
"Większość Polaków dostosuje się do ograniczeń". Politolog o narodowej kwarantannie

"Chcemy wyprzedzić wirusa"

Podkreślił, że rząd wprowadza zatem ograniczenia nie po to, "by kogoś pognębić czy dla własnego widzimisię, ale dlatego, by uchronić nas wszystkich przed tragedią". - Chcemy niejako wyprzedzić wirusa, zmniejszyć jego szanse na szerokie rozprzestrzenienie się w pierwszych miesiącach nowego roku. Zresztą nie jesteśmy w tym odosobnieni. Tak czyni wiele krajów Europy. Choć nie wszystkie - podkreślił Mateusz Morawiecki.

W rozmowie padło też pytanie, kiedy możemy spodziewać się przełomu w walce z epidemią i kiedy zobaczymy "światełko w tunelu".

- Światełko już widzimy, są nim szczepienia. Jeśli dostawy preparatów będą przebiegać według planu i ludzie masowo będą zgłaszać się do zaszczepienia, to w drugim kwartale przyszłego roku zaczniemy powoli wychodzić z epidemii. Będziemy wracać do normalności. A być może latem będziemy mogli się cieszyć niemal jej pełnią. Jesteśmy przygotowani na szybkie szczepienia, wszystko jest gotowe. Ale musi być też pozytywna odpowiedź ze strony społeczeństwa - przestrzeganie ograniczeń i szczepienie się - podkreślił premier.

***

***

pb

Zobacz także

Zobacz także