Orlen i PGNiG zbudują elektrownię gazową w Ostrołęce. Obajtek: wchodzimy w kolejny etap inwestycji

Orlen i PGNiG zbudują elektrownię gazową w Ostrołęce. Podpisano trójstronną umowę, która gwarantuje PKN Orlen i Enerdze wiodącą pozycję w projekcie, z łącznym pakietem udziałowym na poziomie 51 proc. PGNiG obejmie 49 proc. udziałów.

2020-12-23, 01:50

Orlen i PGNiG zbudują elektrownię gazową w Ostrołęce. Obajtek: wchodzimy w kolejny etap inwestycji

Powiązany Artykuł

Daniel Obajtek 1200.jpg
Prezes PKN Orlen: budujemy mocny koncern multienergetyczny oparty o nowoczesne technologie

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że pozyskanie partnera do budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce jest kolejnym krokiem przybliżającym do rozpoczęcia tej ważnej inwestycji.

Czytaj także:

- Dzięki pozyskaniu PGNiG jako partnera do projektu w Ostrołęce, mającego mocną pozycję na rynku gazu ziemnego, wchodzimy w kolejny etap inwestycji, przybliżając się do jej skutecznej realizacji. Jednocześnie zapewniliśmy bezpieczeństwo dostaw gazu, które są kluczowe dla niezakłóconej pracy naszych instalacji produkcyjnych. To z kolei przekłada się bezpośrednio na gwarancję bezpieczeństwa energetycznego Polski - mówił Daniel Obajtek.

Dodał, że inwestycja wpisuje się w założenia nowej strategii PKN Orlen do 2030 r., związanej z niskoemisyjnością oraz zabezpieczeniem systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

PRZEMYSŁ PKN ORLEN MAT PRASOWE.jpg
PKN Orlen mimo pandemii podtrzymuje plany inwestycyjne

"Pozytywny impuls do transformacji polskiej energetyki"

Prezes PGNiG Paweł Majewski stwierdził, że współpraca PKN Orlen z PGNiG wnosi pozytywny impuls do transformacji polskiej energetyki w oparciu o niskoemisyjne paliwo przejściowe, jakim jest gaz ziemny.

Dodał, że dla PGNiG to pewny i wieloletni odbiorca dużych wolumenów gazu, którego użycie w Ostrołęce, zamiast węgla, zminimalizuje przedostawanie się do powietrza niebezpiecznych dla zdrowia pyłów i wydatnie zmniejszy poziom emisji gazów cieplarnianych.

W ramach realizacji budowy elektrowni w Ostrołęce w technologii gazowej powołana zostanie nowa spółka, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie inwestycji. Zakres prac przewiduje budowę bloku energetycznego w technologii zasilania paliwem gazowym oraz niezbędnej infrastruktury do jego funkcjonowania. Jednym z elementów umowy jest gotowość PGNiG w zakresie dostaw gazu ziemnego na potrzeby elektrowni w Ostrołęce do końca 2027 r., co umożliwi jej sprawne funkcjonowanie.

Realizacja: 30 czerwca 2021 r.

Strony zakładają realizację wszystkich przesłanek umożliwiających utworzenie nowej spółki, w tym pozyskanie zgody odpowiednich organów antymonopolowych, do 30 czerwca 2021 r. Realizacja projektu będzie możliwa dzięki odpowiedniemu odrębnemu porozumieniu dotyczącemu podziału Elektrowni Ostrołęka, pomiędzy dotychczasowymi sponsorami projektu - Energą i Eneą - oraz samą spółką celową.

REKLAMA

Porozumienie w sprawie kierunkowych zasad współpracy przy budowie elektrowni w technologii gazowej w Ostrołęce zostało podpisane jeszcze w czerwcu, a we wrześniu chęć przystąpienia do projektu wyraziło PGNiG.

Jednocześnie PKN Orlen i PGNiG zawarły aneks do umowy z 2016 r., który gwarantuje stabilne dostawy gazu do końca 2027 r. dla instalacji produkcyjnych grupy Orlen w Polsce, w tym do elektrowni w Ostrołęce.

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej