more_horiz
Wiadomości

Światło Pokoju z Betlejem. Płomień, który obiega świat

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 21:19
Co roku przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju polskim harcerzom było dużym wydarzeniem. Pandemia nie pozostaje bez znaczenia dla naszego życia, ale niezmienne jest to, że w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień.
Betlejemskie Światło Pokoju
Betlejemskie Światło PokojuFoto: PAP/Radek Pietruszka

To właśnie od niego co roku zapala się płomień, który niesiony przez skautów z wielu krajów i kontynentów obiega świat. Betlejemskie Światło Pokoju to nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce.

szopka betlejem 1200.jpg
"Bóg definitywnie opowiedział się za każdym z nas". Jezuita o Bożym Narodzeniu

Sztafeta Światła ukazuje to szczególne światło, które idzie od Boga. Pokazuje, że każdy może stać się człowiekiem niosącym ogień. Dzieląc się płomieniem zapalonej świecy z innymi, niczego nie tracimy. "Podzielone" światło jest w stanie rozproszyć ciemności i wypełnić całe pomieszczenie nowym blaskiem, bijącym już nie tylko od jednej, ale od wielu świec, łącząc wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.


Posłuchaj
06:13 _PR24_AAC 2020_12_24-20-42-09.mp3 Światło Pokoju z Betlejem (Audycja NRPK)

 

Co roku dwa tygodnie przed Wigilią z rąk słowackich skautów harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego otrzymują Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczyste przekazanie Ognia odbywa się w Zakopanem w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Czytaj także:

Związek Harcerstwa Polskiego, będąc jedyną polską organizacją harcerską należącą do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego, uczestniczy w przekazywaniu i roznoszeniu Światła od 1991 roku. Harcerki i harcerze ZHP co roku dzielą się Betlejemskim Ogniem, aby zapłonął na wigilijnych stołach tysięcy Polek i Polaków.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Prowadząca: Sylwia Sułkowska
Data emisji: 24.12.2020
Godz. emisji: 20.33

itom

Zobacz także

Zobacz także