Polski sąd zdecydował o wydaniu 8-latka Holandii. Wójcik: wystąpiłem do PK o wstrzymanie wykonania orzeczenia

- Wystąpiłem do Prokuratury Krajowej o wstrzymanie wykonania orzeczenia o wydaniu Holendrom 8-letniego autystycznego dziecka małżeństwa rosyjsko-australijskiego, które szuka azylu w Polsce - przekazał w poniedziałek minister w KPRM, wiceszef Solidarnej Polski, Michał Wójcik. Jak poinformował, w Wigilię zdecydował o tym sąd.

2020-12-28, 16:20

Polski sąd zdecydował o wydaniu 8-latka Holandii. Wójcik: wystąpiłem do PK o wstrzymanie wykonania orzeczenia

Powiązany Artykuł

1200_sąd_shutterstock.jpg

"W Wigilię polski sąd zdecydował o wydaniu Holendrom 8-letniego autystycznego dziecka małżeństwa rosyjsko-australijskiego, które szuka azylu w Polsce. Już wystąpiłem do Prokuratury Krajowej, żeby rozważono pilne zażalenie się i wstrzymanie wykonania orzeczenia" - napisał na Twitterze Wójcik. W jego ocenie jest to "niebywały skandal".

Posłuchaj

Jak mówił minister Michał Wójcik - jedną z możliwości, by wpłynąć na wykonanie wyroku, jest złożenie zażalenia na postanowienie sądu przez Prokuraturę Krajową (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Australijsko-rosyjska rodzina Hertogów od kilkunastu lat mieszkała w Holandii. Ojciec Martina - Conrad jest informatykiem, a mama chłopca - Katya prawniczką. Martin dorastał w Holandii, gdzie zdiagnozowano u niego ciężką postać autyzmu.

W lutym 2018 roku holenderska opieka społeczna otrzymała anonim od jednego z sąsiadów, który słyszał krzyki dziecka i zwrócił uwagę na niepokojące symptomy, świadczące w jego opinii o tym, że w domu państwa Hertogów źle się dzieje.

Powiązany Artykuł

1200_sąd_shutterstock.jpg

Walka o dziecko

Dziecko zostało odebrane z rodzinnego domu i umieszczone nie w rodzinie zastępczej, ale w internacie. Rodzice od samego początku walczyli o dziecko, wskazując, że ich syn ma bardzo ciężkie zaburzenia rozwojowe i powinien być bezwzględnie poddany terapii, nawet jeżeli jest odseparowany od swoich rodziców.

REKLAMA

Przez pierwsze 13 miesięcy rodzicom zabroniono jakiegokolwiek kontaktu z dzieckiem. Raz na dwa tygodnie otrzymywali wiadomość mailową z informacją, jak funkcjonuje Martin. Dopiero po trzynastu miesiącach rodzicom pozwolono widywać synka raz w miesiącu przez około trzy godziny.
Ostatecznie rodzice zdecydowali się na ucieczkę z synem do Polski. Władze holenderskie uznały, że państwo Hertogowie dopuścili się tzw. porwania rodzicielskiego i wydali za nimi ENA.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej