more_horiz
Wiadomości

Ferie online ze znanymi sportowcami. Lewandowski i Majewski zapraszają rodziny do wspólnych treningów

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 16:50
4 stycznia ruszają "Wojskowe Ferie online - Ćwicz z nami!". Treningi, wraz z rodzinami i zaprzyjaźnionymi zawodnikami, poprowadzą znakomici sportowcy żołnierze - m.in. olimpijczycy i mistrzowie świata. - Będzie świetna zabawa i bardzo fajny trening dla dzieci i rodziców - zapraszają w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl lekkoatleci Tomasz Majewski i Marcin Lewandowski. W zajęciach wezmą też udział Otylia Jędrzejczak czy Renata Mauer-Różańska. Organizatorem akcji jest Ministerstwo Obrony Narodowej. 
Wojskowe Ferie online - Ćwicz z nami z udziałem sportowców
"Wojskowe Ferie online - Ćwicz z nami!" z udziałem sportowcówFoto: PAP

ferie covid 1200 shutterstock.jpg
"Nasze stanowisko jest bezwzględne - spędzamy je w domu". Apel ministra zdrowia ws. ferii zimowych

Przez całe ferie od poniedziałku do piątku będzie można poznawać tajniki treningów i różne dyscypliny sportowe: lekkoatletykę, zapasy, strzelectwo, wioślarstwo, biathlon, MMA. Wszystkie transmisje będą rozpoczynały się o godz. 10.00-10.30 na kontach mediów społecznościowych MON i sportowców, którzy biorą udział w akcji. Nagrane zajęcia będzie też można znaleźć na stronach ministerstwa.

Płk Tomasz Bartkowiak z MON mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, że jest to inicjatywa polskich sportowców i żołnierzy Wojska Polskiego, którzy chcieli w dobie obostrzeń zorganizować cykl zajęć promujących aktywność fizyczną. 

- Proponujemy codziennie pół godziny aktywności fizycznej. To poprawi i utrzyma nasze zdrowie na właściwym poziomie - zachęca szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 

Płk Bartkowiak dodaje, że zajęcia poprowadzą sportowcy wraz z rodzinami oraz duety. Będą to żołnierze sportowcy, ale także byli zawodnicy niezwiązani z armią. - Nasza mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak będzie trenowała z szer. Radosławem Kawęckim. Będzie też z nami między innymi małżeństwo biathlonistów ppor. Krystyna Guzik i szer. rez. Grzegorz Guzik - wyliczał.

Olimpijczycy, mistrzowie świata

Brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 1500 m kapral Marcin Lewandowski przyznał w rozmowie z nami, że to świetna inicjatywa MON skierowana do szerokiego grona odbiorców. - To już kolejne tego typu przedsięwzięcie. Wcześniej ministerstwo zorganizowało akcję "Wojskowa Forma online", która spotkała się z wielkim zainteresowaniem. Bardzo dużo ludzi z nami wówczas ćwiczyło, uczyło się naszych dyscyplin - przypomniał.

Lewandowski mówił, że planowana akcja "Wojskowe Ferie online - Ćwicz z nami!" jest kierowana do dzieci i dorosłych, ale też do wszystkich osób, które chcą w takiej formie odbyć trening domowy. Sam zamierza ćwiczyć ze swoimi córkami.

- Podobny trening "przetestowałem" z dziećmi, gdy wróciłem z zawodów w USA i musiałem pójść na kwarantannę. W formie zabawy podnosiłem dziewczyny, brałem je na barana i robiłem przysiady, czy wypady na jednej nodze - wyjaśnił, dodając, że wszyscy się przy tym świetnie bawili.

Z kolei podwójny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski zapewnił w rozmowie z PolskimRadiem24.pl, że do zajęć postara się zaangażować swojego syna. Jak mówi, wciąż nad tym pracuje. Dopytywany, czy kula będzie niezbędnym atrybutem podczas treningu, odparł ze śmiechem, że wystarczy trochę miejsca i domowe sprzęty.

- Zamierzam przybliżyć zasady mojej dyscypliny, które nie dla wszystkich są zrozumiałe. Mam nadzieję, że w tym czasie uda się pokazać, jak wygląda prawidłowe wykonywanie ruchów podczas pchania kulą. Pojawią się też ćwiczenia trochę mniej znane od tych, które pamiętamy z WF-u - zapewnił. 

Olimpijczyk dodał, że obostrzenia związane z pandemią ograniczają naszą aktywność fizyczną, ale nie oznacza to, że nie da się z tym nic zrobić. - Takie treningi mogą zaowocować tym, że ktoś na poważnie zainteresuje się ruchem, sportem, jakąś konkretną dyscypliną. Są też świetną formą spędzenia z dziećmi czasu - przyznał, zapraszając wszystkich do udziału w akcji.

PAP ferie zimowe góry 1200.jpg
Zasiłek opiekuńczy przedłużony na okres ferii. Premier podjął decyzję

Plejada sportowców

Poza Marcinem Lewandowskim i Tomaszem Majewskim w "Wojskowych Feriach online - Ćwicz z nami!" weźmie udział wielu innych znakomitych byłych i obecnych sportowców. Zobaczymy trójkę zapaśników: st. chor. sztab. rez. Józef Tracz będzie ćwiczył z bratankiem st. szer. Michałem Traczem oraz ze st. szer. Dawidem Klimkiem. Razem trenować będzie także małżeństwo biathlonistów ppor. Krystyna Guzik i szer. rez. Grzegorz Guzik.

Pozostali żołnierze zawodnicy zaprosili do wspólnych zajęć swoich sportowych przyjaciół, np. szer. Radosław Kawęcki – Otylię Jędrzejczak, szer. Mateusz Bernatek - Andrzeja Suprona. Ciekawie zapowiada się też spotkanie kpr. rez. Damiana Janikowskiego i st. szer. Agnieszki Wieszczek-Kordus. Strzałem w dziesiątkę może się okazać wspólny trening kpr. Karoliny Kowalczyk i Renaty Mauer-Różańskiej. Brak "lania wody" obiecują pływaczka szer. Alicja Tchórz i wioślarz Paweł Rańda.

Sprawdź szczegółowy plan zajęć:

  • W poniedziałek (4.01.) zajęcia poprowadzą szer. Mateusz Bernatek, srebrny medalista mistrzostw świata w 2017 roku w zapasach w stylu klasycznym i Andrzej Supron, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, srebrny medalista IO Moskwa 1980.

  • We wtorek (5.01.) zajęcia poprowadzą st. szer. Marika Popowicz, uczestniczka IO Londyn 2012 i Rio de Janeiro 2016, dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy (2010, 2012) w biegu sztafetowym 4x100m i st. sierż. rez. Sebastian Chmara, dwukrotny halowy mistrz świata w siedmioboju (Walencja 1998 i Moebashi 1999).

  • W środę (6.01.) zajęcia poprowadzą szer. Alicja Tchórz mistrzyni Europy z 2019 roku na krótkim basenie, uczestniczka IO Londyn 2012 i Rio de Janeiro 2016 oraz Paweł Rańda, srebrny medalista IO Pekin 2008 w wioślarstwie (czwórka bez sternika wagi lekkiej).

  • W czwartek (7.01.) zajęcia poprowadzą kpr. Karolina Kowalczyk drużynowa mistrzyni świata w 2014 roku w strzelectwie na 300 m i Renata Mauer-Różańska, mistrzyni olimpijska (Atlanta 1996 i Sydney 2000) w strzelectwie oraz brązowa medalistka IO Atlanta 1996.

  • W piątek (8.01.) zajęcia poprowadzi Tomasz Majewski dwukrotny złoty medalista IO (Pekin 2008 i Londyn 2012) w pchnięciu kulą.

  • W poniedziałek (11.01.) zajęcia poprowadzą ppor. Krystyna Guzik trzykrotna medalistka mistrzostw świata w biathlonie, uczestniczka IO 2006, 2010, 2014, 2018 i szer. rez. Grzegorz Guzik brązowy medalista mistrzostw Europy w biathlonowym supermikście.

  • We wtorek (12.01.) zajęcia poprowadzą zapaśnicy: st. chor. sztab. rez. Józef Tracz, trzykrotny medalista olimpijski: srebrny IO Barcelona 1992, brązowy IO Seul 1988 i Atlanta 1996 oraz st. szer. Michał Tracz, dwukrotny medalista Wojskowych Mistrzostw Świata w zapasach w stylu klasycznym, a także st. szer. Dawid Klimek, dwukrotny mistrz Europy kadetów w zapasach w stylu klasycznym.

  • W środę (13.01.) zajęcia poprowadzą kpr. rez. Damian Janikowski, brązowy medalista IO Londyn 2012 w zapasach w stylu klasycznym, zawodnik MMA oraz st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus, brązowa medalistka IO Pekin 2008 w zapasach.

  • W czwartek (14.01.) zajęcia poprowadzi kpr. Marcin Lewandowski, brązowy medalista mistrzostw świata w 2019 roku w biegu na 1500 m, trzykrotny medalista mistrzostw Europy, uczestnik IO.

  • W piątek (15.01.) zajęcia poprowadzą szer. Radosław Kawęcki, trzykrotny mistrz świata (2012, 2014 i 2016) na krótkim basenie na dystansie 200 m stylem grzbietowym i Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska z Aten z 2004 roku na 200 m stylem motylkowym oraz dwukrotna srebrna medalistka IO.

Przygotował Paweł Kurek

Zobacz także

Zobacz także