Zmiany dot. egzaminów ósmoklasisty i matur w 2021 roku. CKE podała najnowsze informacje
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała aktualizacje informacji o sposobie organizacji i przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty oraz informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego. Uwzględniają one zmiany w egzaminach w 2021 r.
2020-12-30, 16:59
Informacje o sposobie organizacji i przeprowadzenia egzaminu to dokumenty zawierające szczegółowe dane, w tym dotyczące postępowania we wszystkich sytuacjach wyjątkowych oraz terminy istotne dla rodziców (prawnych opiekunów) zdających lub słuchaczy, a także terminy istotne dla przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego/dyrektora szkoły.
"Bez obowiązkowych egzaminów ustnych"
Powiązany Artykuł
![Shutterstock egzamin ilustracja 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/04ea96db-d0ff-415c-9c0c-353eec4d4527.jpg)
Wiceminister edukacji: dziś zostanie podpisane rozporządzenie ws. egzaminu ósmoklasisty i matur
Decyzją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w związku z epidemią i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej w 2021 r. egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
Minister zdecydował też, że w 2021 r. na maturze nie będzie obowiązkowych egzaminów ustnych. Organizowane będą one tylko dla tych maturzystów, od których wynik z egzaminu ustnego jest wymagany przy rekrutacji na uczelnie zagraniczne. Nie będzie też obowiązkowe przystąpienie do minimum jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (z tzw. przedmiotu do wyboru).
Wymagania i informacje o zmianach
CKE opublikowała w tym tygodniu także aneksy do informatorów o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów i aneksy do informatorów maturalnych z poszczególnych przedmiotów.
Powiązany Artykuł
![dziecko komputer 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/f6a4e880-e428-472d-80a5-49abde1e954f.jpg)
"Pandemia na zawsze zmieni polską szkołę". Marek Zagórski o cyfryzacji oświaty
Informatory to dokumenty zawierające najważniejsze dane na temat egzaminu (m.in. czas jego trwania), opis arkusza egzaminacyjnego (m.in. struktura budowy arkusza, liczba zadań i ich punktowanie), opis zadań, zasady oceniania oraz przykładowe zadania z rozwiązaniami. Do każdego typu egzaminu i do każdego przedmiotu opracowany jest osobny informator.
REKLAMA
Czytaj także:
Opublikowane aneksy do informatorów zawierają wymagania egzaminacyjne, które będą obowiązywały na egzaminie ósmoklasisty i na maturze w 2021 r. Zawierają też informacje o innych wprowadzonych zmianach, m.in. zmniejszonej liczbie zadań w arkuszu egzaminacyjnym, zmniejszonej liczbie punktów możliwych do uzyskania. Wskazano też, które zadania z powodu niezgodności ich treści z wymaganiami egzaminacyjnymi zostały anulowane.
Zaktualizowane informacje są dostępne na stronie internetowej CKE: https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20201229%20E8%20Informacja%202020_2021%20AKTUALIZACJA.pdf https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20201229%20EM%20Informacja%20AKTUALIZACJA.pdf
pkr
REKLAMA
REKLAMA