Dworczyk: osoby po 80. roku życia jako pierwsze otrzymają możliwość rejestracji na szczepienie

- W pierwszej kolejności możliwość rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 otrzymają osoby po 80. roku życia, a od 22 stycznia osoby po 70. roku życia - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

2021-01-11, 21:32

Dworczyk: osoby po 80. roku życia jako pierwsze otrzymają możliwość rejestracji na szczepienie
Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Foto: Mateusz Włodarczyk/Forum

- Rozpoczynamy ważny czas w Narodowym Programie Szczepień. 15.01 uruchomimy Centralną Rejestrację Pacjentów. W pierwszej kolejności możliwość rejestracji otrzymają osoby po 80 r.ż., a od 22.01 osoby po 70. r.ż. Bardzo cieszy nas wzrost zainteresowania szczepieniami - napisał Michał Dworczyk na Twitterze.

Na wcześniejszej konferencji prasowej szef KPRM poinformował, że 15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja, czyli możliwość umawiania szczepień na konkretny termin dla seniorów, a 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów, dla wszystkich powyżej 70. roku życia.

Powiązany Artykuł

1200 dworczyk free.jpg
Harmonogram szczepień dla kolejnych grup. Szef KPRM przedstawił szczegóły

"Przywilej i możliwość"

- Od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretne terminy seniorzy powyżej 80. roku życia - powiedział Dworczyk. - 22 stycznia uruchomiona zostanie możliwość umawiania szczepień dla seniorów powyżej 70. roku życia - dodał. - A 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów, dla wszystkich powyżej 70. roku życia - podkreślił minister.

Tłumaczył, że podział seniorów na grupy został wprowadzony po uwadze Rady Medycznej działającej przy premierze Matuszu Morawieckim, że osoby powyżej 80. roku życia powinny mieć przywilej i możliwość wyboru jak najszybszych terminów do zaszczepienia. - Te osoby są najbardziej narażone na trudny przebieg COVID-19 - mówił szef KPRM.

Czytaj także:

Pytany, czy jest przewidziany jakiś program wsparcia, jeśli chodzi o zapisy na szczepienie dla seniorów, Dworczyk odparł, że 13 stycznia odbędzie się konferencja prasowa na temat całego procesu możliwości umawiania się na wizytę.

"Trzeci kanał"

Poinformował, że będą trzy kanały, którymi można się umówić i zarejestrować na konkretny termin szczepienia. - Pierwszy to jest internet, ale mówimy o seniorach, w związku z tym część osób może nie czuć się zbyt pewnie w internecie. Dla tych osób jest możliwość (umówienia się) we własnej przychodni - stwierdził szef KPRM.

Powiązany Artykuł

shutterstock_covid szczepienia 1200.jpg
Coraz więcej Polaków chce się szczepić przeciw COVID-19. Tak wynika z najnowszego sondażu

Jak mówił, są też osoby, które mają ograniczenia, czy to związane ze stanem zdrowia, czy to z brakiem komunikacji w gminach wiejskich, czy wiejsko-miejskich. - W związku z tym dla tych osób jest trzeci kanał, którym jest telefon - numer 989, pod który dzwoniąc, uzyska taka osoba kontakt z konsultantem, u którego zapisze się na konkretny termin we wskazanym punkcie - zaznaczył Dworczyk.

Dodał, że nie musi to być punkt akurat w gminie, z której pochodzi dana osoba. - Może być to również punkt w jakimś innym miejscu w Polsce - wskazał szef KPRM.

Czytaj także:

Zaznaczył, że od razu wtedy następuje umówienie na drugą szczepionkę. - Potem dzień przed wizytą, zarówno pierwszą, jak i drugą, przychodzi jeszcze SMS z informacją przypominającą o tej wizycie i o szczepieniu - powiedział Dworczyk.

Obie szczepionki - zarówno firmy Moderna, jak i Pfizera oraz BioNTech - działają w taki sam sposób. Zawierają tzw. matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA) kodujący białko z otoczki osłonowej koronawirusa SARS-CoV-2 (opr. Maciej Zieliński/PAP)Obie szczepionki - zarówno firmy Moderna, jak i Pfizera oraz BioNTechu - działają w taki sam sposób. Zawierają tzw. matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA) kodujący białko z otoczki osłonowej koronawirusa SARS-CoV-2 (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej