more_horiz
Wiadomości

"Widać znamiona poważnej operacji". Prof. Jabłoński o aferze Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 10:31
- Jeżeli jest wola polityczna i wyraźnie istniejąca siła państwa, to nawet przestępcy wiedzą, że ich naciski są niczym wobec siły państwa - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Jeden z oddziałów Amber Gold (zdjęcie ilustracyjne)
Jeden z oddziałów Amber Gold (zdjęcie ilustracyjne) Foto: WIKIMEDIA COMMONS/Zorro2212/CC BY-SA 3.0

Afera związana z Amber Gold wybuchła w 2012 roku. Oficjalnie powstała w 2009 roku firma miała zajmować się inwestycjami w złoto i inne kruszce oraz oferować swoim klientom atrakcyjne oprocentowanie lokat. Firma wyłudziła pieniądze od około 11 tys. osób. Straty prokuratura oceniła na 851 mln zł.

- Z perspektywy czasu widać znamiona poważnej operacji. Trudno do końca określić, przez kogo organizowanej i czyje służby - stwierdził gość audycji.

Siła państwa czy zaniechanie?

wasserman_forum.jpg
Wassermann: obraz państwa i instytucji wyłaniający się ze sprawy Amber Gold był dramatyczny

Prof. Arkadiusz Jabłoński starał się ocenić, jakie ówcześnie panujące okoliczności mogły sprzyjać tego typu działalności. - Zastanawiam się, na ile to było przemyślane działanie podporządkowujące politykę centralną kraju jakimś interesom zewnętrznym, a na ile to było zaniechanie i brak woli politycznej - mówił. Dodał, że dwa ostatnie czynniki są "wysłaniem do społeczeństwa sygnału, że władza nie będzie korzystała ze swoich prerogatyw", co jest swego rodzaju oznaką dla poszczególnych środowisk, że "mogą działać przeciw prawu, bo to się będzie opłacało".

Czytaj także: Afera Amber Gold. Piotr Nisztor: fundamentem tego układu byli ludzie ze służb

- Jeżeli nie ma siły państwa, to ludziom brakuje argumentów, żeby przeciwstawić się nielegalnym układom - podkreślił prof. Jabłoński. - Jeżeli jest wola polityczna i siła państwa wyraźnie istniejąca i broniąca interesów Polski, to nawet przestępcy wiedzą, że ich naciski są niczym wobec siły państwa i to stwarza zupełnie inną atmosferę - dodał.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
18:18 _PR24_AAC 2021_01_14-09-41-01.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński o aferze Amber Gold (Temat dnia/Gość PR24)

 

***

Audycja"Temat dnia/ Gość PR 24"

Prowadził: Michał Rachoń

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL)

Data emisji: 14.01.2021

Godz. emisji: 09.33

Polskie Radio 24/PAP/st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem