USA sprzeciwiają się Nord Stream 2. Jednoznaczne stanowisko tymczasowego ambasadora w Polsce
- USA z pełną stanowczością podtrzymują swoje stanowisko w sprawie gazociągu Nord Stream 2; sprzeciwiamy się wszelkim próbom podważania bezpieczeństwa energetycznego Europy przez Rosję - oświadczył w czwartek chargé d'affaires, a.i. USA w Polsce Bix Aliu.
2021-02-04, 20:30
"Stany Zjednoczone z pełną stanowczością podtrzymują swoje stanowisko w sprawie #NS2 - razem z naszymi sojusznikami, w tym także z Polską, sprzeciwiamy się Nord Stream 2 i wszelkim próbom podważania bezpieczeństwa energetycznego Europy przez Rosję" - zapewnił pełniący obowiązki szefa amerykańskiej ambasady w Polsce Bix Aliu na Twitterze.
Wspólne stanowisko
Powiązany Artykuł
![Nord Stream 2 free 1200 czerski](http://static.prsa.pl/images/90a197de-b962-450c-ba8b-c182a478b4c8.jpg)
Prof. Krysiak: Niemcy agresywnie forsują swoje interesy gospodarcze
W środę wieczorem odbyła się telefoniczna rozmowa doradców ds. bezpieczeństwa narodowego prezydentów Polski i USA - Pawła Solocha i Jake'a Sullivana. W rozmowie uczestniczył także prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Po tej rozmowie Szczerski oświadczył, że "mamy wspólne stanowisko w kluczowych aspektach bezpieczeństwa, Trójmorza i polityki wschodniej".
Także Biały Dom wydał komunikat ws. tej rozmowy, który głosi, że w rozmowie Sullivan "podkreślił zainteresowanie administracji Joe Bidena umocnieniem stosunków dwustronnych, wyrażając wdzięczność za ścisłą współpracę Polski ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach obronnych i za jej wysiłki na rzecz promowania bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej".
Ochrona przed agresywnymi zachowaniami
Powiązany Artykuł
![mid-epa08982617 (1).jpg](http://static.prsa.pl/images/db879ebc-6861-4a84-952f-2594f49dc383.jpg)
"Nord Stream 2 właśnie wyzionął ducha". Ekspert "Atlantic Council" Anders Aslund o uwięzieniu Nawalnego
W środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price oświadczył, że Stany Zjednoczone będą monitorować aktywność, która miałaby na celu dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 i jeśli będzie miała miejsce, to podejmą decyzję w sprawie sankcji.
REKLAMA
- Merkel potępiła skazanie Nawalnego. Niemcy jednak nie zamierzają rezygnować z budowy Nord Stream 2
- Nord Stream 2 dzieli UE i NATO. Zbigniew Rau: Amerykanie niezależnie od barw politycznych są mu przeciwni
W trakcie konferencji prasowej Price nazwał Nord Stream 2 "złym projektem".
- Będziemy ściśle współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami w celu wzmocnienia europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i ochrony przed agresywnymi zachowaniami, w tym ze strony Rosji, jak jest w tym przypadku - oznajmił.
Zniesienie sankcji
Niemiecki dziennik "Handelsblatt" informował wcześniej, że USA są gotowe rozmawiać o zniesieniu sankcji wobec prawie ukończonego rurociągu bałtyckiego między Rosją a Niemcami. Według gazety w zamian Amerykanie oczekują jednak od strony niemieckiej propozycji uwzględniającej ich obawy.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![pap_20200608_05I (1).jpg](http://static.prsa.pl/images/f4a58b90-e0ae-459b-b2cc-9e78a22ba9af.jpg)
Prezes UOKiK o Nord Streamie 2: niekorzystny z punktu widzenia rynku i konkurencji, łamie obowiązujące zasady
Stany Zjednoczone walczą z Nord Stream 2 za pomocą sankcji, ponieważ uważają, że Europa jest zbyt zależna od rosyjskich dostaw nośników energii. Również członkowie UE - zwłaszcza kraje bałtyckie i Polska - otwarcie odrzucają Nord Stream 2. Po próbie zamordowania w Rosji przy użyciu broni chemicznej lidera tamtejszej opozycji, głośnego krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego opór wobec projektu rośnie również w Niemczech.
Rurociąg na ukończeniu
Według rosyjskiego koncernu Gazprom, głównego inwestora Nord Stream 2, rurociąg jest już ukończony w 94 proc. Składa się on z dwóch nitek, z których każda ma około 1230 km długości i ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego z Rosji do Niemiec rocznie.
- Relacje z USA a Nord Stream 2. Szczerski: potrzebny nam jest dobry, poważny dialog
- Projekt pod wieloma względami "wątpliwy". Niemiecki tygodnik o Nord Streamie 2
26 stycznia rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że prezydent Joe Biden niezmiennie uważa, że bałtycki gazociąg jest złym projektem dla Europy. Jak dodała, nowa administracja dokona przeglądu działań, które podjęto w związku z budową rurociągu.
REKLAMA
21 stycznia Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą UE do "natychmiastowego wstrzymania" budowy Nord Stream 2 i nałożenia nowych sankcji na Rosję. Dokument został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie Nawalnego. Rezolucja jest niewiążąca.
fc
REKLAMA