Krajowa Sieć Kardiologiczna. Na Mazowszu rusza nowy rządowy program medyczny
- Chcemy, aby choroby sercowo-naczyniowe, które są podstawową przyczyną zgonów, były we właściwy sposób leczone; będziemy starali się dostarczyć najlepszą możliwą usługę zdrowotną - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej.
2021-02-11, 11:55
Szef rządu zwrócił uwagę, że 4 lutego - w Światowym Dniu Walki z Rakiem - poinformowano, że do końca marca przygotowany zostanie projekt, który pilotaż sieci onkologicznej przekuje na rozwiązanie systemowe; ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022.
Powiązany Artykuł
Choroby serca. Podczas leczenia ważny jest styl życia
- Dziś spotykamy się, żeby podobny program rozpoczął się w dziedzinie kardiologii i medycyny sercowo-naczyniowej – poinformował premier.
- Rozpoczynamy dziś niezwykle ważny etap wejścia w program, który nazywamy Krajową Siecią Kardiologiczną. Na początek będzie to pilotaż w województwie mazowieckim - przekazał Mateusz Morawiecki.
Powiązany Artykuł
Pandemia przetasowała ofertę benefitów. Zdrowie pracowników stało się priorytetem
- Jestem przekonany, że całościowe podejście i spojrzenie na cały proces leczenia z perspektywy pacjenta będzie krokiem milowym w bardzo właściwym kierunku, w zaoferowaniu Polakom dobrego procesu leczenia schorzeń sercowych, naczyniowych - mówił Morawiecki podczas wizyty w Narodowym Instytucie Kardiologii.
REKLAMA
Posłuchaj
Podstawowa przyczyna zgonów
Premier odnosząc się do programu Krajowej Sieci Kardiologicznej, wyraził oczekiwanie na współpracę ze wszystkimi ośrodkami.
- Liczę na to, że szef Narodowego Instytutu Kardiologii powoła wkrótce specjalną radę, która będzie monitorowała proces tworzenia krajowej sieci kardiologicznej (...) po etapie pilotażu w województwie mazowieckim - mówił.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
52. rocznica pierwszej próby przeszczepu serca w Polsce. Posłuchaj wspomnień lekarza, który przeprowadził operację
- Dla nas jest to absolutny priorytet. Chcemy, aby choroby sercowo-naczyniowe, które są podstawową przyczyną zgonów, były we właściwy sposób leczone. Żeby jak najlepiej cały polski system szpitalny, leczniczy - od procesu kierowania, poprzez konsultacje i koordynację, żeby we właściwy sposób kierował pacjentem przez cały ten proces - mówił.
Zmieniona wycena
Morawiecki dodał, że z tego względu zmienione będą przez NFZ wyceny zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej związane z właściwym kierowaniem pacjentów do poszczególnych ośrodków, a skończywszy na procesie leczenia bardziej skomplikowanych przypadków i monitoringu pooperacyjnym.
- Te wszystkie obszary zbieramy w jeden i z perspektywy pacjenta będziemy starali się dostarczyć najlepszą możliwą, na poziomie europejskim, usługę zdrowotną - deklarował.
Plan odbudowy zdrowia
Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że "pandemia spowodowała nie tylko spustoszenie w postaci dużej liczby zakażeń, zgonów, ale przyczyniła się w sposób bezpośredni do deficytu zdrowia i spadku liczby wykonywanych zabiegów, m.in. tych kardiologicznych".
- Dlatego zdecydowaliśmy się z premierem przygotować pewien plan odbudowy zdrowia Polaków, który ma odnosić się do tych najważniejszych dziedzin - dodał.
REKLAMA
"Bardzo ważny krok"
- Krajowa sieć kardiologiczna to bardzo ważny krok - ocenił Niedzielski. Zapowiedział, że program rozpocznie się w województwie mazowieckim, w Aninie, gdzie znajduje się Narodowy Instytut Kardiologiczny, który ma być jego koordynatorem.
- W bliskiej współpracy z dyrektorem Instytutu prof. Tomaszem Hryniewieckim i prof. Łukaszem Szumowskim opracowaliśmy podstawie założenia Krajowej Sieci Kardiologicznej - oświadczył minister zdrowia.
Kolejne elementy
Jak podkreślił Niedzielski, powstanie Krajowej Sieci Kardiologii "to druga odsłona dużego planu odbudowy zdrowia Polaków, który będzie prezentowany w najbliższych tygodniach lutego".
REKLAMA
Posłuchaj
Zapowiedział, że "następne elementy planu będą odnosiły się zdjęcia limitów dostępu do specjalistów, również zapewnienia rozwiązania dotyczącego rehabilitacji postcovidowej".
- Będziemy chcieli zaprezentować program profilaktyki skierowanej do osób 40+, która pozwoli w ramach bilansu zdrowotnego po covidzie zadbać o swoje zdrowie i wrócić do normalnego trybu leczenia i diagnostyki - dodał.
fc
REKLAMA
REKLAMA