Premier: cyfryzacja filarem Nowego Ładu po epidemii. To będzie impuls rozwojowy

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że obecny rok upłynie pod znakiem rozwoju cyfrowych systemów pomagających w funkcjonowaniu Polaków, a cyfryzacja będzie jednym z podstawowych filarów Nowego Polskiego Ładu, czyli zapowiadanego pakietu planowanych przez rząd działań prorozwojowych. Na wideokonferencji z Radą do Spraw Cyfryzacji premier podsumował też dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie cyfryzacji i - jak oceniał - wiele udało się osiągnąć. 

2021-02-12, 16:41

Premier: cyfryzacja filarem Nowego Ładu po epidemii. To będzie impuls rozwojowy
  • Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że cyfryzacja będzie jednym z podstawowych filarów Nowego Polskiego Ładu, czyli zapowiadanego pakietu planowanych przez rząd działań prorozwojowych
  • Podczas w wideokonferencji z Radą do Spraw Cyfryzacji szef rządu mówił, że cyfryzacja da "poważny, wzmacniający impuls" do rozwoju polskiej gospodarki i szybkiego odbicia po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa
  • Jego zdaniem cyfryzacja przyczyni się także do zwiększenia nowoczesności polskiej gospodarki
  • Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że ten rok upłynie na rozwoju cyfrowych systemów pomagających w funkcjonowaniu Polaków. 2021 rok - tłumaczył szef rządu podczas wideokonferencji z Radą do Spraw Cyfryzacji - ma stać pod znakiem rozwoju cyfrowej tożsamości
  • Premier Morawiecki powiedział, że między innymi będzie rozwijany program związany z profilem zaufanym i zwiększeniem jego możliwości oraz szereg programów pomocnych przedsiębiorcom

Powiązany Artykuł

Nauka zdalna free edukacja szkoła w domu komputer nauczyciel shutt-1200.jpg
COVID przyspiesza cyfryzację: będzie nowa platforma do szkoleń, nauki i kontaktów z urzędami

Rozwój usług cyfrowych

Szef rządu podkreślał, że cyfryzacja Polski nie jest domeną przyszłości, ale "dzieje się tu i teraz", gdyż nasz kraj z roku na rok udostępnia coraz więcej usług cyfrowych. Premier poinformował, że ponad dziewięć milionów Polaków korzysta z profilu zaufanego. - Wdrożyliśmy w krótkim czasie elektroniczne recepty, elektroniczne zwolnienia, elektroniczne skierowania i e-PIT-y. To tylko niektóre elementy cyfryzacji naszego kraju - mówił Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że dzisiaj elektroniczne wnioski towarzyszą nam na każdym etapie naszego życia: możemy przez nie zgłosić narodziny dziecka, wniosek o wypłatę 500+ albo o wypłatę środków z tarczy finansowej, tarczy antykryzysowej.

Czytaj także:

Premier podkreślał, że w ubiegłym roku ponad 330 tysięcy osób złożyło wniosek o dowód osobisty przez internet, a więc dwa razy więcej niż w roku 2019. 176 tysięcy osób skorzystało z internetowych usług meldunkowych. W porównaniu z poprzednim rokiem to wzrost trzykrotny.


Powiązany Artykuł

technologie praca 1200
Firmy chcą inwestować w nowoczesne technologie. Pandemia trwale zmienia działalność przedsiębiorstw

Rozwój cyfrowej tożsamości

Szef rządu zapowiedział, że rok 2021 będzie charakteryzować rozwój systemów cyfrowej tożsamości. Rozwijany ma być między innymi program związany z profilem zaufanym i zwiększeniem jego możliwości oraz szereg programów pomocnych przedsiębiorcom. - Nowoczesny biznes korzysta z nowoczesnych rozwiązań i naszą ambicją jest również to, żeby administracja nie odstawała cyfrowo od osiągnięć naszych przedsiębiorców - wyjaśniał premier. Jak mówił, będą służyły temu takie programy jak "Wspólna infrastruktura informatyczna państwa", a w nim "strumieniowa, rządowa chmura obliczeniowa, rządowy klaster bezpieczeństwa czy platforma innowacji administracji".

REKLAMA

Posłuchaj

Szef rządu mówił, że cyfryzacja da "poważny, wzmacniający impuls" do rozwoju polskiej gospodarki i szybkiego odbicia po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Mateusz Morawiecki mówił też, że cyfryzacja będzie też jedną z głównych osi programu Nowy Polski Ład, który ma być przedstawiony w najbliższych kilku tygodniach.

Powiązany Artykuł

technologie free1200.jpg
Aplikacja mObywatel coraz powszechniejsza. Zobacz, w czym może być pomocna

"Wzmacniający impuls do rozwoju"

Szef rządu ocenił, że cyfryzacja da "poważny, wzmacniający impuls" do rozwoju polskiej gospodarki i szybkiego odbicia po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa. Ma się także przyczynić do zwiększenia nowoczesności polskiej ekonomii. Jak mówił Mateusz Morawiecki, stanowi ona "filar przyspieszenia w kierunku nowoczesności, wzrostu produktywności polskiej gospodarki, wygody po stronie obywatela i oszczędność jego czasu". Premier dodał, że rząd planuje rozwijać cyfryzację "w ramach dobrze zabezpieczonego bezpieczeństwa gospodarki cyfrowej".

Zapowiadając, że Polskę czeka czas ambitnych inwestycji informatycznych i cyfrowych, premier zwracał uwagę na znaczenie kwestii bezpieczeństwa cyfrowego. Jak mówił, jest ono wyznacznikiem nowoczesnej suwerenności. Zapowiedział położenie nacisku na jego zapewnienie.

W 2020 r. w Polsce 89,6% ogółu gospodarstw domowych miało w domu szerokopasmowy dostęp do Internetu, co oznacza wzrost tego wskaźnika w skali roku o 6,3 p. proc., a w porównaniu z 2016 r. – o 13,9 p. proc. Spośród ogółu gospodarstw domowych posiadających dostęp do Internetu – 99,1% korzystało z łączy szerokopasmowych (PAP) W 2020 r. w Polsce 89,6% ogółu gospodarstw domowych miało w domu szerokopasmowy dostęp do Internetu, co oznacza wzrost tego wskaźnika w skali roku o 6,3 p. proc., a w porównaniu z 2016 r. – o 13,9 p. proc. Spośród ogółu gospodarstw domowych posiadających dostęp do Internetu – 99,1% korzystało z łączy szerokopasmowych (PAP)

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej