Śnieg, marznący deszcz i gołoledź. IMGW apeluje o szczególną ostrożność na drogach
Marznące opady powodujące gołoledź mogą spowodować, że na drogach od Pomorza, przez Wielkopolskę, Śląsk, Łódzkie aż po Małopolskę będzie ślisko. Z kolei zachodnie części woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego narażone są na roztopy.
2021-02-16, 16:30
Powiązany Artykuł
Wrócą arktyczne mrozy i opady śniegu. Prognoza pogody na najbliższe dni
Posłuchaj
Z alertów IMGW wynika, że miejscami wystąpią słabe opady marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź na drogach od Pomorza, przez Wielkopolskę, Śląsk, Łódzkie aż po Małopolskę. Z kolei na obszarach, gdzie mają być roztopy, prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej.
We wtorek od zachodu do Polski wszedł front atmosferyczny, za którym nadąża ciepłe powietrze. Synoptycy prognozują opady śniegu z deszczem i deszczu. Prognozowana temperatura wyniesie do 3 stopni Celsjusza w woj. lubuskim, ok. 1-2 st. Celsjusza w woj. zachodniopomorskim i dolnośląskim, ok. 1 st. Celsjusza w woj. wielkopolskim.
- Po południu front będzie się zmieniał w opady śniegu z deszczem, a potem w sam deszcz. Ten deszcz niestety będzie groźny, ponieważ temperatura przy gruncie jest niska, więc będzie marzł. W związku z tym w całej zachodniej Polsce od woj. zachodnio-pomorskiego poprzez woj. lubuskie, zachodnią część woj. wielkopolskiego oraz woj. dolnośląskiego należy spodziewać się ostrzeżeń o marznących opadach deszczu - wyjaśnił rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.
- Na wschodzie kraju temperatury będą cały czas ujemne, bo to ciepło z frontu dopiero wchodzi. Wyniosą one ok. -5 st. Celsjusza na Suwalszczyźnie. Podobnie będzie w Zakopanem i dolinach karpackich. Na przeważającym obszarze kraju temperatura wyniesie ok. -2 st. Celsjusza - powiedział rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.
Rzecznik IMGW dodał, że nastąpi też topnienie pokrywy śnieżnej, dlatego synoptycy wydali ostrzeżenia przed roztopami. Dotyczą one zachodniej i południowo-zachodniej Polski. - Sytuacja będzie niebezpieczna w godzinach nocnych, bo woda będzie spływała na jezdnie i będzie ślisko. Należy się spodziewać gołoledzi - rzecznik IMGW.
W związku z ociepleniem, mogą się podnieść stany wód w rzekach. Niewykluczone są podtopienia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla dolnej Odry w województwie zachodniopomorskim. - W rejonie Gozdowic i Bielinka powstał zator lodowy i właśnie na tych stacjach będą prognozowane przekroczenia stanów alarmowych. Dodatkowo meteorolodzy ostrzegają przed roztopami. Te roztopy w tym momencie będą obserwowane w całej Polsce południowo-zachodniej i właśnie tam są wydane ostrzeżenia - wskazuje rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
REKLAMA
Posłuchaj
We wtorek będzie także wietrznie, choć bez większych porywów. Powieje z kierunków południowych, a na zachodzie kraju z południowo-zachodnich. Natomiast opad wyniesie do 3 mm. - Dopiero w środę i czwartek te wartości będą większe, bo w centrum i na południowym wschodzie Polski wyniosą powyżej 10 mm, co będzie jeszcze bardziej sprzyjało roztopom - podkreślił Grzegorz Walijewski.
pb
REKLAMA