X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

TVP.Info: sędzia orzekająca w sprawie Adamowicz protestowała z jej mężem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 12:45
Sędzia, która wyda wyrok w procesie Magdaleny Adamowicz - żony tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska i europoseł PO - w przeszłości pojawiała się na wiecach obok Pawła Adamowicza - informuje TVP.Info. - Żyjemy dzisiaj niestety w takiej rzeczywistości i to jest duże brzemię - powiedział w rozmowie z portalem prawnik i poseł PiS Kacper Płażyński.
Julia Kuciel
Julia KucielFoto: PAP/Adam Warżawa
  • Sędzia Julia Kuciel, która orzeka w sprawie Magdaleny Adamowicz była zaangażowana politycznie - pisze TVP.Info i wymienia m.in. udział na wiecach krytykujących reformę sądową PiS
  • - Polityczna aktywność sędziów to brzemię - wskazuje w rozmowie z portalem poseł PiS Kacper Płażyński
  • Polityk zauważa jednak, że sędzie przerwała Adamowicz, gdy ta wygłaszała na sali sądowej "oświadczenia o charakterze politycznym"
  • - Zachowała się tak, jak oczekiwalibyśmy od każdego składu sędziowskiego - ocenił Płażyński
  • Magdalena Adamowicz oskarżona jest o nieprawidłowości w zeznaniach podatkowych z lat 2011-2012. Chodzi o błędne rozliczanie podatku za najem mieszkań oraz ukrywanie dochodów. Europoseł nie przyznała się do winy, nie chciała też rozmawiać z dziennikarzami
mid-21222086 (2).jpg
"Próba upolitycznienia sprawy". Marek Formela o stanowisku Magdaleny Adamowicz

O historii wiecowej aktywności sędzie orzekającej w procesie Magdaleny Adamowicz pisze we wtorek TVP.Info. Portal informuje, że Julia Kuciel otwarcie przeciwstawiała się reformie sądownictwa prowadzonej przez PiS. Swoje poglądy miała prezentować na wiecach, na których pojawiali się politycy opozycji - m.in. tragicznie zmarły prezydent Gdańska.

Portal zwraca jednak uwagę na przebieg przesłuchania Magdaleny Adamowicz. Gdy ta "atakowała rządzących i media publiczne, zamiast odnosić się do przedmiotu sprawy", sędzia Julia Kuciel przerwała jej i przypomniała, że znajdują się w sądzie. - To nie jest miejsce, gdzie wszelkiego rodzaju oświadczenia o charakterze politycznym ja bym tolerowała - podkreśliła sędzia, cytowana przez TVP.Info.

"Brzemię" politycznej aktywności

Jak mówi w rozmowie z portalem poseł PiS i gdański prawnik Kacper Płażyński, "sędzia zachowała się tak, jak oczekiwalibyśmy od każdego składu sędziowskiego". - Właściwie przeprowadziła to przesłuchanie - dodaje.

Czytaj także: 

- Żyjemy dzisiaj niestety w takiej rzeczywistości i to jest duże brzemię - powiedział rozmówca TVP.Info, komentując aktywność sędziów. - Polega ono na tym, że kiedy słyszymy, iż sprawy dotyczące polityków czy innych osób publicznych prowadzą sędziowie, którzy na demonstracjach stali ramię w ramię z tymi osobami, to pojawiają się różne pytania - zauważa Kacper Płażyński.

Jozef Pinior forum 1200.jpg
Proces b. senatora Józefa Piniora. Korupcyjne zarzuty i groźba bezwzględnego więzienia

Poseł Prawa i Sprawiedliwości ma jednak nadzieję, że mimo iż Julia Kuciel była tak zaangażowana w spór polityczny, to "na sali będzie potrafiła zachować się tak, jak oczekujemy tego od wymiaru sprawiedliwości". - Rzetelnie ocenić materiał dowodowy i wydać uczciwy wyrok oparty o przepisy prawa - podkreśla Kacper Płażyński w rozmowie z TVP.Info. 

Proces o zatajenie dochodów

Przed gdańskim sądem rozpoczął się proces wdowy po prezydencie Gdańska. Prokuratura zarzuca jej błędne rozliczanie podatku za najem mieszkań oraz ukrywanie dochodów, którego - zdaniem śledczych - miała się dopuścić wraz z mężem. W zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 miała też zataić odpowiednio prawie 300 tys. zł. i 100 tys. zł dochodów. Prokuratura zarzuca jej również nierozliczenie dochodów z wynajmu mieszkań, jako prowadzonego w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej. Według śledczych uszczuplenie podatku wyniosło prawie 120 tys. zł. 

Magdalena Adamowicz nie przyznała się do winy. Przed sądem zeznała, że wraz ze swoim mężem rozliczała się z podatków w sposób zgodny z prawem, a uzyskane przez nich dochody pochodziły jedynie z jawnych źródeł. Jak twierdziła, jej córki otrzymały pomoc finansową w kwocie 300 tysięcy złotych na edukację od swoich pradziadków. Po rozprawie Magdalena Adamowicz nie chciała rozmawiać z dziennikarzami. Jak mówiła, nie skończyła jeszcze składać wyjaśnień przed sądem.

sędzia akta EN 1200 .jpg
"Polski Walter White" stanie przed sądem. Magister chemii, ps. Profesor, produkował amfetaminę dla gangu

Sprawa "wyłącznie podatkowa"

- Cieszę się, że oskarżona złożyła wyjaśnienia - skomentował prokurator Robert Kaczor z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Zwrócił uwagę, że dopiero po skierowaniu aktu oskarżenia Magdalena Adamowicz zaczęła przedstawiać swoją wersję wydarzeń.


Posłuchaj
00:20 proces-setka 1 .mp3 Prokurator Robert Kaczor wyraził nadzieję, że oskarżona będzie odpowiadać na pytania, które pozwolą na weryfikację tej wersji (IAR)

 

- Sprawa nie ma absolutnie charakteru politycznego, lecz tylko i wyłącznie podatkowy - powiedział prokurator Robert Kaczor.

Sąd odroczył proces do 19 marca.


TVP.Info, IAR, PAP/ 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Z tęsknotą opowiadał o gazowaniu Polaków". Wraca sprawa Hansa G.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 00:14
Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się kolejny proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G. Cudzoziemiec został oskarżony o kierowanie gróźb karalnych wobec pracowników swojej firmy. Z aktu oskarżenia wynika, że najbardziej przeszkadzało mu w nich to, że są Polakami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest akt oskarżenia przeciw Lubnauer. Sędzia Piebiak chce bronić swojego imienia w sądzie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 18:57
Do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia został złożony prywatny akt oskarżenia przeciwko b. przewodniczącej Nowoczesnej Katarzynie Lubnauer - poinformował portal wPolityce.pl. Akt oskarżenia skierował b. wiceminister sprawiedliwości sędzia Łukasz Piebiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dulkiewicz porównała zawieszonych sędziów do Walentynowicz. Syn opozycjonistki: to uwłacza pamięci o mojej mamie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 00:03
Aleksandra Dulkiewicz porównała zawieszonych sędziów - Igora Tuleyę, Pawła Juszczyszyna i Beatę Morawiec - do Anny Walentynowicz. "Wyrażam stanowczy protest wobec takich porównań, bo to uwłacza pamięci o mojej mamie i zafałszowuje historię" - napisał w liście do prezydent Gdańska Janusz Walentynowicz, syn opozycjonistki z okresu PRL.
rozwiń zwiń