Müller: projekt ustawy ratyfikacyjnej ws. Funduszu Odbudowy w najbliższych tygodniach
- Wiele państw Unii Europejskiej jest jeszcze na początku tego procesu, podobnie jak Polska. Mamy czas mniej więcej do końca kwietnia, aby tym tematem się zająć i odpowiednią ścieżkę legislacyjną zamknąć, w związku z tym w tej chwili nie ma pośpiechu- mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
2021-03-08, 13:49
Müller podkreślił, że Polska ma jeszcze dużo czasu na ratyfikację. - Wiele państw Unii Europejskiej jest jeszcze na początku tego procesu, podobnie jak Polska. Mamy czas mniej więcej do końca kwietnia, aby tym tematem się zająć i odpowiednią ścieżkę legislacyjną zamknąć, w związku z tym w tej chwili nie ma pośpiechu - dodał na konferencji prasowej.
Powiązany Artykuł
"Głosowanie przeciw interesom Polski". Rzecznik rządu o sprzeciwie wobec Funduszu Odbudowy
Przypomniał, że obecnie trwają konsultacje nad Krajowym Planem Odbudowy - kolejnym dokumentem, który jest potrzebny, by otrzymać środki z Funduszu Odbudowy. - Pokazujemy w jaki sposób te środki będą wykorzystane, ale jednocześnie czekamy na konstruktywne uwagi do tego projektu, tak by go odpowiednio poprawić - dodał Müller.
Według niego projekt ustawy ratyfikacyjnej w programie obrad rządu pojawi się zapewne w ciągu kilku najbliższych tygodni.
- Przepisy ws. Funduszu Odbudowy przyjęte przez unijne kraje. Polska jednym z największych beneficjentów
- Unijna komisarz: w wielu regionach fundusze europejskie ulegną podwojeniu, a nawet potrojeniu
- "Komisja Europejska zaciągnie pożyczki w imieniu państw członkowskich". Prof. Grabowska o funduszu odbudowy
Porozumienie UE
Powiązany Artykuł
"Fundusz Odbudowy to wielka szansa dla Polski". Poseł PiS o środkach z UE
W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się ws. wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19.
W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić KE do końca kwietnia.
Obecnie ratyfikacji przez parlamenty narodowe wymaga decyzja o zwiększeniu zasobów własnych UE, by możliwe było uruchomienie Funduszu Odbudowy. Rząd dwukrotnie zajmował się projektem ustawy w tej sprawie, ale go nie przyjął. Politycy Solidarnej Polski, w tym minister sprawiedliwości i lider SP Zbigniew Ziobro, publicznie zgłaszali wątpliwości dot. ratyfikacji unijnego mechanizmu łączącego praworządność ze środkami unijnymi.
jbt
REKLAMA
REKLAMA